Головна Новини Суспільство події Ми тепер як ніколи єдині: як війна змінила країну – чому розпочалася нова хвиля волонтерства
commentss НОВИНИ Всі новини

Ми тепер як ніколи єдині: як війна змінила країну – чому розпочалася нова хвиля волонтерства

В Україні зростає кількість небайдужих людей, які готові запропонувати свою допомогу як армії, так і тим, хто опинився у складних життєвих обставинах

17 березня 2022, 21:51
Поділіться публікацією:

Повномасштабна війна, що охопила Україну після відкритого російського вторгнення 24 лютого, підняла нову хвилю волонтерства. Видання "Коментарі" запитало експертів як досвід гуманітарної місії, пов'язаної з війною на Донбасі, допомагає зараз, як в Україні кується громадянське суспільство?

Ми тепер як ніколи єдині: як війна змінила країну – чому розпочалася нова хвиля волонтерства

Волонтери. Фото: з відкритих джерел

Зараз величезна кількість людей бере участь в якості волонтерів у забезпеченні потреб армії та мирних жителів

Юрист-аналітик ГО "Донбас СОС" Михайло Фоменко зазначає, що початок роботи цієї Організації співпав із приблизно такими ж процесами, як зараз. Але тоді вони відбувалися у Донецькій та Луганській областях.

"Зараз ми зосереджені на пошуку інформації та наданні необхідних відомостей для тих, хто намагається евакуюватися із зони активних бойових дій, відновити зв'язок із втраченими родичами, отримати допомогу у громаді, яка приймає. Ситуація змінюється дуже швидко, тому постійно доводиться оновлювати наявну інформацію і шукати нову. Зараз величезна кількість людей бере участь як волонтери у забезпеченні потреб армії та мирних жителів, – зазначає експерт. – І дуже приємно бачити таку кількість небайдужих людей, котрі готові запропонувати свою допомогу. Сьогодні українці – справжні молодці та патріоти своєї країни!".

За словами Михайла Фоменка, якщо хтось хоче чимось допомогти армії, біженцям, лікарням – є багато можливостей.

"Швидше за все, неподалік вас є волонтери, яким потрібні вільні руки або грошова допомога. Є багато ініціатив, які займаються вирішенням гуманітарних проблем, каналів у телеграмі, інших соціальних мережах, таких як українська волонтерська служба. Наприклад, на сайті Міністерства культури та інформаційної політики є список волонтерських організацій (звісно, не всіх)", – наголошує Михайло Фоменко.

Зараз українське суспільство ще більше мобілізується та самоорганізується

Професор соціології Павло Кутуєв пояснює:

"Наявність певного практичного досвіду завжди корисне. І те, що Україна вже 8 років фактично перебуває у стані війни з РФ, показало, що українське суспільство здатне на масштабні громадянські ініціативи, на волонтерську діяльність, на надання всебічної гуманітарної допомоги тим, хто її найбільше потребує. Відповідно, зараз українське суспільство ще більше мобілізується та самоорганізується. І це дуже важливий внесок у спільну перемогу України у захисті незалежності, суверенітету та права на демократичний вибір. Честь та хвала всім волонтерам! Усім, хто збирає та доставляє гуманітарні вантажі, надають іншу допомогу. У зв'язку із конфліктом на сході України – досвід накопичений чималий. Просто зараз це переходить на принципово новий загальнонаціональний масштаб".

Будь-яка допомога – корисна, упевнений соціолог. Якщо хтось має фінансові запаси та можливість ними поділитись – їх треба переводити на допомогу ЗСУ, біженцям, жертвам обстрілів.

"І ніхто не скасовував традиційних чеснот, простої людської солідарності. Хто має фізичні сили, час, обов'язково треба допомагати сусідам похилого віку. Купувати їм ліки, продукти, воду, речі першої необхідності. Людство змогло вижити у конкуренції з тваринним світом саме завдяки кооперації та взаємовиручці. У нас немає сили слона, кігтів і іклів лева, але у нас є здатність об'єднуватися та підтримувати один одного, особливо тих, кому найбільш складно зараз. І це виявляється набагато потужнішим ресурсом, ніж груба фізична сила. Саме тому людина – цар природи. А не слон чи лев. І саме тому ми переможемо агресора, – упевнений Павло Кутуєв. – До речі, про агресора. Наслідки цієї війни будуть йому катастрофічними".

