Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, коментуючи черговий антирекорд щодо захворювання коронавірусом, заявив, що тільки жорсткий контроль, зокрема, за дотриманням карантинних обмежень, допоможе зупинити другу хвилю COVID-19 в Україні. Чи вірно це твердження? Як його реалізувати? На ці та інші питання виданню "Коментарі" відповіли експерти.
Є багато факторів, які впливають на поширення епідемії. З огляду на це, заява прем'єра, що головне — це жорсткий контроль, зокрема, за дотриманням карантинних обмежень, не особливо коректна. І не відповідає реальній ситуації. Таку думку висловив PR-експерт, політичний аналітик Олександр Солонько.
За словами експерта, серед інших чинників:
- різного роду епідеміологічні показники,
- поведінкові фактори населення на певній території,
- активність соціальних зв'язків,
- активність комунікацій, в тому числі державних органів,
- рівень медико-епідеміологічної обізнаності населення,
- рівень сприйняття фейків (які поширюють, в тому числі, деякі недобросовісні політики, намагаючись формувати громадську думку, впливаючи так на реакцію виборців на профілактичні та протиепідеміологічні заходи),
З огляду на це, в своїй заяві прем'єр явно не договорює.
"Якби справа була просто в контролі за виконанням карантинних обмежень, було б зрозуміліше, як зупинити поширення вірусу і скоротити показники його передачі, — зазначає Олександр Солонько. — Очевидно, що будь-який епідеміолог, інфекціоніст, фахівець в сфері громадського здоров'я навряд чи підтримає позицію прем'єра. Він виключив занадто багато інших важливих факторів, що впливають на поширення вірусу".
На думку експерта, в уряді, швидше за все, розуміють, що впливати на поведінкові фактори, пов'язані зі способом життя населення, з поведінкою людей, держава не здатна. Змусити людей змінити поведінку — це справа довга, можлива лише при налагодженому двосторонньому зв'язку.
"В сьогоднішніх умовах урядова комунікація зіткнулася з великою кількістю проблем. Тому і з'являються подібні заяви", — резюмує Олександр Солонько.
Директор Київської академії політичних перспектив, політичний експерт Михайло Железняк називає розмови про посилення карантину (і, власне, його поступове посилення) підозрілою, але в якійсь мірі очікуваною дією.
"Загальна паніка через повідомлення про зростання захворюваності ковідом акурат напередодні виборів може призвести до низької явки виборців. А низька явка створює більше можливостей для фальсифікацій і маніпуляцій, — зазначає експерт. — Навряд чи люди цього не розуміють. Думаю, що опозиційні сили в результаті перетворити "Слугу Народу" в донора голосів. І будуть на цій ситуації, як би вона не складалася, акумулювати свої рейтинги за рахунок виборців СН".
Михайло Железняк також звертає увагу, що мінімальна ціна на здачу тесту на коронавірус — від 1500 грн. Можна отримає результат і безкоштовно, але доведеться чекати близько 10 днів. За цей час, підкреслює експерт, інфікований може заразити величезну кількість людей.
"Населенню фактично не залишили вибору. Тільки перехворіти — і своїм імунітетом вирішувати проблеми, — вважає експерт. — Особливо прикро, що гроші на боротьбу з ковідом були закладені — та чималі. Але їх направили на будівництво. При цьому повноцінних доріг ми так і не побачили".
На думку експерта Українського центру суспільного розвитку, кандидата філософських наук Юрія Подорожнього, є розуміння того, що збільшення або зменшення виявлених хворих регулюється кількістю проведених тестів.
"Звичайно, прем'єр повинен реагувати на оприлюднені цифри. Вчора був зафіксований новий антирекорд — більше 4 тисяч виявлених інфікованих. Ось Шмигаль і пропонує реагувати на збільшення захворювання, як йому здається, єдиним можливим способом — карантином. І, напевно, це був би правильний крок, якби країна не готувалася до обрання органів місцевого самоврядування", — зазначає експерт.
Він підкреслює, що які б кроки уряд не ухвалював щодо посилення карантинних заходів, суспільство сприйматиме їх негативно.
"А тому Кабмін, якщо не хоче отримати ще більше негативних відгуків на свою діяльність, повинен знайти способи і контролювати епідемію, і провести вибори. Завдання не з легких", — констатує Юрій Подорожний.
Нагадаємо, Держстат показав дані про те, скільки безробітних стало в Україні за час карантину.
Новини