Головна Новини Суспільство події Рішення Зеленського позбавить онкохворих дітей доступу до життєво важливих ліків
commentss НОВИНИ Всі новини

Рішення Зеленського позбавить онкохворих дітей доступу до життєво важливих ліків

Особливо складною є ситуація з таргетною терапією та імунотерапією, які майже не фінансуються з держбюджету.

20 лютого 2025, 14:50
Поділіться публікацією:

В Україні може значно зменшитися доступ до імпортних медикаментів, зокрема онкологічних препаратів, через нові правила на фармацевтичному ринку. Таку думку висловила віце-президент ГО "Афіна. Жінки проти раку" Вікторія Романюк в ексклюзивному коментарі для УНН.

Рішення Зеленського позбавить онкохворих дітей доступу до життєво важливих ліків

Фото: з відкритих джерел

"Ми намагалися за допомогою донорів забезпечити частину пацієнтів європейськими гемцитабінами. Але зараз їх взагалі немає. Пацієнти в паніці звертаються до нас, адже цього препарату немає ані в лікарнях, ані в аптеках. Хоча ще не відбулося зниження цін, це може змусити виробників із середніми цінами покинути український ринок", — зазначила Романюк.

За її словами, кілька міжнародних фармацевтичних компаній вже припинили постачання онкопрепаратів в Україну або значно обмежили їх кількість. Причиною цього є ситуація з державними закупівлями, де часто перемагають індійські виробники, які не мають схвалення регуляторів країн із жорстким контролем, таких як EMA та FDA. Це призводить до того, що європейські генерики втрачають мотивацію виходити на український ринок.

Особливо критичною є ситуація з препаратом "Гемцитабін", який відсутній у більшості онкоцентрів України. Пацієнти не можуть знайти його ані в лікарнях, ані в аптеках. Подібне траплялося й минулого року, коли з медичних закладів було вилучено "Гемцитабін" та інші важливі ліки, залишивши пацієнтів без необхідного лікування.

Романюк зазначила, що хоча держава і закуповує хіміотерапевтичні препарати, інколи виникають "дірки" в закупівлях. Особливо складною є ситуація з таргетною терапією та імунотерапією, які майже не фінансуються з держбюджету. Пацієнти змушені купувати їх за власний кошт або шукати лікування за кордоном.

Також вона підкреслила, що через економічну ситуацію в країні доступ до дорогих ліків стає ще важчим, адже купівельна спроможність населення значно знизилася.

"Пацієнти можуть виїжджати за кордон та отримувати безкоштовне лікування, маючи статус тимчасового захисту. Але ми вже бачимо, що не всі країни готові приймати українців, які тікають від війни. І це дуже складно. Люди вимушені залишати сім’ї, інколи навіть дітей, щоб лікуватися. Ті, хто не може виїхати і не має грошей на ліки, просто гинуть. І це ще до зниження цін", — підсумувала Романюк.

Вона висловила занепокоєння через відтік якісних препаратів з українського ринку, попереджаючи, що це може мати серйозні наслідки для пацієнтів.

Як вже писали "Коментарі", уже з 1 березня українці зможуть придбати ліки за зниженими цінами — деякі препарати подешевшають на 30%. Таке рішення прийняла Рада національної безпеки та оборони (РНБО) на засіданні 12 лютого



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини