В інтерв'ю Sky News президент України Володимир Зеленський фактично допустив входження України в НАТО частинами. Він заявив, що вступ України до НАТО може допомогти зупинити гарячу фазу війни, яку розпочала Росія. А окуповані території можна повернути "дипломатичними шляхами". Ще раніше з'явилася інформація Reuters про те, що Україна просить НАТО запросити її до Альянсу на зустрічі глав МЗС на початку грудня. Чи можуть партнери розглянути варіант входження України до НАТО частинами? На що розраховує президент, коли робить таку заяву, адже добре відомо, що зараз консенсусу всередині Альянсу щодо членства України немає? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Членство України в НАТО
Україна намагається грати на випередження
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко пояснив, що не йдеться про входження України до НАТО частинами. Це неправильне визначення компромісного формату входження України до НАТО.
"Мається на увазі ідея Кісінджера-Расмуссена про те, що Україна може стати членом НАТО навіть у тому випадку, якщо частина її території буде окупована Росією, але при цьому п'ята стаття НАТО (про взаємну допомогу) діятиме лише на тих територіях, які контролюватиме український уряд. Це також не означає, що Україна відмовляється від окупованих територій. Суть цього компромісного варіанта полягає в тому, що НАТО захищатиме Україну у разі нової агресії. І за логікою авторів цього плану, це має стримувати Росію від нового нападу на Україну. Але при цьому НАТО не бере на себе зобов'язання допомагати Україні у звільненні окупованих територій. Однак і не зобов'язує Україну відмовлятися від цих територій", – наголосив політолог.
Тобто, додає Володимир Фесенко, це гарантія безпеки України на майбутнє, і водночас фактор стримування Росії та України від нової війни.
"На мій погляд, це єдиний можливий варіант входження України до НАТО в найближчій перспективі. Але навіть цей сценарій буде можливим лише після завершення нинішньої війни та за згодою на нього всіх країн НАТО", – зазначив Володимир Фесенко.
Що ж до того, чому саме зараз Україна знову порушує питання про запрошення нашої країни до НАТО, то, на думку експерта, з формальної точки зору, це продовження того, чого Україна прагне щонайменше півтора року. Це також перший пункт “Плану перемоги” президента Зеленського. Але з'явилася й інша обставина, яка наразі стає головним чинником обговорення цієї теми – реальна перспектива переговорів щодо завершення війни між Росією та Україною. І однією з ключових тем на цих переговорах буде питання можливості членства України в НАТО. Тож Україна намагається грати на випередження. Спроба досягти запрошення на членство в НАТО також є способом підняти ставки перед майбутніми переговорами. Ставки піднімає Росія, ми також намагаємось це робити.
"На мій погляд, у нинішній ситуації це скоріше питання тактики – підштовхнути НАТО до обговорення цього питання у контексті майбутніх мирних переговорів. З практичного погляду шансів на отримання запрошення України до складу НАТО не побільшало. Більше того, у команді Трампа розглядають питання щодо можливості мораторію на членство України в НАТО в обмін на згоду Путіна припинити нинішню війну. Тому звернення України з пропозицією розглянути питання та запрошення нашої країни до НАТО у нинішніх умовах означає підштовхування Альянсу до обговорення цієї теми у контексті мирних переговорів. Якщо більшість членів НАТО підтримуватиме перспективу членства України в НАТО, то Україна використовуватиме це як аргумент у дискусії з Трампом на тему членства України в Альянсі. У будь-якому випадку сама можливість запрошення України в НАТО залежатиме від президента США (раніше від Байдена, далі від Трампа), а також від консенсусу між країнами НАТО з цього питання, та від умов завершення війни між Росією та Україною", – констатував Володимир. Фесенко.
Членство в НАТО – найнадійніша гарантія безпеки
Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова при президенті Володимирі Зеленському, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова зазначила, що фактично прийом до НАТО частинами можливий. Це показав приклад тієї ж Німеччини, коли ФРН була в НАТО, а НДР була під контролем Радянського Союзу. Цієї проблеми немає. Вона справді вирішується.
"Зеленський заявив про те, що це теоретично можливо, але нам поки що цього ніхто не пропонував. Я думаю, що ідея, особливо, якщо Трамп наполягатиме на заморожуванні війни і, якщо воно відбудеться, про входження підконтрольної українському уряду частини України до НАТО – це надійна гарантія безпеки. Друга менш сильна гарантія безпеки – це так званий MNNA (Major Non-NATO Ally), коли країна може стати союзником США, не будучи членом НАТО. Така можливість у нас була і до повномасштабної війни, але, оскільки ми хотіли в НАТО, ми не запитували цього в американців", – зазначила експерт.
За її словами, зараз Україна має двосторонні угоди з низкою країн, але це все-таки не гарантії безпеки, тому що справжні гарантії безпеки – це те, що має та ж Південна Корея, над якою є американська ядерна парасолька, або той самий Ізраїль, що має 100% гарантії на допомогу США.
"Все-таки MNNA – це серйозніша гарантія безпеки, ніж просто двосторонні угоди. Але, звичайно, найнадійніша гарантія безпеки – це членство тієї частини України, яка підконтрольна Києву, в НАТО. І, роблячи такі заяви, Зеленський розраховує на те, що колись ми досягнемо свого. А він уже неодноразово довів, що Україна може отримувати ті речі, які раніше здавалися недосяжними, як ті ж удари ATACMS по території Росії, згоду на які нещодавно дав Байден. Можливо, наші західні партнери прислухаються до президента. Нам залишається на це сподіватися", – підсумувала Тетяна Попова.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Володимир Зеленський вважає, що Україна має прямо працювати з обраним президентом США Дональдом Трампом, бо в його оточенні є "різні голоси".
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.