Перспективи конфіскації активів РФ на користь України: що дає прецедент із олігархом Малофеєвим
Новина про конфіскацію у Малофєєва стосується не держави, а громадянина та його активів, проте все це повністю пов'язано
Рішення американської Феміди конфіскувати та передати Україні активи російського олігарха Костянтина Малофєєва передбачувано викликало бурхливу реакцію у Кремлі. Однак процес, як кажуть, пішов, що дає надію на подібні зрушення у Європі. Видання "Коментарі" продовжує обговорювати з експертами перспективи конфіскації російських активів та їх передачі на відновлення України.
Враховуючи, що Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму, це дає додаткові аргументи на користь репарацій, які можуть торкнутися російських коштів
Голова ради в Інститут податкових реформ, віце-президент в Асоціації платників податків України Олена Хотенко впевнена, що ми маємо дуже добрий знак, чудовий початок процесів репарації.
За її словами, цей документ стосується чотирьох можливих винятків імунітету, визнаних FSIA: "виключення тероризму", "виключення комерційної діяльності", "виключення експропріації" та "виключення арбітражу".
Крім того, продовжує Олена Хотенко, цей документ стосується позовів, доступних проти відповідних представників (не держав), у тому числі державних службовців та приватних осіб, які підтримують військові дії Росії (чия поведінка завдає шкоди Україні).
Далі, пояснює експерт, будуть процеси питань "стягнення", тобто того, наскільки доступні активи РФ, її відомств та органів, а також підприємств у державній власності (SOE), щоб виконати будь-яке судове рішення.
Ситуація з Малофєєвим – дуже показовий та гарний приклад
Економічний експерт, президент Інвестиційної групи "УНІВЕР" Тарас Козак зазначає, що світ давно готується до арештів активів російських фізосіб, компаній, банків. І, можливо, навіть золотовалютних резервів (ЗВР). Наразі вони заблоковані, у тому числі в США, ЄС, Швейцарії, Великій Британії, Японії тощо.
Окремий розділ – арешт активів компаній, осіб, наближених до Кремля, до яких є питання правосуддя.
За його словами, цікаво, що 10-й пакет санкцій ЄС (а зараз уже йде робота над 11-м) передбачає, що Європа має провести систематизацію всіх заарештованих, заблокованих активів олігархів країни-агресора. Що дозволить оперувати вже конкретними цифрами, а не тими, що стають загальнодоступними завдяки тим чи іншим аналітичним матеріалам.
Тарас Козак зазначає, що західні країни побоюються робити активніші кроки в цьому напрямку ще з однієї причини. Іноземні компанії, інвестори тримають у РФ величезні активи. Мова про сотні мільярдів доларів (частки у великих компаніях, акції). Росія частково заблокувала ці кошти. І позиція США, Європи полягає також у тому, щоб не нашкодити своїм компаніям, інвесторам, які свого часу вклали в РФ. Щоб вони не зазнали серйозних збитків унаслідок зустрічних арештів з боку Росії.
Читайте також на порталі "Коментарі" - у Євросоюзі більше не розглядають Китай як посередника між Україною та РФ.