Спроби США, ЄС, країн Британської співдружності зруйнувати російську економіку без підтримки інших держав "Великої двадцятки" виявилися недостатніми
Битва за економічне ослаблення РФ продовжується. І доки Євросоюз не наважується конфіскувати заморожені активи країни-агресора, а країни Глобального Півдня (особливо Китай) активно скуповують російські енергоресурси, Україна шукає свої шляхи. І, схоже, знайшла слабке місце РФ, атакуючи дронами нафтогазові об'єкти на узбережжі Балтійського моря. Як оцінюєте дії Заходу та України в економічній війні з Росією? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
РФ має достатньо ресурсів, щоб забезпечувати фінансування війни з Україною
Фахівець з держполітики у паливно-енергетичному комплексі, доктор наук з державного управління Геннадій Рябцев поділився такою думкою:
"Окремі політики покладали на запровадженням економічних санкцій проти РФ надто великі надії. Зараз вони вважають за краще не згадувати про це. Спроби США, ЄС, країн Британської співдружності зруйнувати російську економіку без підтримки інших держав "Великої двадцятки" виявилися недостатніми. І тепер, як на мене, слід припинити розмови про те, що економіка країни-агресора може бути зруйнована виключно за рахунок економічних санкцій Заходу".
Безумовно, продовжує експерт, такі дії призупиняють технологічний розвиток РФ, зменшують її можливості, одночасно збільшуючи залежність від тієї ж Китайської Народної Республіки (КНР) та інших держав, які вважаються токсичними у світовому співтоваристві (Іран, Північна Корея). Але при цьому, наголошує Геннадій Рябцев, у самої РФ достатньо ресурсів, щоб забезпечувати фінансування війни з Україною.
"На мій погляд, необхідно в тих санкціях, які вже введені, закривати численні щілини. І робити так, щоб Росія не могла оминати їх за допомогою третіх країн, – пояснює експерт. – США вже продемонстрували, як це робиться, ввівши санкції проти логістичної компанії, яка стосується т.зв. тіньового флоту. Якщо ці обмеження поширити не на 17, а на 170 таких танкерів, які зараз перевозять напівлегально російські сировинні продукти, нафтогазові доходи країни-агресора впали б не на 20 млрд. доларів, як за минулий рік, а значно більше. Тим самим серйозно знижуючи можливість фінансувати війну".
На Заході немає спільної позиції
Спікер Міжнародної волонтерської спільноти "InformNapalm", сержант ЗСУ Михайло Макарук із жалем констатує, що на Заході немає спільної позиції у ракурсі економічного тиску на Росію.
"Хтось не може відстежити відповідну торгівлю через свою велику економіку. Хтось спеціально торгує, отримуючи прибуток на нашій крові. Хтось робить це не при держпідтримці (як, наприклад, Угорщина та Словаччина), а нишком. Але й тут наші союзники, хоч і повільно, вживають необхідних заходів, – наголошує експерт. – Та ж Туреччина після жорстких сигналів із боку США серйозно скоротила торгово-фінансові відносини із РФ. Справа в тому, що турецька армія потребує модернізації. Але Штати згорнули домовленості про постачання винищувачі F-35 саме через турецько-російські ігри. Затримуються й постачання F-16 – основи турецьких військово-повітряних сил. Це протверезило Анкару".
На думку Михайла Макарука, якби Європа відразу після російського вторгнення в Україну припинила споживати нафту і газ країни-агресора (так, довелося б напружитися, але воно того варте), РФ було б набагато важче продовжувати війну та адаптуватися до санкцій.
Якби були відключені можливості транспортування нафти країни-агресора за допомогою тіньового флоту до різних портів світу, це теж зіграло б свою роль. Те саме – з фрахтом судів, зі своїми страхуванням.
"Все це можливо. Але хтось хоче заробляти й надалі на цій війні", – вважає експерт.
За його словами, Україна діє у міру своїх можливостей. Вони обмежені. Але ми використовуємо їх на максимум. І успішно. І військові (привіт нафтогазовим та логістичним об'єктам іже з ними), та економічні.
"Слід зазначити роботу Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК), яке створило реєстр спонсорів війни. Йде відстеження, збирається основа доказів. Це все стає загальнодоступним. І викликає серйозний резонанс. Як у тій же Угорщині, коли один із її банків влетів до цього списку. Тобто – це працює", – робить висновок Михайло Макарук.
Багато санкцій не мають такого впливу, на який розраховували
Кандидат економічних наук, екс-директор із розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев розмірковує так:
"Економічну боротьбу Заходу та України з РФ, як на мене, можна порівнювати із ситуацією на фронті. Як на фронті українці фактично самі борються з агресором (так, є певний відсоток закордонних добровольців, так, ми отримуємо дозоване озброєння та боєприпаси від партнерів, але левова частка саме бойових дій – це ми самі), так і в економічному плані Захід явно міг би зробити у рази більше. Ті ж країни єврозони продовжують – тими чи іншими шляхами – отримувати енергоносії російського походження".
Багато санкцій на сьогоднішній день не мають такого впливу, на який розраховували, наголошує експерт. Насамперед, через те, що є чимало каналів, завдячуючи яким РФ (не без допомоги третіх країн) навчилася їх обходити.
"Безумовно, нафтогазові об'єкти агресора на узбережжі Балтійського моря – ласа ціль. Втім, не лише вони. Усі об'єкти, які підтримують логістику та економіку країни-агресора, є законними цілями для України", – упевнений Андрій Рязанцев.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чому санкції проти РФ виявилися беззубими: що зробити, щоб ситуація змінилася.