Головна Новини Суспільство події Навіщо Трампу була потрібна розмова з Путіним: які нові проблеми можуть з’явитися в України
commentss НОВИНИ Всі новини

Навіщо Трампу була потрібна розмова з Путіним: які нові проблеми можуть з’явитися в України

Призупинення допомоги Україні може бути елементом «гри на Путіна»

4 липня 2025, 17:48
Поділіться публікацією:

Фактично вперше після розмови з російським диктатором Путіним президент США Дональд Трамп не став заявляти про прогрес на шляху до миру в Україні, а, навпаки, дав чітко зрозуміти, що йому не вдалося почути від Путіна навіть натяку на припинення вогнюЯка причина того, що Трамп вирішив говорити з Путіним та ще й призупиняти постачання зброї Україні? Чи може таке плазування Трампа перед Путіним створити Україні нові проблеми? Видання "Коментарі" розбиралося у цих питаннях, зібравши думки експертів.

Навіщо Трампу була потрібна розмова з Путіним: які нові проблеми можуть з’явитися в України

Переговори щодо України

Дії Трампа можуть бути сприйняті як демонстрація слабкості перед Путіним

Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко зазначила, що основна причина, чому президент Трамп вирішив говорити з Путіним і водночас заявив про призупинення постачання зброї Україні (сьогодні він заперечив повну зупинку поставок), полягає у спробі вплинути на перебіг війни дипломатичними засобами та видозмінити американські оборонні пріоритети. Офіційна позиція Білого дому: рішення ухвалене, "щоб поставити інтереси Америки на перше місце" через побоювання щодо виснаження власних арсеналів. Американський ВПК отримує значні прибутки від постачання зброї Україні, і призупинення поставок може бути пов'язане з бажанням переглянути пріоритети в оборонних витратах та перенаправити ресурси на інші потреби.

"Водночас це рішення має політичний підтекст. Призупинення допомоги може бути елементом "гри на Путіна", оскільки такий крок може бути спробою змусити Україну погодитися на прямі переговори з РФ. Раніше подібна пауза в допомозі вже використовувалася адміністрацією Трампа як важіль для стимулювання Києва до переговорів із росіянами. Крім того, це умовний американський "жест доброї волі" та спроба показати Путіну, що США дійсно готові піти на його умову з припинення постачання озброєнь Україні, якщо Путін піде назустріч у питанні миру", – зазначила експерт.

Єва Антоненко говорить, що Трамп має у переговорному процесі й особистий інтерес, бажаючи зміцнити власний імідж як миротворця. До того ж, він неодноразово демонстрував  симпатії до авторитарних лідерів і бачить світ як арену, де сильні ділять сфери впливу. Також Трамп має намір вплинути на європейських союзників, використовуючи Путіна як "страшилку", щоб змусити ЄС погодитися на американські умови у тих же безпекових питаннях, тільки в рамках НАТО.

"Такі дії Трампа можуть бути сприйняті як демонстрація слабкості перед Путіним, що лише посилює агресію РФ і зменшує шанси на справедливий мир. Відсутність консультацій із європейськими союзниками та раптовість рішення можуть підривати довіру до США як до стратегічного партнера. Призупинення постачання зброї Україні вже викликало різку критику як з боку американських республіканців, так і з боку українських партнерів. І так – це вже має негативні наслідки для України, які ми бачимо на основі статистики по збитим дронам і ракетам. Зниження темпів постачання озброєння послаблює обороноздатність України, особливо проти балістичних атак. Путін сприймає позицію Трампа як сигнал слабкості, що стимулює його до нових все потужніших агресивних дій. Пауза у військовій допомозі ризикує підбадьорити Росію, особливо на тлі перспектив її нового літнього наступу, і послаблює позиції України на полі бою. На жаль, доводиться констатувати, що Україна опинилася в складній дипломатичній ситуації, змушена балансувати між США та ЄС, які мають різні підходи до цієї війни", – констатувала співрозмовниця порталу "Коментарі".

Наша проблема полягає у тому, що ми є частиною переговорного процесу США-ЄС

Політолог Вадим Денисенко говорить, що, якщо аналізувати підсумки розмови Трампа з Путіним, то виходить, що останній фактично послав президента США. 

"Причина по якій Трамп вирішив говорити з Путіним та ще й призупиняти постачання зброї – залишається загадкою. Поки логічного пояснення я не бачу. Точніше, логіку можна шукати лише в переговорах США – Європа, де Путін потрібен Трампу, як пугало, щоб європейці швидше і легше погодилися на всі побажання Трампа. Але останній саміт НАТО показав, що європейці і так готові до всього. Тому, поки логіки я не бачу", – зазначив експерт.

Політолог вважає, що українська проблема полягає і тому, що головна подія життя Трампа вже трапилася. Мова про те, що він переміг вдруге на виборах президента США. І переміг, щоб царювати та щоб мститися. Україна знаходиться десь на периферії цієї помсти. 

"Але наша ще більша проблема полягає в тому, що ми є частиною переговорного процесу США-ЄС. І наші найближчі союзники з однієї сторони готові йти в рамках заданої Трампом парадигми "погоджуватися і лестити". З іншої, вони думають, як вирішити свої проблеми (безпека та мита) виходячи з попереднього пункту. І перед нами стоїть надскладна задача втриматися в периметрі цих переговорів. І тут у нас просто немає іншого шляху ніж балансувати між США та ЄС. Путін грає в гру "тягнути час і не посваритися з Трампом". Його ціль зараз — дотягти до осені і продавити фронт. Я вважаю, що продавити фронт — нереально. Але він живе цим і вся його стратегія спілкування з Трампом направлена саме на це", – зазначив Вадим Денисенко. 

Що ж до того, що далі робитиме Трамп, то експерт говорить, що він особисто схиляється до думки, що до осені – нічого. Ну, а наша головна задача зараз добитися дозволу на продаж нам зброї. І на це має тратитися 90% зусиль дипломатії.

Читайте також на порталі "Коментарі" — це не Трамп: стало відомо ім'я людини, яка наполягла на призупиненні допомоги Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини