Головна Новини Суспільство події СБУ vs Семенченко і Шевченко: що за ПВК знайшли в Україні та до чого це може привести
commentss НОВИНИ Всі новини

СБУ vs Семенченко і Шевченко: що за ПВК знайшли в Україні та до чого це може привести

Експерти пояснили ситуацію

25 березня 2021, 12:41 comments1209
Поділіться публікацією:

Служба безпеки України викрила та припинила діяльність не передбаченого законодавством воєнізованого збройного формування, так званої "приватної військової компанії". За даними прес-служби СБУ, до її складу входили колишній народний депутат України Семен Семенченко та Євген Шевченко, відомий широкій публіці, як "позаштатний агент НАБУ". "Коментарі" дізналися в експертів, чому все розкрилося саме зараз і які можуть бути наслідки.

СБУ vs Семенченко і Шевченко: що за ПВК знайшли в Україні та до чого це може привести

Колаж: Д. Романюк/Comments.ua

"Ми засуджуємо російську ПВК Вагнера, а у нас у самих, виявляється, діяла подібна структура"

Народний депутат України VIII скликання, співзасновник БФ "Допомога батальйону "Донбас" Наталія Веселова запевняє: "Про те, що така ПВК була створена, стало відомо ще у 2018 році. Напевно, знала про це СБУ. Але тоді ніяких дій не робила".

На її думку, те, що взялися за Семенченка і Шевченка зараз, можливо, пов'язано з тим, що США ввели санкції проти Коломойського і взагалі активізували діяльність у викоріненні багатьох згубних явищ в Україні. Якусь активність демонструють і наша влада.

"Важливо розуміти, що ПВК була створена на гроші Коломойського, зареєстрована в США (Donbas Battalion Corp) і виконувала, перш за все, завдання, "нарізані" Коломойським. Вони виходили під НБУ, коли йшли суди по ПриватБанку, охороняли стратегічне енергетичне підприємство "Центренерго", коли їм заправляли люди Коломойського, — розповідає Наталя Веселова. — По суті, ця була мережа охоронних агентств, "заточених" під "хотілки" замовників. І мені дуже боляче, що для назви використовували найменування добровольчого батальйону "Донбас". Структуру, яка захищала територіальну цілісність України, перетворили в комерційну структуру. Використовуючи шеврон з соколом, заробляли брудні гроші. Шкода тих ветеранів, колишніх військовослужбовців, які не змогли застосувати свої здібності в мирному житті та пішли працювати в цю ПВК".

Наталія Веселова зазначає, що недавно перестав функціонувати сайт компанії Donbas Battalion Corp. Але скріни залишилися. Згідно з ними, видно, що ПВК позиціонувала готовність надавати послуги у всіх гарячих точках світу.

СБУ vs Семенченко і Шевченко: що за ПВК знайшли в Україні та до чого це може привести - фото 2
СБУ vs Семенченко і Шевченко: що за ПВК знайшли в Україні та до чого це може привести - фото 3

"Ми засуджуємо російську ПВК Вагнера, а у нас у самих, виявляється, діяла подібна структура, — каже екс-нардеп. — Сподіваюся, і Семен Семенченко, і Євген Шевченко, який називає себе "таємним агентом НАБУ" (і яка здійснювала, за його словами, поставки зброї, в тому числі з РФ, продаючи його через Укроборонпром), понесуть заслужене покарання".

"Статті" про створення ПВК "в кодексі немає"

У експерта Міжнародного інституту демократій, екс-командира 2-ї роти 24-го батальйону "Айдар" Євген Дикого ця новина викликає дуже багато питань.

"Чи реально була ПВК? З повідомлення не слідує, чим діяльність описаних СБУ "охоронних структур" Семенченка-Шевченка відрізняється від діяльності будь-якої іншої приватної охоронної фірми. А приватна охорона в Україні діє цілком легально, і поки не надано доказів що саме ці неназвані компанії чимось принципово відрізнялися. Про роботу за кордоном — а з якого часу це заборонено? Якщо мова йде не про пряму участь в бойових діях, а про охоронні послуги, консультації з безпеки тощо — це цілком легальна діяльність. І якщо українські підприємства є на цьому ринку конкурентоспроможними, то це слід тільки вітати", — підкреслює Євген Дикий.

За його словами, не зовсім зрозуміло які статті планують інкримінувати Семенченку і Шевченку. Адже статті "про створення ПВК" в кодексі немає.

"Єдине пряме кримінальне обвинувачення, яке поки прозвучало, це зберігання нелегальної зброї. Втім, і кількість зброї, нібито виявленого СБУ, м'яко кажучи, не тягне на арсенал ПВК. Це більше схоже на "скромний домашній запас" якогось ветерана-АТОшника, — зазначає експерт. — Та й взагалі Семенченко то не сильно тягне не те що на "Вагнера", але навіть на Брамса або Шуберта. Сподіваюся, що ця трохи дивна річ не встане в один ряд зі справами Ріфмайстра або Стерненка. Тобто, Семенченко не стане черговою жертвою явно замовної політичної розправи, а все це досить скоро замнуть як непорозуміння".

Євген Дикий висловив надію, що громадське обговорення цієї справи змусить, нарешті, повернутися до давно назрілого питання — легалізації та регулювання діяльності ПВК в Україні та українських ПВК за кордоном.

"У країні, де живуть 370 тисяч ще не старих ветеранів війни з РФ, створення ПВК виправдано і з точки зору працевлаштування учасників бойових дій, і з огляду на геополітичні інтереси країни, — пояснює експерт. — Можливо, саме забавний кейс "ПВК Семенченка", нарешті, стимулює законодавче врегулювання цієї важливої і поки напівлегальної сфери".

Нагадаємо, популярний герой мемів потрапив в "чорний список" України.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини