Рубрики
МЕНЮ
Амбарцумян Анна
Верховна Рада України розглядає законопроєкт, який може значно ускладнити роботу журналістів-розслідувачів і викривачів корупції. Документ передбачає кримінальну відповідальність за несанкціоноване використання даних із державних реєстрів, зокрема до 15 років позбавлення волі. Зміни, що мотивуються необхідністю захисту інформації під час війни, викликають стурбованість у правозахисників та експертів. Про це “Коментарі” повідомляють з посиланням на сайт Верховної ради України.
Верховна Рада. Фото з відкритих джерел
Новий законопроєкт пропонує внести зміни до Кримінального кодексу України, передбачивши відповідальність за:
Несанкціонований доступ до державних реєстрів. Включає втручання в їх роботу або розповсюдження інформації.
Порушення правил зберігання даних. Передбачає штрафи та ув’язнення для осіб, які займаються обробкою даних із реєстрів, але порушують вимоги закону.
Поширення конфіденційної інформації. Карається навіть за умови використання даних в інтересах суспільства.
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про необхідність посилення відповідальності за порушення, пов’язані з використанням публічних електронних реєстрів. Зміни пропонують:
Запровадити кримінальну відповідальність за збут чи розповсюдження інформації з державних реєстрів.
Підвищити санкції за втручання в роботу реєстрів під час воєнного стану.
Встановити чітке визначення терміну "публічні електронні реєстри".
Серед основних об’єктів захисту — базові реєстри, такі як Єдиний державний демографічний реєстр, Державний земельний кадастр та інші.
Під нові норми можуть потрапити:
Журналісти-розслідувачі, які використовують реєстрові дані для викриття корупційних схем.
Антикорупційні активісти та громадські діячі, які розслідують зловживання посадовців.
Нотаріуси та інші фахівці, які працюють із реєстрами у рамках професійних обов’язків.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що зміни необхідні для посилення захисту державних інформаційних ресурсів, особливо в умовах воєнного стану. Авторам закону здається, що таким чином вдасться уникнути зловживань і витоків даних.
Проте експерти застерігають, що надмірно жорсткі заходи можуть стати засобом для переслідування викривачів корупції, зокрема журналістів.
Прийняття цього законопроєкту дозволить встановити кримінальну відповідальність за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем, розширить межі діяльності правоохоронних органів щодо розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статями 361, 361-1, 361-2, 362 Кримінального кодексу України, а також підвищить гарантії захисту національної системи кібербезпеки у сучасному безпековому середовищі, – Народні депутати України
Новини