Головна Новини Суспільство події Шабунін пояснив, як міністр оборони знищив головну антикорупційну реформу в оборонці
commentss НОВИНИ Всі новини

Шабунін пояснив, як міністр оборони знищив головну антикорупційну реформу в оборонці

Антикорупційна реформа в оборонній сфері опинилася під загрозою, вважає Віталій Шабунін, адже зміни до статутів закупівельних агенцій руйнують їх незалежність, створюючи нові корупційні ризики

26 грудня 2024, 16:42
Поділіться публікацією:

Міністр оборони Рустем Умєров ініціював масштабні зміни до статутів Агенції оборонних закупівель (АОЗ) та Державного оператора тилу (ДОТ). Ці кроки викликали гостру критику з боку експертів та громадських організацій, зокрема голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. Як інформує портал "Коментарі", про це повідомляє ЦЕНЗОР.НЕТ. 

Шабунін пояснив, як міністр оборони знищив головну антикорупційну реформу в оборонці

Віталій Шабунін. Фото з відкритих джерел

Віталій Шабунін вважає, що такі нововведення фактично знищують незалежність цих структур і відкривають нові можливості для корупційних схем.

За словами Шабуніна, зміни до статутів наділяють міністра оборони низкою повноважень, які суперечать принципам прозорого управління. Зокрема, Умєров може примушувати посадових осіб закупівельних агенцій укладати чи розривати угоди, навіть якщо ці рішення не підтримуються директорами, їх заступниками чи наглядовими радами. 

Крім того, новий статут надає міністру право в будь-який момент звільняти або призначати директорів агенцій, їхніх заступників та інших посадовців — без жодного погодження з наглядовими радами. На думку експертів, це підриває принцип незалежності агенцій та робить їх залежними від особистих рішень керівництва міністерства.

"Міністерство оборони фактично повертається до ручного управління закупівельними структурами. Незалежність АОЗ і ДОТ перетворюється на ширму, за якою міністр контролює всі фінансові та кадрові рішення", — підкреслює Віталій Шабунін.

За його словами, впровадження змін до статутів АОЗ і ДОТ відбулося на тлі затяжної боротьби за прозорість і незалежність цих структур. Раніше Міноборони протягом дев'яти місяців затягувало створення незалежних наглядових рад для закупівельних агенцій, що мало забезпечити їхню роботу за міжнародними стандартами. Лише після гучного суспільного скандалу Рустем Умєров видав відповідний наказ.

Шабунін пояснив, як міністр оборони знищив головну антикорупційну реформу в оборонці - фото 2

"Натомість одночасно зі створенням наглядових рад Міноборони внесло зміни до статутів, які нівелюють будь-яку реальну незалежність цих органів. Відтепер фінансові рішення та кадрові призначення контролюються безпосередньо міністром. Такі дії Міністерства оборони відбуваються на тлі серії корупційних скандалів. Зокрема, йдеться про розтрату 23 мільярдів гривень, виділених АОЗ, через угоди з посередницькою польською компанією Phu Lechmar. Журналістські розслідування показали, що переплата за один контракт склала 90 мільйонів євро", – йдеться в публікації.

Автори матеріалу зауважують, ще одним скандалом стала поставка на фронт тисяч мін, які виявилися несправними. Відповідальність за це намагалися перекласти на АОЗ, хоча, як заявляють у Центрі протидії корупції, якість боєприпасів мала контролюватися воєнпредами Міноборони. Ба більше, за даними журналістів, Міністерство планує продовжити співпрацю з тим же виробником, замовивши сотні тисяч боєприпасів у 2025 році. Зміни до статутів також дозволяють міністру оборони діяти без погодження з наглядовими радами у випадку "потенційних загроз національній безпеці". Однак, як зазначає Віталій Шабунін, сам термін "потенційні загрози" залишається невизначеним, що створює простір для маніпуляцій.

"Після скандалів із завищеними цінами та неякісними поставками ми отримуємо реформу навпаки. Замість прозорих процедур маємо ручний контроль, який закриває доступ до інформації про закупівлі", — підкреслив Віталій Шабунін.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини