Головна Новини Суспільство події Експерт з кібербезпеки на тлі атаки на реєстри дав важливі поради українцям
commentss НОВИНИ Всі новини

Експерт з кібербезпеки на тлі атаки на реєстри дав важливі поради українцям

Росіяни влаштували одну із найбільших кібератак на державні реєстри України

сьогодні, 15:22
Поділіться публікацією:

Артем Карпинський, експерт із кібербезпеки, повідомив про найбільшу за останній час зовнішню кібератаку на державні реєстри України, яка сталася 19 грудня. Унаслідок атаки тимчасово припинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають під управлінням Міністерства юстиції.

Експерт з кібербезпеки на тлі атаки на реєстри дав важливі поради українцям

Кібератака росіян

Віце-прем'єрка Ольга Стефанішина заявила, що відновлення систем триватиме приблизно два тижні. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що зловмисники завдали значної шкоди, хоча деталі інциденту наразі не можуть бути розголошені.

Карпинський наголошує, що атака була структурованою та комплексною, і відповідальність за неї лежить на Росії. Її основними цілями були оновлення викрадених даних для власних реєстрів і порушення роботи критично важливої інфраструктури України.

Він також акцентував увагу на ризиках цифровізації: якщо під час таких атак цифрові компоненти знищуються, це порушує "безпаперову" угоду між громадянами та державою. Реєстри, які опинилися під ударом, включають дані про громадські формування, ФОПи, юридичних осіб, підприємства, а також особисту інформацію громадян. Зловмисники можуть використовувати цей масив даних у своїх цілях.

Карпинський нагадав, що подібні атаки вже відбувалися, зокрема, 14 січня 2022 року, коли було атаковано близько 70 державних веб-сайтів. Тоді заявляли, що таких інцидентів більше не буде. Однак вони повторюються, як це сталося, наприклад, із "Київстаром" торік.

Щодо протидії таким атакам, експерт зазначив, що рівень популізму часто випереджає реальні технологічні рішення. На його думку, громадяни повинні мати паперові копії своїх документів, таких як свідоцтво про народження чи паспорт-книжечка, аби уникнути ризику втрати ідентифікаційних даних у разі знищення цифрової інформації.

Карпинський підкреслив, що залежність від цифрових зручностей може створити серйозні проблеми. У разі масштабної атаки вся цифрова інфраструктура може бути порушена, що призведе до втрати даних про громадян, фактично "викреслюючи" їх із системи.

"Громадянин ніяк не може вплинути на цей процес. Єдине, що можна зробити — це тримати паперові копії своїх документів. Тобто, саме у фізичному вигляді мати хоча б паперове свідоцтво про народження та паспорт-книжечку. Звісно, в Україні громадян підсадили на цю голку зручності "в один клік". Люди думають, що за них все буде робити держава. Проте якщо у громадянина повністю цифрові документи, немає паперового паспорта, ID картки тощо, то в один момент під час такої атаки буде зруйнована вся інфраструктура – можуть зникнути всі дані про цього громадянина. В прямому сенсі станеться так, що по документах вас не існує", — каже Карпинський.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розказував про найбільш масштабну кібератаку росіян.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини