Головна Новини Суспільство події Чому парад у Москві став тріумфом Китаю: чи справді Сі входить у переговори по Україні
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому парад у Москві став тріумфом Китаю: чи справді Сі входить у переговори по Україні

Глава КНР наголосив, що мир, який буде між Україною та Росією, повинен задовольняти обидві сторони

9 травня 2025, 18:43
Поділіться публікацією:

З-поміж всіх лідерів, які з’їхалися до Путіна на парад вирізняється лідер КНР Сі Цзіньпін, який вже зробив низку голосних заяв, зокрема назвав Путіна союзником у побудові нового світового порядку та підтвердив спільну позицію щодо війни проти України. До того ж Путін та Сі Цзіньпін підписали угоду про подальше поглиблення всеосяжного стратегічного партнерства між двома країнами. Про що говорять заяви китайського лідера? Чи можна спрогнозувати, як багато хто говорить, що враховуючи провал Трампа зі швидким завершенням війни в Україні, саме Китай наразі спробує ввійти в переговорний трек? Видання з цими питаннями звернулося до експертів.

Чому парад у Москві став тріумфом Китаю: чи справді Сі входить у переговори по Україні

Парад Перемоги. Фото: з відкритих джерел

Сі Цзіньпін отримав все, що хотів

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович зазначив, що заяви Сі Цзіньпіна свідчать про те, що він в черговий раз підкреслив вплив Китаю власне на Російську Федерацію і продемонстрував всьому світу, передусім Трампу, що Росія – це його сфера впливу. І він розглядає Росію, як молодшого партнера і, власне, ніхто інший претендувати на статус сюзерена по відношенню до Росії не може. 

"З приводу заяв про стратегічне партнерство і тому подібне – це не більше ніж слова, оскільки співпрацювати в економічному плані ще глибше, ніж КНР та РФ співпрацюють на сьогоднішній день, за великим рахунком, просто неможливо. Вони досягли ледь не максимуму. І це черговий інформаційний привід, щоб нагадати про їхні особливі відносини, знов-таки, передати певний сигнал Трампу, що на фоні всіх мит і тарифів у Китая є дружні країни, є ринки збуту і він буде ці країни і ринки збуту по максимуму використовувати. Те саме стосується і стандартних заяв з приводу протидії Вашингтону, глобальній політиці, вирішення глобальних питань на основі якихось там інших механізмів, а не тих, які застосовують, наприклад, західні демократії. Тут теж нічого нового немає", – зазначив експерт.

А, що стосується війни в Україні, то Ігор Рейтерович говорить, що Сі Цзіньпін насправді не став однозначно на бік Російської Федерації. 

"Так, з одного боку було повторено російський наратив про першопричини війни, але Китай про це говорив і раніше. Власне про це говорили і деякі американці, або росіяни приписували американцям такі підходи. Але ж ми не записуємо американців до союзників РФ. Тут важливіше звернути увагу на іншу заяву, яка прозвучала у форматі цього візиту про те, що мир, який буде між Україною та Росією, повинен задовольняти обидві сторони. Він повинен бути справедливий. Тому в цьому плані Китай просто підтвердив, певною мірою, свою більшу прихильність до Росії. Але однозначно він не стає на її бік у війні і не буде розширювати свою співпрацю з Росією, наприклад, у військово-технічному секторі щодо ведення бойових дій проти України. Більше того Сі Цзіньпін вже отримав певні позитивні результати для себе після цієї заяви. І Сполучені Штати, і деякі європейські країни офіційно в черговий раз покликали Китай за стіл перемовин. Заявили про те, що він може виступати посередником для врегулювання російсько-української війни. Мені здається Сі Цзіньпін власне цього і домагався і, за великим рахунком, йому це вдалося", – зауважив експерт. 

Підсумовуючи Ігор Рейтерович додає, для Сі Цзіньпіна цей парад у Москві став знаковою подією, тому що він отримав все, що хотів. Що отримала насправді Росія – це питання риторичне, але там і розрахунок був не на те, щоб щось отримати, а на те, що просто хоча б запросити когось до себе і показати, що росіяни не вигнанці і з ними ще хоча б хтось спілкується.

Входження КНР у переговори щодо України не буде миттєвим

Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич зазначив, що Сі Цзіньпін максимально "монетизував" свій приїзд на 9 травня до Росії. І намагається до американо-китайського саміту зафіксувати РФ у китайській та лише китайській сфері впливу. Тобто зробити безперспективними спроби Трампа зіграти в РФ як фактор, що стримує експансію КНР.

"При цьому у Кремлі не залишають надій на успіх свого треку переговорів із США. Заради цього не пішли на повну здачу "арктичних" питань. Задля цього, точніше якоїсь угоди про ресурси, не включили питання ресурсів до спільної декларації. І, нарешті, важливе для нас. Китай входить у переговорний процес щодо України. Це, до речі, визнав Трамп. Про таку можливість, точніше про логіку процесів і, що це неминуче станеться, говорив у прогнозі на 2025 рік, який презентував у грудні місяці", – зазначив експерт.

Ігор Тишкевич додав, що вхід КНР у переговори щодо України не буде миттєвим. Для Китаю важливо з новими вступними увійти на підготовку американо-китайського саміту. Для Трампа важливо, у тому числі з урахуванням провалу політики шантажу тарифами, провалу на Близькому Сході і провалу його ідей щодо миру в Україні, виробити чи оновити власний порядок денний для зустрічі.

"Для Росії це означає час на проведення літньої кампанії. Тобто, на чергову спробу здійснити перелом на лінії фронту. А вже ближче до осені розпочнуться інші процеси", – резюмував експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — Трамп після розмови із Зеленським зробив неоднозначну заяву про війну.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини