Чому ООН – формальна та неефективна організація: що може змінити ситуацію
Найбільш ефективним способом врегулювання конфліктів у майбутньому стануть військові та політичні блоки в рамках тих чи інших держав, надії на ООН – мало
Щорічно 24 жовтня відзначають День Організації Об'єднаних Націй. На жаль, агресія РФ проти України та низка інших конфліктів показали, що ООН зі своєю роллю запобігання війнам або їхньому швидкому припиненню явно не справляється. Які зміни можуть (повинні) відбутися в ООН – і чи взагалі вона має майбутнє? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
ООН може чекати доля розпущеної Ліги націй
Ветеран зовнішньої розвідки генерал-лейтенант Василь Богдан нагадує, що ООН створювалася в жовтні 1945 року по гарячих слідах закінчення Другої світової війни – на той момент найжорсткішої в історії людства. І провідні країни-переможці з огляду на негативний досвід діяльності Ліги націй, яка не зуміла запобігти Другій світовій, спробували створити нову міжнародну інституцію. Таку, яка не допустила б у майбутньому подібних масштабних воєн.
Він зазначає, що при створенні ООН видатний політик, британський прем'єр Вінстон Черчілль акцентував, що ця організація має стати храмом миру, а не трибуною для пустослів'я.
За словами Василя Богдана, яскравим прикладом цього стала масштабна агресія РФ (яка, назвавши себе правонаступницею СРСР, стала постійним членом Ради безпеки ООН) проти України. На жаль, ні Рада безпеки, ні Генасамблея ООН, ні дана організація в цілому не зуміли ні попередити цю страшну війну, не швидко її зупинити.
Неефективна робота ООН та її провідних інституцій (Ради Безпеки та Генасамблеї) пов'язана, зокрема, з безвідповідальністю провідних гравців світу, вважає експерт. Він наголошує, що ми фактично опинилися в ситуації ланцюгової безвідповідальності ключових держав світу за регіональну та глобальну безпеку. Внаслідок чого маємо і агресію РФ проти України, і терористичні акції ХАМАС проти Ізраїлю.
Росія, як країна-агресор, має бути виключена із Ради безпеки ООН
Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АТ "Кравець та партнери", адвокат Ростислав Кравець міркує так:
За словами експерта, йдеться не лише про агресію РФ проти України, а й щодо інших воєн, де також брали участь країни, які є постійними членами Ради безпеки ООН.
Він припускає, що у такому вигляді ООН проіснує ще певний період. Але конфлікти по лінії РФ-України, Ізраїль-Палестина, Китай-Тайвань рано чи пізно призведуть до того, що Лігу націй-2 буде розформовано, прогнозує експерт.
Реформи не зможуть перетворити ООН на ефективного модератора та регулятора
Політолог, кандидат політичних наук Денис Гороховський наголошує, що будь-яка міжнародна організація з аналогічними функціями ООН може ефективно існувати та працювати лише у двох випадках. Перший – у мирний час. Другий – за умови наявності власної армії, яка буде найсильнішою у світі та незалежною від будь-яких країн.
Саме тому, констатує він, якісь реформи не зможуть перетворити ООН на ефективного модератора та регулятора.
Тому, робить висновок експерт, не слід очікувати ні будь-яких радикальних змін у самій ООН, ні того, що ця організація зможе якось впливати на процеси на кшталт агресії РФ проти України.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чим закінчиться протистояння демократій та диктатури – хто формуватиме новий світопорядок.