Західні ЗМІ рясніють заголовками про те, що лондонська зустріч може стати проривною у питанні припинення війни в Україні. США проведуть у середу, 23 квітня у Лондоні переговори з українськими та європейськими офіційними особами, оскільки президент США Дональд Трамп наполягає на угоді щодо припинення повномасштабного вторгнення Росії. Про це йдеться у публікації Bloomberg. У свою чергу президент США Дональд Трамп заявив у понеділок, що цього тижня він розкриє зміст запропонованого ним мирного плану щодо війни в Україні, який може включати європейські війська в охоплену битвами країну для дотримання запропонованого припинення вогню. Чи очікувати прориву від лондонської зустрічі в питанні припинення війни в Україні? Видання "Коментарі" розбиралося в цій темі, проаналізувавши думки експертів.

Переговори у Лондоні. Фото з відкритих джерел
Лондонська зустріч може формалізувати контури переговорного процесу, але не змінить різко хід війни
Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко вважає, що переговори, які відбудуться у Лондоні, справді можуть мати важливе політичне значення, однак говорити про них, як про "проривні" поки передчасно. Насамперед слід розуміти характер цієї зустрічі – йдеться не про підписання мирної угоди, а про подальше уточнення рамкових пропозицій, які адміністрація Трампа вже озвучила українській та європейській стороні минулого тижня.
"Згідно з публікаціями Bloomberg і The Wall Street Journal, ідеї Вашингтона стосуються: де-факто визнання окупації Криму; відмови України від вступу в НАТО; створення нейтральної зони навколо ЗАЕС; можливо, — введення європейських військових контингентів для контролю припинення вогню. США публічно заявляють про намір добитися припинення війни "у найближчі тижні", а президент Трамп анонсував власний мирний план, який буде представлений публічно вже найближчими днями. Але щось подібне ми вже чули… Чому це ще не прорив? По-перше, Україна не погоджувалась на ключові положення запропонованого пакету, зокрема щодо Криму та відмови від НАТО. По-друге, європейські країни мають різні позиції – особливо між Парижем і Варшавою щодо допустимих компромісів. По-третє, Росія поки публічно не відреагувала на ці пропозиції й продовжує наступальні дії, намагаючись покращити своє положення на фронті перед потенційним перемир’ям", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".
Що ж до того, що може бути результатом лондонської зустрічі, то, наголошує експерт, не прорив, а тактичне просування: узгодження спільного бачення базових умов перемир’я. Можливо – домовленість про параметри припинення вогню: лінія розмежування, присутність спостерігачів, обмеження бойових дій. Запуск перехідного формату дипломатії: не фінальна мирна угода, а тимчасовий "режим припинення вогню" з перспективою подальших переговорів.
"Лондонська зустріч – важлива подія, яка може формалізувати контури переговорного процесу, але не змінить різко хід війни. Це спроба узгодити позиції: Вашингтона, європейських столиць і Києва перед тим, як ці пропозиції можуть бути направлені Москві. Для України важливо зберегти суб’єктність, не погоджуватися на легітимізацію втрат і паралельно вибудовувати систему гарантій безпеки на європейському рівні – особливо якщо США не готові виступати гарантом у повному сенсі", – підсумував експерт.
Поки Путін хоче продовжувати воювати, мир неможливий
Підприємець, громадський діяч, публіцист, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар вважає, що говорячи про різні обговорення варто розуміти одне – всі спроби придумати "формулу миру" без урахування позиції України чи росії не мають сенсу.
"Позиція росії незмінна: України не повинно бути. Позиція України незмінна: ми хочемо бути. Компромісів тут не проглядається. Отже, нічого не зміниться, поки одна зі сторін не змінить своєї позиції. Коротко: поки Путін хоче продовжувати воювати, мир неможливий. В США нема ні інструментів, ні бажання, друге важливіше, примусити його змінити свою позицію. Тому всі дії спрямовані на розкол українського суспільства, внаслідок чого позиція України має змінитися. Нас примушують перенести російсько-українські переговори про умови нашого існування всередину країни, щоб це були українсько-українські переговори. Чим би не завершилися українсько-українські переговори, очевидно, винними будуть українці, що і треба було довести", – зазначив експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чому насправді "великоднього перемир’я" не було: про яку деталь забувають світові лідери.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.