Під час вечірнього відеозвернення за 16 березня президент України Володимир Зеленський докладніше розповів про військово-політичний союз U-24, який Україна запропонувала створити. Експерти проаналізували цю ідею для видання "Коментарі".
Прапори. Фото: з відкритих джерел
У швидку реакцію нової структури за такої кількості членів слабо віриться
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова розмірковує так:
"Назва гарна, ідея виглядає чудово. U-24 — "Об'єднуємося заради миру". 24 країни, 24 години на відповідь на агресію. Біда в тому, що з погляду бюрократії – дуже важко і довго створювати союзи, а потім і скликати їх для ухвалення будь-якого рішення. А тим більше, якщо йдеться про такі швидкі рішення, які хотів би бачити від нового об'єднання Зеленський у ракурсі негайного реагування на той чи інший конфлікт. У швидку реакцію нової структури за такої кількості членів я не вірю. Якщо йдеться про неформальний союз, то знижується сила рішень. Це буде просто черговий меморандум у стилі "за все хороше – проти всього поганого!". Таке вже проходили…".
Ідея, підкреслює аналітик, шикарна, але все впирається, як часто буває, у реалізацію.
"Я не сумніваюся, що Україна могла б заручитися підтримкою і більшої кількості 24 країн. Але як цю підтримку втілити в новий союз, готовий швидко реагувати на виклики типу російської агресії – я не уявляю", – зізналася Олександра Решмеділова.
Вона звертає увагу ще на один важливий момент: якщо йдеться про позаблоковість України (що зараз обговорюється у переговорному процесі між Києвом та Москвою), то новий альянс за нашою участю точно не вписується в таку конфігурацію.
"Резюмуючи: знаючи неповороткість структур типу НАТО у прийнятті консолідованих рішень – якийсь новий союз (де країни-гаранти дали б Україні та одна одній залізобетонні гарантії безпеки) виглядає як складне завдання. Можливо, коли з'явиться більше інформації, більше деталей про характер U-24 можна буде робити більш чіткий аналіз", – зазначає аналітик.
Приуспіти у сфері дипломатії ми зможемо лише, демонструючи успіхи на фронті
Політичний експерт, директор Communication group Володимир Манько називає пропозицію Зеленського щодо нового військово-політичного союзу U-24 актуальною – з урахуванням агресії Росії, що триває в Україні.
"Якщо НАТО тримає двері відчиненими, але не дає добро на вхід, ООН нічого крім заяв не пропонує, інші угоди теж не працюють, слід терміново шукати нові дієві формати", – вважає експерт.
Проте, продовжує він, слід розуміти таке: з огляду на вимоги Росії щодо позаблоковості України як головного фактора припинення агресії – пропозиція щодо створення нового блоку U-24 сприйматиметься у Кремлі негативно.
"Україна опиняється на дипломатичній розтяжці, – пояснює Володимир Манько. – Заходу ми пропонуємо новий блок, а з Росією ведемо переговори щодо позаблоковості. Можливо, це не розтяжка, а дипломатичні маневри, які дозволять отримати від агресора поступки хоча б щодо припинення вогню, а із Заходом продовжувати посилювати партнерство. Але тут важливо усвідомлювати, що процвітати у сфері дипломатії ми зможемо лише, демонструючи успіхи на фронті. Як бачимо, наші б'ють агресора, а тому й дипломатія має поводитися відповідно".
Читайте також на порталі "Коментарі" — у Путіна розповіли, наскільки Москва та Київ близькі до підписання будь-яких домовленостей.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.