Чи виправдана "стеля" ціни на російську нафту – чому саме на такий крок пішов ЄС
Крім обмеження ціни на російську нафту діятиме заборона на страхування морських перевезень, якщо ціна нафти там виявиться вищою, ніж встановлений поріг
Стеля цін на російську нафту на рівні 60 доларів за барель є недостатньою. На цьому наголосив президент України Володимир Зеленський під час свого традиційного вечірнього звернення, критикуючи компромісне рішення Заходу. За словами українського президента, ціна має бути обмежена на рівні 30 дол. за барель, інакше російський бюджет отримає на рік близько $100 млрд – і ці гроші підуть на війну та спонсорування терористичних режимів та організацій. Чи згодні з такою оцінкою? Чи можливий і перегляд "стелі"? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
РФ може легко обійти всі нафтові обмеження - так само, як обходять Венесуела та Іран
Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський вважає, що, з одного боку, 60 доларів за барель – це майже нічого. Але, з іншого боку, хоч щось...
Але сталося те, що сталося. Пов'язано це, пояснює Леонід Уніговський, насамперед із побоюваннями країн "Великої сімки", ЄС, що ці країни, а в перспективі й США, входять в рецесію. І скорочення обсягів російської нафти (а ніхто не знає, як поведе себе РФ у цьому випадку, може, вона просто припинить продавати своє "чорне золото" країнам, які увійшли до пулу, що підтримали дані обмеження) призведе до різкого стрибка цін на нафту у світі. І навіть не така важлива тут нафта, скільки нафтопродукти (те ж дизельне паливо), на які, виготовлені в РФ, ЄС вводить ембарго з 5 лютого.
За його словами, відповідну угоду на такі обмеження підписали країни "Великої сімки" та всі держави ЄС, окрім Угорщини. Остання торгувала собі особливі умови, побоюючись, що РФ припинить продавати нафту країнам, які увійшли до цього пулу. А офіційний Будапешт боїться опинитися без російської нафти, яка йде південною гілкою нафтопроводу "Дружба", зокрема до Угорщини.
Доходи Росії впадуть, адже середня ціна нафти без фрахту буде близько 40 доларів
Експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква міркує так:
Але, зазначає експерт, з огляду на те, що найближчий географічно європейський ринок для Росії закривається, то ставки фрахту для нафти з РФ теж зросли.
Гранична ціна 60 дол./барель виглядає оптимальною
За словами представника Економічної експертної платформи Олега Гетмана, провідні українські економісти та фахівці з питань енергетичного сектору вважають запроваджене ЄС та G7 "розумне ембарго" на російську нафту - найбільш оптимальним і пропонували цю модель світовій спільноті ще на початку повномасштабної війни у березні. Згодом ці пропозиції, зазначає він, увійшли до Плану санкцій Міжнародної робочої групи щодо санкцій проти РФ.
Він вважає вкрай важливим те, що зараз встановлено спочатку адекватну граничну ціну для всіх країн світу. Таким чином, пояснює експерт, стимулів для сірих схем буде значно менше.
Читайте також на порталі "Коментарі" - в Україну йдуть морози: у Зеленського пояснили, чому тепер загроза ракетних ударів зростає.