Головна Новини Суспільство події Кличко і АМУ критикують законопроєкт 5655 – ЗМІ
commentss НОВИНИ Всі новини

Кличко і АМУ критикують законопроєкт 5655 – ЗМІ

Містобудівна реформа в Україні викликала шквал критики з боку представників органів місцевого самоврядування

13 грудня 2022, 15:05 comments1370
Поділіться публікацією:

Критика законопроєкту 5655 про містобудівну реформу з боку представників органів місцевого самоврядування може бути пов’язана із небажанням брати на себе відповідальність за контроль над незаконними забудовами й знищувати корупційні схеми в будівництві. Про це йдеться в матеріалі ЗМІ. 

Кличко і АМУ критикують законопроєкт 5655 – ЗМІ

Містобудівна реформа в Україні (фото з відкритих джерел)

Законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" розглядають у Верховній раді з осені минулого року, нагадує видання. Одним із напрямків реформування стало розширення повноважень місцевого самоврядування у частині контролю за незаконною забудовою. "Замість добровільного моніторингу самочинних будівництв, який і зараз прописаний в законі (але без відповідних механізмів контролю), місцева влада буде в обов’язковому порядку зобов’язана здійснювати такий моніторинг. Крім самочинних будов, постійно під наглядом мають знаходитися об’єкти з високим рівнем ризику, а також ті, щодо яких надходять скарги від фізичних і юридичних осіб", — сказано в документі.

"Якщо коротко, це не дозволить більше закривати очі на корупційні схеми з будівництвом без документів, на неналежних ділянках, з перевищенням поверховості тощо – і з подальшим введенням таких будівель в експлуатацію в режимі "наче нічого не сталося", — додає видання.

У місцевих рад з’явиться новий інструмент протидії незаконній забудові: у разі, якщо об’єкт відповідає формальним прозорим і вичерпним критеріям самочинного будівництва, його можна буде зносити приписом місцевих органів влади – без рішення суду.

Це ще один інструмент зменшення корупційних ризиків. Адже часто саме через довгу судову тяганину забудовники могли роками "петляти" від знесення – і в результаті домовленостей вводили в експлуатацію об’єкти, що від початку не відповідали критеріям законності.

Втім, такі зміни не сподобалися представникам місцевого самоврядування. Протягом кількох останніх тижнів Асоціація міст України, яку очолює Київський міський голова Віталій Кличко, послідовно критикує законопроєкт 5655. Мери вважають, що моніторинг, до якого їх зобов’язує документ, є недостатнім для реального контролю за незаконним будівництвом і зведеться тільки до "спостерігання". Кличко окремо опублікував відповідну заяву на своєму телеграм-каналі.

На думку мерів, законопроєкт "створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок, а тим, хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування". Крім того, мери вважають, що в документі відсутні інструменти громадського контролю за забудовою.

Втім, на думку авторів матеріалу, ці аргументи виглядають дещо притягнутими і такими, що намагаються захистити нинішній "статус кво" і монополію місцевої влади на "останнє слово" на будівельному ринку. "За словами авторів законопроєкту, механізми, передбачені в законопроєкті, дозволяють здійснювати моніторинг забудов в спрощеному автоматичному режимі на основі прозорих критеріїв. Звичайно, міським чиновникам хочеться самостійно визначати, яка забудова сьогодні більш "незаконна", а на яку можна "закрити очі". Натомість, якщо в системі будуть зафіксовані всі дії, в тому числі підписи і погодження на явно незаконне будівництво (без належних документів чи в неналежній ділянці) – такий чиновник отримає реальне покарання. І цього теж ніхто не хоче", — йдеться в статті.

"Що стосується закидів про відсутність громадського контролю, то і тут в законопроєкті є чітка відповідь: такий механізм передбачений, а окрім традиційних громадських слухань щодо комплексних планів, генеральних планів і детальних планів територій, буде передбачено також доступний для громадськості публічний модуль аналітики з даними про містобудівну документацію та забудову", — додають автори.

"Виглядає, що міські голови відкрито виступають саме проти прозорості. У разі ухвалення законопроекту 5655 у цьому вигляді, їм доведеться продемонструвати більше гнучкості за нових умов, і не факт, що всі з цим впораються", — резюмує видання. 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

Віталій

14 грудня 2022, 17:29

Ніхто не сумнівався, що узурпатори воєнний стан трактують як прикриття для послідовної путінізації України. До трофеїв одноосібних мівінщиків додається одноосібне дахування багатомільярдної галузі житлобуду. Місцеве самоврядування упосліджене, розтоптане й уневажене свіжоприйнятим законом, який контрольні функції за будівництвом передає приватним структурам, які будуть створені самими забудовниками та дахуватимуться владою. Представники мерії навіть не зможуть потрапити на будмайданчик. Проектування, реєстрація початку будівництва та всі перевірки, чим раніше завідували муніципалітети, тепер – в лапах проплачених приватників, яким зелена шобла передала всі повноваження «контролювати» новобуди, але при цьому не нести жодної відповідальності. Забудова території ніяким чином не буде ансамблювати з навколишнім простором та стилем. У міст забрали право створювати цілісну естетику забудов. Моновлада відпустила забудовників у вільне плавання узагалі без належного авторського нагляду та контролю місцевих громад, на чиїй території й буде будуватися казна-що. Забудова по всій країні віддана на поталу приближеним кураторам з офісу президента, яким мало монополії на дорожне будівництво – вони тепер отримали ще й житлове. Відкати від забудовників матимуть 9 нулів. Дуже хочеться, аби після цього кричущого закону постала муніципальна опозиція. Мери у всіх містах мали б дати відсіч путіністам, які вибудовують одноосібну вертикаль за лекалами владіміра владіміровіча.

Юрій

14 грудня 2022, 14:33

Все це повна профанація ідеї... Ідея була в тому, щоб ошукані інвестори не страждали і мали б якісь гарантії! Як бути з інвесторами, що вклались у забудову, а її потім з різних причин (вже збудовану!) будуть зносити, бо комусь щось не сподобалось. Треба шукати механізми, щоб люди не страждали!!! А зараз все зводиться до того, щоб хтось заробив на цьому знову і знову, бо буде мати додаткову можливість надавити на забудовника і створить умови коли люди, що не мають ніякого відношення до забудови отримають вирішальний голос, а вирішальний голос повинен бути в інвесторів! Бо інакше держава думає про себе, високопосадовці про свій прибуток, купа "активістів" взагалі ніяким боком до забудови, а страждають окремі люди-інвестори!

Вадим

14 грудня 2022, 13:30

Розберіться з забудовами навколо метро Позняки, там знов починають будувати якийсь ТЦ чи маркет, якому немає місця біля мосту , люди протестують, та їх женуть.. вже повбивали біля моста на м.Позняки опори для помудови паркану. Все зноситься , щоб знову дали на лапу, щоб будувати по новій


Новини