Головна Новини Суспільство події Яке церковне свято 3 травня: важливий день для вірян, у який просять перед Києво-Печерською іконою
commentss НОВИНИ Всі новини

Яке церковне свято 3 травня: важливий день для вірян, у який просять перед Києво-Печерською іконою

3 травня день Феодосія Печерського. Церковне свято, чудотворна ікона Божої Матері Успіння Києво-Печерська, традиції та прикмети дня.

сьогодні, 07:05
Поділіться публікацією:
Автор:
avatar

Slava Kot

3 травня 2025 року віряни відзначають важливу дату православного календаря. День пам’яті преподобного Феодосія Печерського, одного з основоположників монашества на Русі. Цей день також присвячено шануванню Києво-Печерської ікони Успіння Пресвятої Богородиці, яка є однієї з найдавніших святинь українського християнства.

Яке церковне свято 3 травня: важливий день для вірян, у який просять перед Києво-Печерською іконою

Яке церковне свято 3 травня

Яке церковне свято 3 травня за новим стилем

3 травня (16 травня за старим стилем) відзначають день пам'яті преподобного Феодосія, ігумена Києво-Печерського та ікони Божої Матері Успіння Києво-Печерська.

Преподобний Феодосій жив у XI столітті, народився у місті Васильків поблизу Києва. У 24 роки він таємно залишив дім і вступив до Києво-Печерського монастиря. Його подвижництво, смирення та важка праця швидко здобули шану серед братії.

У 1057 році він став настоятелем обителі й запровадив Студійський статут — суворий монастирський порядок, що став зразком для багатьох чернечих спільнот Русі. За його правління Києво-Печерська лавра перетворилася на духовний і освітній центр країни.

Феодосій помер 3 травня 1074 року, у віці менш як 40 років. Його мощі були перенесені до Успенського собору. До нього приходили по духовну пораду навіть київські князі. Преподобного Феодосія було канонізовано 1108 році. Він став другим святим після князів Бориса і Гліба.

Києво-Печерська ікона Успіння Пресвятої Богородиці, яку згадують сьогодні

У цей день також згадують Києво-Печерську ікону Успіння Пресвятої Богородиці. За легендою, її передала сама Богородиця будівельникам у Константинополі, після чого святиня потрапила до рук Антонія і Феодосія Печерських.

Упродовж століть ікона перебувала над Царськими вратами Успенського собору Києво-Печерської лаври. Вона вважалася чудотворною: до неї зверталися під час воєн і лихоліть, зокрема під час облоги Чигирина 1677 року. Проте у 1944 році, під час Другої світової війни, святиню вивезли до Східної Пруссії. За свідченнями очевидців, ікона згоріла під Кенігсбергом у 1945 році. Сьогодні її копія зберігається у Хрестовоздвиженському храмі Києво-Печерської лаври.

Молитви та заступництво 3 травня

3 травня віряни звертаються до преподобного Феодосія з проханнями про зцілення, про духовну підтримку у труднощах та благословення на добрі справи. Вважається, що він покровитель ченців і всіх, хто шукає праведного шляху. А перед іконою Успіння Пресвятої Богородиці просять захисту, миру в серці та правильного рішення в складних ситуаціях.

Традиції, народні прикмети й заборони 3 травня

У народі 3 травня відоме як свято Марфи Розсадниці. Цей день вважається сприятливим для висадки капусти: згідно з прикметами, урожай буде подвійним. Якщо вранці випала роса, це означало добру погоду, а пишне цвітіння черемхи віщувало посушливе літо.

Також вірять, що саме 3 травня корови дають найсмачніше молоко. Звідси й ще одна народна назва свята — Марфа Молочна. У цей день господині готують зелений борщ із молодою кропивою, який нібито має цілющі властивості. Крім того, вдома обов’язково потрібно скуштувати свіжого молока.

Що не можна робити 3 травня

Як і більшість духовних днів, 3 травня має свої обмеження. Не можна сваритися, особливо подружжю, інакше цілий рік будуть конфлікти. Не слід відмовляти в допомозі тим, хто її потребує. Також табу цього дня на злослів’я, заздрість і лінь. 

Іменини 3 травня

День ангела сьогодні святкують Петро і Тимофій. А за старим стилем іменини у Олександра, Гавриїла, Григорія та В’ячеслава.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що вчений показав обличчя Марії Магдалини.

Також "Коментарі" писали про те, коли людину можна відспівувати у церкві, а коли забороняє церква.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини