Головна Новини Суспільство події У Мюнхені Росію поставили на місце: які тепер шанси України повернути ядерний статус
commentss НОВИНИ Всі новини

У Мюнхені Росію поставили на місце: які тепер шанси України повернути ядерний статус

Виступаючи у Мюнхені, президент Володимир Зеленський чітко заявив, що Україна та Європа хочуть миру. Весь світ каже, що не хоче воювати, а Росія – що не хоче нападати, але хтось тут забрехався

20 лютого 2022, 12:45 comments11174
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський виступив 19 лютого на Мюнхенській безпековій конференції. Говорив про готовність українців захищати свою країну від російської агресії. А також ініціював саміт країн-учасниць Будапештського меморандуму, попередивши, що якщо він не відбудеться, якщо Україні не нададуть обіцяні в обмін на відмову від ядерної зброї гарантії безпеки, то він визнає документ 1994 року недійсним. Що можна сказати про виступи західних політиків і Зеленського? Видання "Коментарі" за роз'ясненням звернулося до експертів.

У Мюнхені Росію поставили на місце: які тепер шанси України повернути ядерний статус

Виступ Президента України на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки. Фото - сайт Офісу президента України

Вся світова спільнота сьогодні стоїть на межі подій, які можуть повністю зруйнувати світопорядок

Політтехнолог, експерт Центру протидії інформаційним агресіям "AM&PM" Олександр Курбан вважає, що зустріч у Мюнхені, що проходить напередодні нової хвилі військової агресії РФ проти України, продемонструвала безпрецедентне єднання Заходу, який готовий усіма можливими, поки що не військовими способами, захищати наявний сьогодні світопорядок.

"Такої консолідації антиросійських тез та наративів, які були озвучені цими днями на Мюнхенській конференції, не було навіть у 2015 році, коли така сама зустріч проходила на тлі активних бойових дій на Донбасі. Сам факт того, що мова сьогодні йшла вже не про "українську кризу", як часто називають російсько-українську війну, а про "російську кризу", багато про що говорить", – акцентує експерт.

На його думку, розуміючи, ЩО має вислухати на цій зустрічі, Кремль, вперше за кілька останніх десятиліть, вирішив не відправляти на неї своїх представників.

"За словами глави МЗС Росії Сергія Лаврова, ця конференція повністю втратила об'єктивність і не становить інтересу для його країни. Це досить тривожний сигнал, оскільки є демонстрацією того, що Москва більше не збирається обговорювати свої дії у публічній площині – і готова до війни. З іншого боку, таке рішення керівництва РФ можна зрозуміти, – пояснює Олександр Курбан. – Голос її представників проти колективного голосу Заходу – речі несумірні".

Виходячи з того, що було озвучено та обговорювалося на полях Мюнхенської конференції, можна сказати, що Росія отримала дуже потужний, зустрічний, нокаутуючий дипломатичний удар, після якого повернутися до геополітичних лідерів буде вкрай складно. Цей удар може повторитися вже в економічній площині – і це було чітко продемонстровано колективним Заходом, впевнений експерт.

Олександр Курбан продовжує:

"В умовах військового протистояння, що наближається, з Україною, Росія опинилася без союзників. Навіть потенційний партнер – Китай – зайняв досить чітку позицію щодо визнання суверенітету України. Подальша ескалація конфлікту загрожує РФ втратою перспектив розвитку і навіть зайнятих позицій на газовому ринку ЄС. Економіка РФ балансує на межі падіння у прірву, новий пакет санкцій знищить її, опустивши на дно дефолту та фінансову ізоляцію. Слідом за економічним падінням може бути розпад державної системи та повторення ситуації з розпадом СРСР, який остаточно поховає геополітичні амбіції Кремля".

Знаковою, на думку експерта, стала позиція Німеччини на цій конференції. Олександр Курбан наголошує на тому, що Берлін за всі 8 років конфлікту на сході України ще жодного разу не робив таких різких заяв.

"Попри те, що Німеччина, як і раніше, не готова надати Україні військову допомогу, вона досить чітко окреслила економічні наслідки для РФ, впритул до відмови від російського газу. А це вже дуже серйозно, – наголошує експерт. – Глава німецького зовнішньополітичного відомства Анналена Бербок (від партії "Зелених") була дуже категорично налаштована з питання "Північного потоку-2" – і чітко заявила, що подальша військова агресія РФ проти України призведе до повної зупинки цього проєкту".

Також Олександр Курбан зазначає, що виступ у Мюнхені українського президента Володимира Зеленського був досить емоційним та наповненим чіткими посилами. Експерт припускає, що це стало сюрпризом для Заходу, який вже склав свою стереотипну думку щодо Зеленського.

"Дуже цікавим був також виступ мера Києва, Віталія Кличка, – вважає експерт. – Він досить саркастично наголосив на тому, що деякі країни ЄС все ще не повною мірою розуміють, що відбувається. Зробивши натяк на ситуацію з обіцянкою Німеччини надати лише захисне озброєння (каски). Глава МЗС України, Дмитро Кулеба, у своєму виступі заявив про те, що всі необхідні умови для запровадження Заходом санкцій щодо РФ вже є – і з цим не варто затримуватись".

Вельми ризикованим кроком з боку України Олександр Курбан вважає апеляцію до положень Будапештського меморандуму, а також загрози вийти з нього. Втім, зазначає він, всі чудово розуміли, що ніс у собі цей дипломатичний пасаж, і окремо цю тему не обговорювали.

Експерт резюмує:

"Європа, а за фактом і вся світова спільнота сьогодні стоїть на межі подій, які можуть повністю зруйнувати світопорядок, що склався після Другої Світової війни в середині XX століття. Керівництво РФ підняло ставки до неймовірно високого рівня. І, схоже, готове продовжувати їх піднімати до точки кипіння. Втім, у Кремлі розуміють, що у разі програшу плата для них буде непідйомною. І тому швидше за все гарячої війни не буде. Путін та його оточення намагаються залякати Захід великою війною в Європі, а США – своїм потенційним союзом із Китаєм. Усі чудово розуміють, що ні першого, ні другого Росії сьогодні не потягнути. Кремль робить хорошу міну при поганій грі, працюючи скоріше на свою внутрішню цільову аудиторію – громадян РФ, яким потрібно показати велич країни та пояснити виключно санкційним тиском, чому російська економіка перебуває у передінфарктному стані".

Повернення ядерного статусу Україні, та ще й за нинішніх умов конфронтації – це абсолютно нереалістична річ

Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілія Куса вважає, що виступ Зеленського у Мюнхені був кращим, ніж попередні його промови як політика.

"Було добре розставлено акценти. Вони дуже актуальні сьогодні. Президент говорив реалістично. Без часто повторюваних кліше, гасел. Досить тверезий виступ, що й робить цю промову однією з кращих в кар'єрі Зеленського-політика, – зазначає експерт. – Але цей виступ, який має політичний характер, навряд чи щось змінить у ситуації, що склалася навколо України. Як ініціатива організувати саміт гарантів Будапештського меморандуму".

Ілія Куса нагадує, що Зеленський не перший, хто згадує про "Будапешт". Тема, за його словами, піднімалася вже три рази – і закінчувалася нічим.

"Отже, навряд чи щось зміниться і зараз. Позиції основних гравців, гарантів Будапештського меморандуму (РФ, США, Великобританія) не змінювалися. Також я не вважаю, що ця промова була про ядерну зброю, як багато хто в Україні та за її межами подумав. Слід розуміти, що повернення ядерного статусу Україні та ще й у нинішніх умовах конфронтації – це абсолютно нереалістична річ. Тож мова була не про повернення Україні статусу ядерної держави. Хоч і стосувалася Будапештського меморандуму", – зазначає експерт.

На його думку, мюнхенську промову Зеленського слід розглядати з кількох аспектів.

По-перше, із внутрішньоукраїнської точки зору.

"Президенту важливо було продемонструвати для внутрішньої аудиторії, що має якийсь план (скликання того ж Будапештського саміту), що не все втрачено, що він – рішучий і сміливий лідер у складні часи. Для Зеленського це можливість на міжнародному майданчику показати себе сильним, харизматичним лідером на тлі інших. І можна сказати, що йому це вдалося. Це була гра на свою аудиторію, свій електорат, внутрішню політику", – пояснює Ілія Куса.

По-друге, були певні зовнішньополітичні посили.

"Прозвучала тверезіша оцінка міжнародної ситуації. Непогана спроба (хоч і тактична) вийти з хибного кола, в яке нас загнали. Коли нами грають із двох сторін. Ми бачимо, що із західних медіа накачують інформаційний простір, конструюючи реальність російського вторгнення. Яке то буде, то не буде. Малюють різні карти та дати цього вторгнення. А з російського боку – медіа нагнітають ситуацію про нібито плани України нападу на ОРДЛО. Ми між ними затиснуті, не можемо нічого вдіяти. І промову Зеленського я розглядаю як спробу заявити про себе в даній ситуації. Показати, що є Україна. Є наші позиції. І ми покірно не дозволятимемо різним течіям нас підхоплювати та кудись нести", – зазначає Ілля Куса.

Він резюмує, що як тактичний крок (вирулити хоч на якийсь час негативні інформаційні потоки, які дуже сильно впливають на економіку України, на сприйняття українців, на самосприйняття, на психологію людей) – це хід непоганий. Стратегічних завдань Зеленського не вирішує, впевнений експерт. На його думку, баланс сил він не змінює.

"Позиції різних сторін виникають не через певне суб'єктивно-моральне сприйняття України, а з того, які інтереси зав'язані на той чи інший сценарій розвитку ситуації", – констатує Ілія Куса.

Читайте також на порталі "Коментарі" — президент Зеленський ображається на деякі країни-члени НАТО проти приєднання України до Альянсу.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини