Головна Новини Суспільство події ЗМІ: Команда Умєрова вирішила обмежити незалежність агенцій і звести реформи нанівець
commentss НОВИНИ Всі новини

ЗМІ: Команда Умєрова вирішила обмежити незалежність агенцій і звести реформи нанівець

Члени наглядових рад б'ють на сполох, адже Міністерство оборони отримало більше контролю над агенціями, фактично нівелюючи їхню незалежність

17 січня 2025, 14:09
Поділіться публікацією:

Як повідомляє видання Цензор.нет, однією з найважливіших реформ Міністерства оборони України стало створення Агенції оборонних закупівель (АОЗ) і Державного оператора тилу (ДОТ). Ці структури мали боротися з корупцією та забезпечити прозорість у закупівлях. Однак у грудні 2024 року реформа зазнала серйозного удару.

ЗМІ: Команда Умєрова вирішила обмежити незалежність агенцій і звести реформи нанівець

Устинова і Умєров

"16 грудня Міноборони внесло зміни в статути обох агенцій, де залишило за собою право звільняти та призначати керівників обох агенцій, а також впливати на контрактування товарів. Чесно кажучи, це викликало шок у членів наглядових рад обох агенцій", — відзначає в своєму матеріалі журналістка Цензор.нет Тетяна Ніколаєнко.

За її словами, зміни у статутах фактично порушують принципи незалежності, які були основою реформи. Раніше всі кадрові рішення ухвалювали наглядові ради, що гарантувало прозорість і відсутність політичного втручання. Тепер же Міністерство отримало можливість впливати на керівництво агенцій, включно із призначенням заступників і бухгалтерів.

"Зараз мова не тільки про бажання МОУ під цим соусом звільнити керівницю АОЗ Марину Безрукову. Це взагалі глобальний відкат назад, в часи яєць по 17 і курток родичів Касая. Судячи з таблички змін до статуту АОЗ, Міністерство не тільки хоче мати вплив на призначення голови, але й заступників, бухгалтера, — пише Ніколаєнко.

Зміни у статутах викликали резонанс серед експертів і громадськості. Наглядові ради АОЗ і ДОТ звернулися до Міноборони з вимогою повернути статути до норм корпоративного управління. За їх словами, нова редакція документів створює конфлікти інтересів і загрожує принципам прозорості.

Міністерство оборони, зі свого боку, пояснює свої дії необхідністю реагувати на загрози національній безпеці. За словами керівника Департаменту політики закупівель Гліба Канєвського, зміни у статутах відповідають Закону України "Про управління об’єктами державної власності" та діють лише на період воєнного стану.

Однак, як пише видання, члени наглядових рад і експерти ставлять під сумнів ці аргументи. На комітетському засіданні голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна підкреслила, що дії Міноборони суперечать принципам реформи та можуть поставити під загрозу співпрацю з міжнародними партнерами.

Цензор підкреслює, що реформа корпоративного управління в Україні залишається важливим елементом для міжнародної підтримки. Проте останні дії Міноборони викликають занепокоєння, що Україна може втратити довіру партнерів, якщо принципи незалежності агенцій будуть зруйновані.

Тим часом у парламенті триває дискусія щодо можливості ухвалення окремого закону для захисту закупівельних агенцій.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що Агенція оборонних закупівель за погодженням із міністерством оборони законтрактувала  велику партію американських протитанкових мін М6А2 на понад 200 млн. євро. При цьому як відзначив колишній військовий Юрій Гудименко, міни, про які йдеться дуже старі, їх почали випускати ще під час Другої світової і перестали випускатись у 60-х.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини