Головна Новини Суспільство події Чого очікувати наприкінці року: чи посилить Захід підтримку економіки України та санкційний тиск на РФ
commentss НОВИНИ Всі новини

Чого очікувати наприкінці року: чи посилить Захід підтримку економіки України та санкційний тиск на РФ

Міжнародні партнери обіцяють Україні впевнену фінансову підтримку

1 грудня 2022, 11:40 comments1144
Поділіться публікацією:

Ключові країни G7 продовжують обговорювати обмеження ціни на російську нафту та підтримку України. Чого очікувати в найближчому майбутньому – принаймні до кінця року, у ракурсі санкцій, а також у розрізі фінансово-економічної ситуації в Україні та в РФ? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Чого очікувати наприкінці року: чи посилить Захід підтримку економіки України та санкційний тиск на РФ

Прапор України. Фото: з відкритих джерел

Вплив санкцій на РФ стане серйозно помітним приблизно в середині 2023 року

Народний депутат України IX скликання від партії "Голос", перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк розмірковує так:

"Ми бачимо, що підтримка України – досить непогана. У листопаді ми залучили 150 млрд грн зовнішньої фінансової підтримки (мова про кредити та гранти). Є сподівання, що у грудні буде така сама сума. На наступний рік також уже 36 млрд. пообіцяли Україні наші міжнародні партнери".

Щодо антиросійських санкцій – хотілося б, звичайно, їх більше та швидше, вважає експерт. Щоб Захід зробив нарешті серйозні обмеження щодо цін на російські енергоресурси.

"Але слід пам'ятати, що санкції – інструмент довгострокової дії. І їхні результати, їхній вплив на РФ стануть серйозно помітні приблизно в середині 2023 року", – наголошує Ярослав Железняк.

Зараз ЄС, США та вся G7 займаються тим, щоб обрізати можливості обходу санкцій

Голова Національної Ради економічного розвитку, член виконкому м. Бровари Олексій Дорошенко вважає, що до санкцій, які вже діють проти РФ, мало що можна додати. До того ж, зазначає він, якість санкцій важливіша за їх кількість.

"Бо ми маємо ситуацію, коли деякі обмеження не працюють чи працюють погано, частково. А треба робити так, щоби вони працювали по максимуму. Відповідно зараз ЄС, США і вся G7 займаються тим, щоб обрізати можливості обходу санкцій", – пояснює експерт.

За його словами, вже зрозуміло, що те ж відключення російської банківської системи від SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів) не дасть того ефекту, про який можна було б говорити півроку тому.

"Що стосується "стелі" нафтових цін – ситуація така, що навіть розмови про це вже впливають на можливість РФ її продавати. Наприклад, Німеччина вже готова відмовитись від російської нафти на початку 2023-го. А Туреччина, яка є умовним економічним союзником Росії, придбала на 25% менше її енергоресурсів у жовтні, ніж у вересні. Тобто навіть турки починають відмовлятися від токсичної співпраці з росіянами. Тож санкції працюють. У тому ж Китаї дедалі більше підприємств відмовляються співпрацювати з РФ. В Індії – та сама картина. Тобто навіть не маючи "стелі" на нафту, яка точно буде, ми бачимо, як обвалюється енергетичний сектор країни-агресора. Там падає видобуток нафти – і це офіційні дані", – зазначає Олексій Дорошенко.

Просто, продовжує він, ми хочемо, щоби все впало відразу. А так не буває. Тим більше, що нафтова галузь – галузь №1 у РФ, на яку заточнено майже все. І вона триматиметься до останнього. Але її стан, запевняє експерт, дуже поганий, не дозволяє повноцінно фінансувати російський бюджет. У тому числі військовий.

"Так, 2022-го ми не побачили від санкцій того ефекту, якого хотілося б. Але річ у тому, що економіка РФ і так була досить відрізана, не була повноцінно інкорпорованою у світову економіку. До того ж, російська влада, намагаючись зберегти державні кошти, перерозподіляла доходи людей на користь держави. Тому домогосподарства, сім'ї звичайних росіян швидко відчули цю війну. Їхні доходи почали стрімко падати. Інфляція в РФ дуже висока, куди вище за ту, що декларують офіційно. Це говорить про те, що держава викачала кошти із пересічних громадян. Потім почав страждати російський бізнес, зокрема приватний. Коли з нього витягували через податки через санкції (які не компенсувалися) через мобілізацію всі соки. У результаті бізнес країни-агресора опинився у дуже поганому стані. Деякі галузі просто лягають", – наголошує експерт.

Однак, пояснює він, більшість людей у ​​РФ працюють у держсекторі економіки. І його стан поки що непоганий. Як і статки держфінансів.

"Це дозволяє Кремлю продовжувати війну. Але ситуація стрімко погіршується, навантаження на бюджет побільшало колосально. І найбільші проблеми вимальовуються вже у першій половині наступного року. Навіть фінансування священної для путінського режиму "оборонки" опиниться під питанням", – прогнозує Олексій Дорошенко.

Щодо України, то у нас, за словами експерта, фінансово-економічна ситуація, звичайно, непроста. Ми зазнаємо збитків дедалі більше. І не можемо компенсувати їх ні західною допомогою, ні друкарським верстатом.

"Люди все більше звикають до того, що не мають доступу до того, що було раніше. Це стосується продуктів, води, електроенергії. Ми відмовилися багато від чого, що не пов'язано з власне виживанням. Незважаючи на те, що все дуже непросто, бізнес пристосовується до всього, що є. Усі мобілізувалися – і просто переживають ситуацію, – пояснює Олексій Дорошенко. – Якщо навіть на два дні з'являється світло на підприємстві у постійному режимі, бізнес намагається випускати якнайбільше продукції. А бізнес – це робочі місця, зарплати, податки. Навіть якщо більше тижня немає ракетного обстрілу – це вже впливає на позитивні настрої. Сьогодні щось зробимо, після обстрілів якийсь час будемо приходити до тями, потім знову заробимо – і підемо далі. І так – до перемоги".

Читайте також на порталі "Коментарі" — Росія намагається нагнітати ситуацію навколо наступу з Білорусі: чи є підстави панікувати.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини