Глухий кут переговорів Ердогана з Путіним – що тепер буде із зерновим коридором

Путін вкотре продемонстрував, що він розуміє лише силу, а домовленості з ним нічого не варті

У понеділок, 4 вересня, у Сочі відбулася зустріч президентів Туреччини (Реджеп Ердоган) та Росії (диктатор Володимир Путін). На жаль, РФ відмовилася повернутися в зернову угоду, з якої вийшла 17 липня. Путін ніс традиційні марення про те, що РФ змусили вийти з угоди, що Україна нібито нічого не втрачає від блокади морського експорту – і таке інше. Про що говорить черговий переговорний глухий кут? Як події навколо зернового коридору можуть розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Спроба Ердогана домовитися виключно з Путіним, анонсування турецькими медіа якогось прориву показали, що це безперспективний шлях

Політичний експерт Сергій Таран називає відмову від відновлення зернової угоди після зустрічі Ердогана та Путіна підтвердженням того, що ці домовленості не можуть бути укладені в рамках виключно двостороннього формату (Туреччина-Росія).

"Це досить складні угоди, які вимагають участі низки інших країн (обов'язково – України та представників Заходу). Якщо цього немає, то розмови щодо зернової угоди залишаться просто розмовами", – впевнений експерт.

На його думку, для відновлення цих домовленостей важливо, щоб у них брали участь і ті, хто може поставити зерно, і ті, хто гарантує його безпечне перевезення.

"Спроба ж Ердогана домовитися виключно з Путіним, анонсування турецькими медіа якогось прориву показали, що це – безперспективний шлях. Давно час було зрозуміти, що Путін – не та людина, з якою можна домовлятися в принципі. А тим більше – віч-на-віч. Він розуміє лише силу, а в одного Ердогана такої сили немає", – констатує Сергій Таран.

Він вважає, що слід залучати інші країни, міжнародні організації. І те, що раніше в угоді брала участь ООН, демонструє глобальність, масштабність цих домовленостей, їх вплив на багато держав, наголошує експерт.

Знаючи характер Ердогана, можна припустити, що Туреччина почне активніше розглядати варіант забезпечення суто українського морського експорту

Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков наголошує, що головною характеристикою Путіна конкретно і кремлівського режиму взагалі є прогресуюча неадекватність.

"Коли дійсність не влаштовує, а вона валізного фюрерка явно не влаштовує, то відбувається заперечення реальності. А у своєму вигаданому світі Путін — великий світовий вождь, якого всі бояться, ходять перед ним навшпиньки і готові задовольнити будь-яку хотілку", – пояснює експерт.

Ось тому, продовжує аналітик, Путін переконаний, що вже майже переміг Україну та поставив світ навколішки.

"І він хоче неможливого: визнання завоювань, зняття санкцій, відновлення торгівлі з недоімперією, зокрема відновлення аміакопроводу. Ні Реджеп Ердоган, ні інший світовий лідер дати бажаного Путіну не в змозі, – пояснює Олександр Кочетков. – Тому переговори поки що – ні про що і без результату. Знаючи характер Ердогана, можна припустити, що Туреччина почне активніше розглядати варіант забезпечення суто українського морського експорту, зокрема супроводу суховантажів турецькими військовими кораблями. Але навряд чи нинішній раунд переговорів останній".

Офіційна Анкара зробила все від себе залежне, щоб реанімувати питання постачання українського зерна

Народний депутат України ІХ скликання, голова підкомітету Верховної Ради з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб поділилася таким коментарем:

"Сумніваюся, що після відмови росіян продовжити дію зернової угоди, Туреччина якимось чином висловлюватиме своє невдоволення. З початку конфлікту вона займає нейтральний статус. Співпраця з росіянами продовжується у багатьох областях, зараз обговорюються розрахунки між країнами в національних валютах, будівництво атомних станцій, купівля Туреччиною російської пожежної авіації".

За словами Вікторії Гриб, офіційна Анкара зробила все від себе залежне, щоб реанімувати питання постачання українського зерна – і готова брати на себе посередництво у цьому питанні.

"Але водночас Туреччина не здатна вплинути на виконання умов росіян щодо розблокування дії угоди, тоді як РФ вимагає скасування обмежень на експорт продовольства та добрив, – пояснює нардеп. – Західні країни на відповідні поступки йти не хочуть. Отже, на цьому етапі Туреччина ніяк не може вплинути на розблокування зернової угоди".

Читайте також на порталі "Коментарі" - переговори з Ердоганом: Путін озвучив своє рішення щодо зернової угоди.