Говорячи про припинення транзиту російського газу до Європи президент України Зеленський заявив, що це одна з найбільших поразок Москви. В свою чергу Bloomberg пише, про те, що зранку 1 січня Україна справді припинила прокачувати російський газ в Європу, що стало закінченням тривалої епохи російського економічного впливу на Європу. Чи справді це можна назвати перемогою? Що цей крок означає для України та Росії? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Транзит російського газу. Фото з відкритих джерел
Повна відмова від російського газу в ЄС поки що не розглядається
Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич говорить, що він би назвав цю подію хіба що перемогою здорового глузду, адже транзиту російського газу під час війни бути не може.
"Але станом на сьогодні у нас залишається відкритим питання, яким чином буде функціонувати українська ГТС. І, якщо навіть говорити про транзит зі Сходу на Захід, то можна вважати поразкою Росії, якщо в нашу "трубу" буде запущений казахський та азербайджанський газ", – зазначив експерт.
В той же час експерт наголошує, що повна відмова від російського газу в Європейському Союзі поки що не розглядається. Є навіть зростання купівлі LNG газу, який продає Новатек і є зростання обсягів купівлі газпромівського газу, який йде в Європу через "Блакитний потік" та "Турецький потік" через Туреччину.
"Анкара, звісно ж зацікавлена в продовженні цих механізмів, як і частина партнерів Турецької республіки в південній Європі", – зазначив Ігор Тишкевич.
Заглядаючи в майбутнє експерт говорить, що наразі можна говорити, що Росія, швидше за все, втратить можливість шантажу на цінах на газ, але чи повернеться Росія на європейський ринок? Цілком вірогідно, але питання в тому, яка ціна буде на продаж?
"Надприбутків Газпрому вже не буде, навіть, якщо він повернеться на європейський ринок в разі завершення війни. Але, коли війна закінчиться європейські споживачі будуть "голосувати гаманцем" і будуть порівнювати ціни на постачання палива і ресурсів з різних країн і тут, оскільки Газпром втрачає роль одного з монополістів, йому доведеться конкурувати. Станом на сьогодні ціни в Європі на газ значно вищі, ніж в інших регіонах", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Зупинка транзиту газу може означати значне зменшення впливу Росії
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін так прокоментував ситуацію:
"Справді, стратегічно, якщо ми розглядаємо ситуацію російсько-української війни, зупинка транзиту може означати значне зменшення впливу Росії. По-перше, як спосіб тиску на Україну. По-друге, спосіб тиску на наших партнерів на Заході в Європейському Союзі. Тобто геополітично в даному контексті це означає зменшення можливостей Росії впливати на інші країни. Тому що, як ми бачили неодноразово, газ дозволяв Росії не лише зміцнювати економіку, а й дуже допомагав у геополітиці. Навіть, якщо порівняти з нафтою, яка, все ж таки, більше пов'язана з економікою, то газ якраз допомагав у досягненні політичних цілей. Тому ця подія може навіть свідчити про перетрансформацію цілої геополітичної ери, коли перші газопроводи наприкінці 70-80-х років почали будуватися до Європи і були запущені і, як результат, сильно впливали на політичні розклади, як в Україні, так і в європейських країнах".
Олексій Якубін продовжує, економічно, звичайно, тут є свої нюанси.
"Якщо ми говоримо про Україну, то нам треба буде якось утримувати ГТС. За різними підрахунками енергетиків – це обійдеться нам в близько 25 млрд гривень. Плюс ми втрачаємо гроші від транзиту. В останні роки це було близько 800 млн доларів на рік. Які-ніякі, але це гроші. Хоч ми розуміємо, що є чинник війни. Також потрібно врахувати, що, якщо раніше російські війська не завдавали ударів по ГТС України, тому що по ній російський газ прокачувався до Європи, то тепер потенційно росіяни можуть завдати шкоди нашій ГТС. Ми розуміємо, що цей фактор відіграватиме роль", – зазначив політолог.
Експерт наголошує, що питання безпеки української ГТС, яка продовжує існувати і яка потребує ресурсів, обслуговування, залишається дуже важливим.
"Тут є ще такий нюанс, що ми повинні готуватися до того, що в майбутньому, після закінчення війни, коли нам буде потрібно більше газових потужностей, то з великою ймовірністю нам почне надходити американський газ, який прийде замість російського в Європу і який буде дорожчим за російський. Ну, і плюс залишається відкритим питання, що буде далі із "Північними потоками"? Якщо Захід домовиться з Росією, то певною мірою ми маємо бути готові до цього, що той же російський газ може піти в обхід України, спочатку до Німеччини, а потім до Польщі. Але це, звичайно ж, у далекому майбутньому", – зазначив політолог.
Олексій Якубін додав, що вже зараз РФ намагається заміняти європейський ринок виходом на азіатський ринок, постачанням туди газу. Також продовжує функціонувати "Турецький потік", коли російський газ, оминаючи нашу країну, потрапляє до Європи.
Читайте також на порталі "Коментарі" — у Зеленського назвали подію, яка тепер може визначити підсумок усієї війни.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.