Головна Новини Суспільство події Що не так з мобілізацією: чи реально ліквідувати ТЦК, а їх працівників відправити на фронт
commentss НОВИНИ Всі новини

Що не так з мобілізацією: чи реально ліквідувати ТЦК, а їх працівників відправити на фронт

Важливо змінити принцип мобілізації, а не просто змінити назву установи, яка за неї відповідає

14 листопада 2024, 17:22 comments4631
Поділіться публікацією:

Останні дні набрала обертів дискусія щодо можливості розформування ТЦК і відправки вивільнених військових на фронт. Зокрема, скандально відома нардепка Мар'яна Безугла заявила, що ліквідація ТЦК вивільнила б до 50 тисяч військовослужбовців, які б могли поповнити бойові підрозділи. В Міноборони вже відповіли, що в ТЦК працює 36 тисяч осіб, з яких майже 7 тисяч – цивільні та близько 3 тисяч – жінки. Про що говорить ця дискусія – це більше схоже на хайп чи справді може бути прийнято рішення по ліквідації ТЦК? Чи зможуть їх замінити рекрутингові центри? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Що не так з мобілізацією: чи реально ліквідувати ТЦК, а їх працівників відправити на фронт

Мобілізація в Україні. Фото: з відкритих джерел

ТЦК, як структура, себе дискредитувала

Політолог, кандидат політичних наук Денис Гороховський так прокоментував ситуацію:

"Питання роботи ТКЦ та СП є одним з найбільш дискусійних в українському суспільстві. С одного боку, усі розуміють про необхідність ротації на фронті та, відповідно, мобілізації. З іншого – ми буквально щодня бачимо новини про мільйонні незаконні статки керівників ТЦК, отримані за надання можливості військовозобов'язаним уникнути мобілізації, бусифікацію, яка порушує базові права людини тощо".

Експерт підкреслює, важливо розуміти, що дії ТЦК кидають тінь на усіх захисників України. Безліч військових скаржаться на те, що цивільні почали інакше на них реагувати, побоюватися, уникати контакту. Хоча ми всі пам'ятаємо, що ще у 2022 році військові були, мабуть, найшановнішою верствою населення. Тепер же в них бачать не захисників, а працівників ТЦК.

"Відповідно ТЦК, як структура, себе дискредитувала. Потрібен, умовно кажучи, ребрендинг. Це, звичайно, не збільшить кількість добровольців, але це покращить ситуацію з відношенням до військових у суспільстві, адже вони як ніхто заслуговують на повагу", – зазначив Денис Гороховський.

Щодо створення бригад з них, то, наголошує експерт, це питання суто військове, тому коментувати ініціативу з погляду воєнної раціональності, було б не коректно. 

"Але ж, з погляду, досвіду того ж самого ТЦК, які мобілізують буквально усіх, хто до них потрапляє, переконаний, що значна кількість з 36 тисяч осіб, які там працюють, зможуть посилити ряди українських захисників. Тим більше, що серед них є люди, які мають відповідну освіту, звання та досвід роботи в армійських структурах. Звичайно ж, потрібно, в першу чергу, керуватися принципом здорового глузду, тому що важливо змінити принцип мобілізації, а не просто змінити назву установи, яка за неї відповідає", – підсумував Денис Гороховський.

Працівників ТЦК варто направити на посилення ЗСУ

Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АТ "Кравець та партнери", адвокат Ростислав Кравець зауважив, що стосується дискусії щодо направлення працівників ТЦК до Збройних сил України, то в даному випадку вона, наголосив експерт, демонструє повну професійну необізнаність двох сторін цього безглуздого спору. 

"З одного боку, ТЦК намагається маніпулювати цифрами, намагається маніпулювати, як працівник Полтавського ТЦК, щодо наявності там більшості цивільних осіб, хоча ми бачимо всі, що особи знаходяться у військовій формі, а на якій тоді підставі вони її носять незрозуміло. Тому що це є фактично адміністративним правопорушенням – незаконне носіння військової форми. Тому об'єктивно ми розуміємо, що вони є військовослужбовцями. Звичайно, більшість з них є військовослужбовцями так званих рот охорон територіальних центрів комплектування. Тому, якщо дивитись саме на роти охорон ТЦК, то потрібно від цього і відштовхуватись – скільки осіб там потрібно чи можна охорону ТЦК передати органам Національної поліції, як це в свій час відбулось з судами. А потім створити якусь там спеціальну службу. Думаю, що на сьогоднішній день органи Національної поліції зможуть ефективно охороняти, а ті особи, які знаходяться в ротах охорони і мають, відповідно, бойовий досвід можуть ефективно використовуватись вже у Збройних силах України при виконанні конкретних бойових завдань, а не, на мій погляд, перевищенням своїх повноважень", – зазначив експерт. 

Він додає, на сьогоднішній день те, що ми бачимо на вулицях і щоденно в соціальних мережах у виконанні військовослужбовців – це прямо протирічить нормам Конституції України, а саме 17-й статті, де прямо заборонено використання Збройних сил України й інших озброєних формувань для обмеження прав і свобод громадян України. 

"Тому ці захоплення, так звана "бусифікація" — це пряме порушення норм Конституції і, в тому числі, звичайно Кримінального Кодексу в частині перевищення службових повноважень. З огляду на ці обставини звичайно, як це 30 років й здійснювалось, співробітники ТЦК – це, в більшості своїй, повинні бути цивільні особи і їх завдання – фактично налагодити і вести належним чином військовий облік, а не хапати і не шукати військовозобов'язаних осіб. Це завдання зовсім інших органів. В першу чергу Національної поліції, в разі, якщо особа ухиляється від військової служби. Тому, якщо до цього питання підійти професійно, то, звичайно, всі військовозобов'язані особи і військовослужбовці, які зараз знаходяться в ТЦК чи підпорядковуються ТЦК чи знаходяться в так званих ротах охорон ТЦК, можуть бути направлені до Збройних сил України, щоби їх підсилити", – говорить адвокат. 

Тим більше, продовжує Ростислав Кравець, ЗСУ не завадять фахівці, які мають бойовий досвід. Жодної шкоди роботі ТЦК це не завдасть. 

"Що стосується ТЦК, то, звичайно, саме розформування чи перейменування їх нічого доброго не дасть. Це абсолютно безглузда ідея. Краще просто направити ті ресурси, які хочуть виділити на перейменування чи розформування ТЦК, на належну організацією роботи з військового обліку і мобілізації. Без застосування "бусифікації" і без перевищення службових повноважень. Що, на мій погляд, дасть значно більший ефект, ніж намагання постійно проводити реформи, про що я неодноразово звертав вже увагу, з єдиною метою – не нести відповідальність за наслідки своїх дій. Тому що завжди можна сховатися за реформами у відповідь на питання: чому, все ж, не працює система? А так, я вважаю, що потрібно просто дійсно направити військових на проходження служби і посилення Збройних сил України. І належним чином організувати роботу цивільних, які там залишаться. А лише перейменування ТЦК чи щось інше нічого доброго не дасть, окрім витрат держбюджету і, знову ж таки, уникнення відповідальності за свою повну професійну нездатність належним чином виконувати свої обов'язки", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" — працівники ТЦК не підуть на фронт: з них неможливо створити жодної бригади.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини