На Східному фронті – загострення. Вперше з початку року добова кількість обстрілів з боку російсько-окупаційних військ зросла 23 січня до 10. При цьому 8 із них – із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння, повідомляє прес-центр штабу операції Об'єднаних сил, наголошуючи, що поранено одного із захисників України. На цьому фоні йдуть повідомлення про те, що США та Великобританія вивозять своїх дипломатів з України. Попереду – новий раунд переговорів між РФ та США щодо гарантій безпеки. Що відбувається та чому? Чого очікувати в найближчому майбутньому? Як діяти? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Донбас. Фото: з відкритих джерел
Протягом тижня, до кінця цього місяця, ситуація проясниться
Ветеран АТО, актор, начальник військового відділу благодійного фонду допомоги армії "Повернися живим" Андрій Римарук так коментує ситуацію на Сході:
"Щойно видається гарна погода – окупанти засилають "Орлани" (БПЛА російського виробництва) і проводять розвідку. Так минулого тижня було зафіксовано пару таких прольотів. Вони засікли собі цілі. І як факт – вже 22 та 23 січня відпрацювали мінометні батареї. Причому вчора навіть ствольна артилерія 122-мм. Стандартна схема: розвідка, дорозвідка, доказ мети, вогнева поразка противника. Думаю, найближчі півтора-два-три місяці так і продовжуватиметься. Противник активно тренується. Ми за цим уважно стежимо, вивчаємо їхню тактику. І робитимемо відповідні висновки".
Що стосується скупчення та переміщень військ агресора на російсько-українському кордоні, то тут ситуація стає все цікавішою, зазначає Андрій Римарук.
"Війська зокрема рухаються на спільні російсько-білоруські навчання, які були заплановані ще минулого року, – пояснює він. – Але тоді декларувалося, що буде певна кількість сил та коштів. Зараз же ця "певна кількість" починає різко зростати, навіть у рази. Стягується авіація, ракетні комплекси С-400. При цьому рух техніки продовжується".
У зовнішньополітичному плані, на думку експерта, все залежатиме від американо-російських зустрічей на найвищому рівні. Не виключено, що на рівні Байден-Путін.
"Думаю, протягом тижня, до кінця цього місяця ситуація проясниться. І якщо через день-два після такої зустрічі скупчення російських військ продовжуватиметься, значить, не все добре. Варто очікувати на провокації на кордоні, на сході, не виключено і відкриття нових фронтів. Маркери, які натякають на війну, щодня доповнюються, – каже Андрій Римарук. – Звичайно, варто згадати про активність наших міжнародних партнерів. Рік-два-три тому вони нам так не допомагали. Британія, Швеція, Норвегія, країни Балтії, Чехія навіть заявили про готовність надати нам техніку, боєприпаси та озброєння. Матеріально-технічна допомога від США зросла на 250 млн. дол щорічно. Прогнозую, що вона зростатиме. Схоже, у наших міжнародних партнерів, зокрема тих, що вивозять своїх дипломатів з України, є відповідна інформація. Вони недаремно здійснюють ті чи інші дії, у тому числі спрямовані на допомогу Україні".
Іде серйозне інформаційне забезпечення, а це сигнал до того, що незабаром має статися щось глобальне
Експерт з питань сектору оборони та безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Старіков упевнений, що РФ проводить так звану стратегію залякування.
"Метою є примус до спонукання України до виконання взятих на себе зобов'язань у ракурсі Мінських угод. Все відбувається у плані інформаційному, військовому, дипломатичному. У військовому мистецтві є таке поняття, як інформаційне забезпечення майбутнього театру воєнних дій. Перед тим, як щось глобальне відбувається, відбувається серйозне інформаційне забезпечення. І зараз ми, на жаль, бачимо щось подібне", – зазначає Олег Старіков.
На його думку, Україні необхідно максимально активізувати дипломатичні зусилля, зокрема спільно із західними партнерами, для запобігання повномасштабній агресії.
"У зв'язку з тим, що наші дипломати, а саме міністр закордонних справ Кулеба, не відповідають тому рівню викликів, який маємо, потрібно оновити та посилити кадровий потенціал вітчизняного МЗС", – вважає експерт.
Щодо військової складової, то тут, акцентує він, важливо терміново вжити низку заходів.
"По-перше, необхідно провести заходи щодо відпрацювання стратегічного та оперативного маскування військ. Для цього запланувати та провести найближчим часом тактико-спеціальні навчання з виведенням військ у польові райони, у тому числі у зоні Операції об'єднаних сил, – каже Олег Старіков. — По-друге, у цей період також ухвалити політичне рішення про відведення військ від лінії зіткнення на 10-15 км. А в цю зону ввести так звані сили безпеки – підрозділи Нацгвардії та Нацполіції як піші патрулі. Після підписання Мінська-2 сектор оборони (збройні сили) своє завдання виконав. Лінію розмежування позначено і давно не змінювалося. Логічно, що сектор оборони відводиться, а запроваджується сектор безпеки. Це, до речі, рекомендовано у методології Департаменту проведення миротворчих операцій ООН. Третій момент – мобілізаційним підрозділам та військкоматам слід терміново провести звіряння всіх резервістів першої черги. Обдзвонити кожного. Прийняти на політичному рівні рішення, щоб усі військовозобов'язані не мали права виїжджати з країни у такий складний час".
Олег Старіков підкреслює, що це – звичайні військові заходи, які необхідно провести з урахуванням усіх ризиків і загроз, які є на даний момент.
Читайте також на порталі "Коментарі" – дипломати США на валізах: експерти розповіли, чому Захід продовжує загострювати ситуацію.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.