Головна Новини Суспільство події Хто має право на українські надра: перелік компаній та їхніх власників
commentss НОВИНИ Всі новини

Хто має право на українські надра: перелік компаній та їхніх власників

Більшість підприємств мають один дозвіл, хоча є й такі, що володіють десятками або сотнями дозволів.

2 квітня 2025, 12:55
Поділіться публікацією:

В Україні права на користування надрами належать 2 268 компаніям і 78 фізичним особам, серед яких є представники з 51 країни. Про це свідчить дослідження YouControl.

Хто має право на українські надра: перелік компаній та їхніх власників

Фото: 24 Канал

Ці суб'єкти володіють 3 482 діючими дозволами на використання надр. Більшість підприємств мають один дозвіл, хоча є й такі, що володіють десятками або сотнями дозволів. Наприклад, АТ "Укргазвидобування" має 213 дозволів, а ПАТ "Укрнафта" – 89. Водночас деякі компанії не були ідентифіковані через відсутність кодів ЄДРПОУ у списку.

502 компанії з цього списку є частиною 255 корпоративних груп, деякі з яких об'єднують кілька компаній, що мають відповідні дозволи. До найбільших груп належать "СКМ" (39 дозволів), "Смарт-холдинг" (17), "Західнадрасервіс" (13), "Істван" (12) та "АТБ" (11).

351 компанія має акціонерів з різних країн, серед яких найбільше представників з Кіпру (137), Нідерландів (34), Швейцарії (24), Великобританії (23), Німеччини (21) та інших країн. У деяких компаніях співвласники можуть бути з кількох держав одночасно.

Хто має право на українські надра: перелік компаній та їхніх власників - фото 2

Ще 39 компаній володіють ліцензіями на видобуток 16 з 50 критичних корисних копалин, включаючи нафтогазові ресурси. Деякі з цих підприємств мають дозволи на видобуток декількох видів критичних мінералів.

Серед цих компаній є 10 державних. Семеро з них мають дозволи на видобуток германію, а ТОВ "Демурінський ГЗК", що стало державним у березні 2023 року, отримало права на видобуток таких мінералів, як ванадій, ніобій та скандій. До націоналізації компанія належала російському бізнесмену Михайлу Шелкову, який був під санкціями.

АТ "Об’єднана гірничо-хімічна компанія" має ліцензії на видобуток п’яти критичних корисних копалин. У жовтні 2024 року державний пакет акцій цієї компанії придбало ТОВ "Цемін Україна" з групи "Нексол Холдінг" Насіба Хасанова.

22 з проаналізованих компаній входять до 13 корпоративних груп. Зокрема, до групи "АТБ" належать компанії, що мають доступ до графіту, цинку, берилію, титану та цирконію. Віталій Якименко, співвласник цих компаній, є батьком народного депутата Павла Якименка, а його група контролює ще три компанії з правами на видобуток нікелю, хрому та танталу.

Група Дмитра Фірташа "Груп ДФ" володіє ліцензіями на видобуток титану, ванадію, скандію та цирконію, а три компанії з групи "СКМ" – на германій. Спеціальні дозволи на германій також має компанія "Укрдонінвест" Віталія Кропачова.

Група "Велта" Андрія Бродського має доступ до титанових і цирконієвих руд, а "Укрлітійвидобування" Сергія Табалова володіє єдиним дозволом на видобуток літієвих руд.

Компанія "Спис Україна" з турецької групи "Онур" має дозвіл на видобуток графіту та ніобію. Заваллівський графітовий комбінат, контрольований австралійською Volt Resources Ltd та словацькою Могра С.Р.О., також має спеціальні дозволи на видобуток графіту.

Три компанії мають права на видобуток марганцевих руд, дві з яких – "Марганецький ГЗК" та "Покровський ГЗК" – належать феросплавному холдингу Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука.

Як вже писали "Коментарі", президент України Володимир Зеленський дав інтерв’ю виданню The Guardian, де повідомив, яка може спіткати доля українські корисні копалини та дорого вартісні метали, якщо Україна не зможе вистояти у війні, а також прокоментував, на яких умовах ці копалини можуть добувати американські партнери.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини