Рубрики
МЕНЮ
Козлова Альбіна
В.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець розповів про ситуацію в Чорнобильській зоні, забруднення навколишнього середовища від бойових дій, санкції проти агресора та співпрацю з Єврокомісією.
Фото ілюстративне / Pixabay
Наразі, за словами чиновника, перевищень рівня радіації в зоні відчуження немає, там вимірюють його в ручному режимі, бо окупанти викрали серверне обладнання. Фахівці намагаються відновити роботу системи моніторингу, яка працювала до окупації росіянами території ЧАЕС. Щодо пошкоджень станції й небезпеки підвищення радіації, то такої інформації від тих, хто на місцях, немає. Всі співробітники ЧАЕС живі. Зміна, яку взяли в заручники окупанти, пробула на станції майже місяць до ротації.
У Харкові, який обстрілюють окупанти, працювала ядерна установка "Джерело нейронів". Наразі вона відключена від енергопостачання й за умови, що не буде більше обстрілів, загрози від неї немає.
Бойові дії та обстріли негативно впливають на якість атмосферного повітря, адже в
результаті потрапляння снарядів у нафтобази, автозаправні станції, відбулася велика кількість викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. За словами в.о. міністра, ці викиди фактично не
контрольовані. До того ж одні об'єкти горіли кілька годин, а інші — кілька днів. Такі пожежі несуть небезпеку для громадян, що живуть в прилеглих районах.
Щодо суми збитків для екології, то, як розповів очільник Міндовкілля, на базі Держекоінспекції працює штаб, метою якого є фіксація таких злочинів й прорахунок наслідків.
Також він повідомив, що 8 березня FSC — орган сертифікації, без
документа якого не можна експортувати деревину до цивілізованих країн, виніс рішення щодо зупинення співпраці з росією і білорусю. Це значні збитки для країн, адже за 2021 рік росія експортувала деревини
на суму 21 млрд доларів, білорусь — на суму в 1-2 млрд доларів. Однак керівництво цих країн шукає методи, як обійти цю заборону через підробку
документів, продаж через інші країни тощо.
Міндовкілля звернулося до Єврокомісії з прохання відслідковувати такі маніпуляції й не допустити експорт деревини з росії в інші країни світу. Там погодилися проводити такий моніторинг. Крім того, Євросоюз може допомогти Україні відновлювати екологію.
За його словами, до моменту поки не завершаться бойові дії відновлювати екологію важко. Однак є напрацювання кейсів щодо відновлення об'єктів інфраструктури, яка впливає на екологію, гідроспоруд, водних об'єктів, лісу, біорізноманіття.
Як повідомляв портал, рівень забрудненості повітря в Україні за останній місяць зріс.
Новини