Володимир Путін 27 березня висловив пропозицію обговорити можливість запровадження тимчасового управління в Україні під егідою ООН та низки держав щодо організації виборів. У Зеленського вже порадили диктатору пити таблетки, щоб запустити мозкову діяльність. А в Білому домі заявили, що владу в Україні обирає народ, тому розмов про "тимчасове управління" бути не може. Що насправді стоїть за цими розмовами Путіна? Як може відреагувати Трамп на такі пропозиції? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Володимир Путін. Фото: з відкритих джерел
Путін готує привід для втручання у внутрішні справи України
Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко вважає, що ці заяви Путіна – чергова спроба просунути російський наратив у рамках інформаційної війни.
"Російський лідер, котрий керує країною вже чверть століття, планомірно продовжує говорити про те, що українська влада не є легітимною, але тепер, на тлі покращення стосунків зі США, хоче залучити до прибічників цієї ідеї інші країни. Причому, це давня його стратегія, котру просувають і через лідерів суспільних думок, включно з певними українськими політиками, котрі поїхали з України після початку повномасштабного вторгнення. Будь-які рішення та стратегії української влади російська сторона регулярно називає такими, які були прийняті начебто не самостійно, а завдяки "західним кураторам", — зазначила експерт.
На її думку, мета Путіна – запевнити й інші країни, і український народ в тому, що українці нібито неспроможні самі керувати у своїй державі, а тому зовнішнє управління для вирішення питання війни є виправданим.
"Пропозиція про тимчасове управління може бути використана як привід для подальшого втручання у внутрішні справи України під виглядом "забезпечення виборів" і "захисту населення". А звернення на західну аудиторію – перевірка реакції міжнародної спільноти на такий сценарій. Реакція Трампа, зважаючи на його політичні ігри в рамках мирного процесу, може бути непередбачуваною і може базуватися на особистій позиції щодо України та президента Зеленського, яка далека від звичайної дипломатії. Формальне засудження слів Путіна Трамп навряд чи висловить, зважаючи на його бажання підтримувати позитивні стосунки. А от ведення переговорів з російською стороною та пошук невигідних для України компромісів вкрай можливе. Трамп уже зараз зосереджується на власних інтересах та економічних вигодах від співпраці з РФ, не звертаючи уваги на проблеми України", – зазначила Єва Антоненко.
Вона зауважує, потрібно не забувати, що приблизно ті самі цілі у Трампа і в Україні, що підтверджує сформований у США текст угоди про корисні копалини.
"Саме тому вкрай важливо, щоб Україна на всіх рівнях захищала свої інтереси, адже ця угода також може бути використана російською стороною для підтвердження наративу про те, що Захід використовує Україну у власних інтересах, не турбуючись про український суверенітет. Нинішні інформаційні атаки на Україну спрямовані на розгойдування політичної стабільності всередині країни. Тому заяви Путіна слід розглядати як елемент гібридної війни, спрямованої на підрив суверенітету та територіальної цілісності України. Реакція Трампа на ці заяви залишається невизначеною, але важливо пам'ятати, що його пріоритети можуть не збігатися з інтересами України", – підсумувала Єва Антоненко.
Трамп бачить, що його водять за носа
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок так прокоментував ситуацію:
"Путін наговорив багато показових речей, адресованих до Вашингтону. Якось притомно коментувати заяви Путіна про тимчасову адміністрацію в Україні неможливо. В здоровий глузд – це ніяк не вкладається і в здорову голову це ніяк не запхнеш. Цікаво, що Білий дім вже поставив Путіна на місце з його ініціативою про тимчасове управління Україною до виборів. Все це означає, що Вашингтон і Москва перебувають у переговорному процесі. Путін не буде виходити з переговорів. Він їх намагатиметься всіляко затягнути у часі. Адже для нього це дуже вигідно. Але є тут один пікантний для Путіна момент – саме Трамп. Бо на сьогоднішній день Росія системно порушує мораторій на обстріли енергетичних і інфраструктурних об'єктів. Ми фіксуємо постійні прильоти по трансформаторах, по інших об'єктах енергетичної інфраструктури. Тобто ідея без верифікації перевірки і моніторингу того, як не стріляють один по одному зазнала певного провалу".
Він продовжує, Європа не готова швидко моніторити всю цю історію, а в Білому домі тепер не знатимуть, як це розрулити. Тому потрібні будуть рішення.
"Якими вони будуть ці рішення? Я думаю, що швидше за все не дуже прийнятними для Росії. Тому що Трамп бачить, що його водять за носа. І на столі у нього лежать документи щодо зняття з Росії санкцій, але незрозуміло коли і як він їх буде розглядати. Але, в той же час, з таким підходом санкцій проти Росії може стати в рази більше. Час зараз працює не на Кремль. Він зараз працює на нас, якби дивно це не звучало", – висловився Валерій Клочок.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді США угодою про надра поставили Україну перед фактом: у Кабміні відповіли.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.