Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
В.о. голови правління АТ НАЕК Енергоатом Петро Котін звинуватив тисячі працівників Запорізької АЕС в тому, що вони зрадили Україну та підписали контракт з "Енергоатомом".
Петро Котін
Таку заяву розкритикувала експерт в сфері атомної енергетики Ольга Кошарна.
Вона розповіла, що зі своїх джерел знає, що розслідування щодо колабораціонизму дуже не проста справа, зокрема, щодо збору доказів. Наприклад, один з керівників окупованої ЗАЕС активно публічно агітував персонал підписувати контракти з ДК Росатом, сам його підписав в жовтні 2022 року, потім продав всю нерухомість в Енергодарі та виїхав на підконтрольну територію України. До цього часу СБУ не висунуло йому підозри, допит свідків триває до цього часу, тобто, вже більше двох років, а людину працевлаштували в центральному офісі Енергоатом, підкреслила Кошарна.
Окрім того, вона нагадала, як керівництво Енергоатом закликало персонал ЗАЕС залишатися на робочих місцях та називало його "героями, які забезпечують ядерну безпеку". Також експерт нагадала і доповідь організації Truth Hounds, в якій вказано на шантаж, жорстокі катування, психологічний тиск з боку окупаційної адміністрації ЗАЕС з метою примушення до підписання контрактів з ДК Росатом. Персонал не міг виїхати на підконтрольну територію маршрутом, яким рухаються місії МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС з української території. Тільки через територію Росії, а це, відповідно, допити ФСБ.
При цьому Кошарна закликала згадати, що робив Котін з 24 лютого 2022 року як керівник експлуатуючої організації в умовах війни. Очільники Регулятора та експлуатуючої організації (ЕО) не скористались своїми повноваженнями для зміни Аварійних планів — системи аварійного реагування АЕС та зміцнення їх фізичного захисту.
Окрім того, за її словами, функції оборони підрозділів Національної Гвардії до охорони АЕС не були підсилені військовими озброєннями та не трансформувались в спроможність активної оборони АЕС і міст-супутників, а очільники ЕО та Регулятора не ініціювали такі зміни, звернувшись до Уряду та РНБО України.
Експерт припустила, що президент Енергоатом дуже добре розумів загрози особисто для себе, інакше б не евакуювався на ХАЕС, залишивши Київ без активації Кризового центру ЕО, не перевів його дислокацію — в більш безпечне місце, разом із персоналом.
Кошарна відзначає, що активували Кризовий цента ЕО майже через 6 місяців, і схоже — весь цей час російські збройні формування біля наших АЕС не кваліфікувались ні оператором, ні регулятором в особі Корікова як загроза, інакше неможливо пояснити бездіяльність та безвідповідальне очікування, в результаті яких фізичний захист ЗАЕС було втрачено.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що протягом повномасштабної війни чисельність працівників НАЕК "Енергоатом" знизилася з 35 тисяч до 30 тисяч осіб.
Новини