Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
В останні дні ситуація на Донбасі загострилася — противник частіше застосовує заборонене озброєння, в рядах ООС — багато поранених, є загиблі. Так, з 10 по 13 липня 4 українських воїнів загинули, 14 були поранені або травмовані. З чим це пов'язано? До чого готуватися?
Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов називає ситуацію прогнозованою. За його словами, загострення триватиме ще кілька тижнів.
"Після того, як 3 липня у Берліні пройшла зустріч помічників голів держав "нормандського формату" (з української сторони були віцепрем'єр-міністр, глава делегації Олексій Резніков і керівник Офісу президента Андрій Єрмак, а Кремль представляв заступник голови Адміністрації президента РФ Дмитро Козак), ні Україна, ні РФ не отримали того, чого очікували. У підсумку Москва застосувала стару тактику – посилення тиску на офіційний Київ шляхом зростання обстрілу наших позицій, – пояснює Олег Жданов. – Так буде продовжуватися, поки не почнеться новий раунд переговорів, або поки ми не підемо на умови, які поставила РФ. У тому числі – закріплення в Конституції України особливого статусу Донбасу".
За словами експерта, величезною помилкою з боку української влади було виставляти як парламентера Єрмака, який явно не справляється.
"Росіяни якийсь час промацували позиції. А коли зрозуміли, з ким мають справу, почали тиснути все жорсткіше, виставляючи навіть якісь терміни, – продовжує Олег Жданов. – Пам'ятаєте, з'явилася інформація, що поміняти Конституцію ми повинні були мало не до 6 липня? Українська сторона вже заявила: для нас неприйнятно, тому що ми говоримо – спершу кордон, потім вибори. А РФ наполягає: спершу вибори, а там – подивимося".
При цьому, відзначає експерт, якщо йти чітко по "Мінську", то там, дійсно, йдеться про зміни в українську Конституцію, та ще й узгоджені з представниками ОРДЛО.
"А якщо ми на це не йдемо – РФ буде на всіх майданчиках заявляти, що Україна зриває виконання Мінських угод і взагалі – недоговороздібна країна. І знаючи, як Зеленський болісно ставиться до таких втрат у рядах захисників України, РФ буде саме це і робити, враховуючи зростання обстрілу (й відповідно втрат) найбільш ефективним способом примусу українського президента до прийняття необхідних Кремлю рішень... Думаю, тижнів два-три будуть бити з усіх стволів. Потім – затишшя. Пауза для можливості відновлення переговорів. Зазвичай їх ініціює наша країна. Адже головна обіцянка Зеленського – мир на Донбасі".
Засновник міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm Роман Бурко підкреслює, що в останні місяці багато українських та міжнародних експертів сигналізують про можливу нову масштабну ескалацію бойових дій на лінії фронту.
"На цьому етапі російські окупаційні війська і підконтрольні їм формування 1-го і 2-го Армійських Корпусів на Донбасі можуть посилювати обстріл і використання заборонених озброєнь з метою промацування оперативної обстановки для подальших ударів, – підкреслює Роман Бурко. – 13 липня на сайті міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm вийшов розгорнутий огляд про сили та засоби підрозділів 1-го і 2-го АК. У висновках до цього аналітичного огляду відзначено, що гібридні підрозділи російських окупаційних сил на Донбасі добре укомплектовані озброєнням і технікою, але не доукомплектовані особовим складом, який у разі активних бойових дій буде перекинуто зі складу кадрових сил ЗС РФ".
Донбаський плацдарм окупованої РФ території, безумовно, може використовуватися проти України для подальшої ескалації, — впевнений Роман Бурко. І робитися це буде, за його словами, з метою вирішення стратегічних для Росії питань забезпечення Криму водою, так і для політичного тиску, щоб змусити керівництво України піти на приводу вигідних для Путіна рішень.
В ОРДЛО, на превеликий жаль, використовують загострення напередодні переговорів, зустрічей в Мінську – як елемент військового тиску на політичні, переговорні процеси. Таку думку висловила "Коментарям" аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень, представник Національної платформи для діалогу про мир і безпечну реінтеграцію Юлія Тищенко.
"Зараз зустрічі тривають, будь-яких істотних змін позиції з російської сторони не спостерігається, – зазначає аналітик. – Тому може продовжуватися (і триває) тактика тиску з допомогою загострення.
При цьому, підкреслює Юлія Тищенко, на території ОРДЛО в загостренні звинувачують українську сторону. Це, за словами експерта, є елементом загальної негативної пропаганди щодо української влади, фактично російською риторикою самопроголошених керівників ОРДЛО.
Нагадаємо, Резніков заявив, скільки часу піде на реінтеграцію Донбасу.
Новини