За словами соціолога, один татарський вчений (який, швидше за все, скоро буде американським ученим), сказав таке: "Сталін обернув радянських людей у рабів, щоби побудувати промисловість. Єльцин цю промисловість роздав своїм приятелям, котрі стали олігархами. Тепер Путін промисловість, створену рабською працею за Сталіна і роздану нечесним шляхом за Єльцина, за безцінь віддає Китаю". Суть у тому, пояснює Павло Кутуєв, що Росія, стрімко слабшаючи через цю підлу війну, швидкими темпами рухається до того, щоб стати виключно сировинним придатком Китаю та країн третього світу.

"З погляду політичного, якщо режим Путіна переживе цю війну, РФ перетвориться на соціалістичну Албанію часів диктатури Енвера Ходжі. Він 40 років правив цією країною і все чекав на "напад імперіалістів". Тому албанці жили в страшній бідності, зате майже в кожному дворі стояла бетонована точка з кулеметом. Освічені люди, фахівці, залишають РФ тисячами. І це – серйозний удар по економіці, втрата кваліфікованих людських ресурсів, – наголошує соціолог. – Санкції розвиненого світу позбавляють РФ ринку збуту сировини. І росіянам врешті-решт залишиться не просто йти на уклін до Китаю, а падати перед ним ниць, уткнувши обличчя в землю".

Не ми розпочали цю війну, але ми подолаємо ворога завдяки нашій активності, спільним діям, спільним практикам

Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко нагадує, що українське громадянське суспільство, волонтерські ініціативи, свого часу набули великого стимулу для розвитку під час Революції Гідності, у 2013-2014 рр.

"Волонтерським організаціям, за даними різних соціологічних досліджень, довіряло понад 65 відсотків громадян України. За результатами вимірювання індексу сприятливого середовища для організацій громадянського суспільства, які проводили Міжнародний альянс CIVICUS незадовго до Революції Гідності, Україна зайняла 46 місце – найвище серед країн СНД. Загалом, українські організації, громадські ініціативи, волонтерство розвивалися в Україні за аналогією з іншими європейськими країнами, зі своїми проблемами та викликами, – зазначає експерт. – Але розвиток та взаємозв'язок були постійними".

Російське вторгнення, українсько-російська війна з перших хвилин трансформували діяльність активних громадян, наголошує Юлія Тищенко.

"Сьогодні ми маємо розгалужену мережу громадських організацій, неформальних ініціатив, мультиплікацію спільноти, організацій, які спільно працюють за допомогою армії, цивільних осіб, документуються злочини Російської Федерації. Також відбувається робота з розвінчування фейків та ворожих інформаційних маніпуляцій з боку РФ, здійснюється психологічна допомога постраждалим, – розповідає аналітик. – Активні громадяни мали великий досвід постійної попередньої мобілізації, співпраці, логістичних зв'язків, спільної діяльності. Сьогодні він модифікувався, відповідно до потреб громадян, потреб цільових аудиторій".

За словами Юлії Тищенко, ми бачимо допомогу людям з інвалідністю, жертвам конфлікту, допомогу теробороні, ЗСУ, ЗМІ.

"Відбулася глобальна громадська мобілізація, яка мала однак глибокий досвід і коріння в нашому минулому, – зазначає експерт. – Звичайні громадяни допомагають один одному у гуманітарних діях, пошуку спільних рішень, інформуванні. Кожен у своєму місті. Не ми розпочали цю війну, але ми подолаємо ворога завдяки нашій активності, спільним діям, спільним практикам".

Читайте також на порталі "Коментарі" — у Путіна розповіли, наскільки Москва та Київ близькі до підписання будь-яких домовленостей.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини