Головна Новини Суспільство події Чи справді Третя світова війна вже почалася: що відбувається у світі
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи справді Третя світова війна вже почалася: що відбувається у світі

Ми бачимо транзит від уніполярного світового порядку до мультиполярного

5 серпня 2024, 18:07 comments2758
Поділіться публікацією:

Немає жодних ознак того, що війна в Україні добігає кінця або навіть наближається до заморожування. Знову стає гаряче на Близькому Сході, де очікується новий виток протистояння. Тим часом Росія не тільки сипле погрозами на адресу Заходу, а й погрожує застосувати ядерну зброю. У МЗС РФ вже відкрито говорять про "Годинник Судного дня". А Китай при цьому хоч і робить заяви про неприпустимість застосування ядерної зброї, проте стрімко збільшує її арсенал. Чому рівень напруженості у світі продовжує зростати? Чи ще є можливість уникнути Третьої світової війни? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чи справді Третя світова війна вже почалася: що відбувається у світі

Третя світова війна. Фото: із відкритих джерел

До виборів у США говорити про Третю світову війну передчасно

Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі зазначив, що варіанти заморожування конфлікту між Україною та Росією справді існують.

"І як ми бачимо офіційні особи України заявляють про готовність розпочати переговори. Пов'язано це із передвиборчою кампанією в США. Та й у разі перемоги на виборах Дональда Трампа шанси на те, що конфлікт буде заморожений у найближчій перспективі, а саме протягом року, вкрай високі. Це по-перше. А по-друге, слід розуміти, що ми живемо в епоху постполітики, коли заяви робляться заради того, щоби викликати резонанс. Якщо говорити про ті самі заяви Росії про готовність застосувати ядерну зброю, то останнім часом вони не звучали від офіційних осіб. Це все-таки політика шантажу Заходу з боку Росії, яка, на жаль, діє. Саме тому США та НАТО загалом не надають нам достатньо озброєння, не дозволяють бити західною зброєю по території Росії якраз для того, щоб уникнути ескалації та залучення до конфлікту з Росією", – зазначив експерт.

Що стосується Ізраїлю, то, на думку Максима Ялі, поки що ситуація не вийшла з-під контролю і навряд чи вийде, тому що Сполучені Штати чинять тиск на уряд Ізраїлю і погрожують йому, що якщо Ізраїль і далі ескалюватиме ситуацію, в наступний раз вони на допомогу йому не прийдуть і не допоможуть відбити ракетний удар з боку Ірану.

"Китаю все це вигідно, бо ми бачимо, як влада Заходу на світовій арені зменшується. Це відбувається, починаючи з 2008 року з моменту перемоги на виборах у США президента Барака Обами. Захід втрачає статус глобального поліцейського. Ну, а закони геополітики свідчать про те, що, якщо десь з'являється вакуум влади, як от в ситуації з тим самим Близьким сходом (Афганістан, Ірак), звідки США вивели свій військовий контингент, там починають діяти інші. Тобто ми бачимо транзит від уніполярного світового порядку до мультиполярного. Саме в цьому полягає одна з головних цілей Росії у війні з Україною – закріпити статус Росії, як одного з полюсів у міжнародній системі. Китай у цьому також зацікавлений. Знову ж таки, враховуючи залежність Росії від Китаю, від китайської економіки РФ також прислухається до КНР. Саме тому не переходить межу і ядерну зброю не застосовує. Це одна з причин, не кажучи вже про те, що все одно ще жорсткіші санкції можуть серйозно вплинути на російську економіку. Тож у короткостроковій перспективі, тому що багато залежить від результату виборів у США, говорити про початок повноцінної Третьої світової війни передчасно", – зазначив Максим Ялі.

Він додає, що західні політичні еліти зазнають кризи, що видно і щодо ситуації на виборах у Сполучених Штатах.

"Вони втратили колишню рішучість давати відсіч своїм противникам, які намагаються змінити ситуацію геополітичної розстановки сил, чим користуються Росія, Китай, Іран, які претендують, якщо ми говоримо про Китай, на статус глобальної світової держави. А Іран і Росія намагаються закріпити свій статус як мінімум ерегіональних гравців. І не маючи відповідних фінансових інструментів, як казав класик Клаузевіц: там, де неможливо досягти рішення дипломатичним шляхом, починається війна. Це теж продовження та частина політики. Ось це ми зараз і спостерігаємо", – резюмував співрозмовник порталу "Коментарі".

Інтерес Росії у тому, щоб на Близькому Сході – запалало

Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній так прокоментував ситуацію:

"Третя світова війна вже йде. Просто Україна – це один із епізодів цієї війни. Нагадаю, що напередодні гарячої фази Другої світової війни було дуже багато таких регіональних війн. Це і війна в Іспанії, і Японія проти Китаю. Можна згадати, як Чехословаччину тоді роздерли. Тому я вважаю, що Третя світова вже йде. Із цим також пов'язане активне нарощування ядерного арсеналу. Історія України показала, що лише ядерна зброя здатна забезпечити безпеку країни та її суверенітет. Потрібно пам'ятати той епізод, коли Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії, які, як виявилося, не так уже й багато чого варті".

Експерт також звернув увагу на політику США, яка підштовхує багато країн до того, щоб мати ядерну зброю. Тарас Загородній нагадав словами голови польського МЗС Сікорського. Він в одному з інтерв'ю сказав, якщо США не виконуватимуть своїх союзницьких зобов'язань перед іншими країнами, то всі країни почнуть активно розробляти ядерну зброю, що сильно ускладнить ситуацію для тих же США.

"Щодо страшилок Росії щодо застосування ядерної зброї, то такі речі вже неодноразово не підтверджувалися. Україна вже продемонструвала, що це є повний блеф. Тим більше, що був уже факт, коли Україна пошкодила три загоризонтні станції, які є частиною ядерного щита Росії. І нічого у відповідь не сталося. Хоча за всіма правилами треба було розпочинати ядерну війну. Ось лише питання: проти кого? Також Україна продемонструвала, що це блеф, продавивши удари по території Росії західним озброєнням. Вдарили, але нічого не сталося. Медведєв погрожував ядерним ударом, коли Україна почала ще 2022 року бити по Криму. Потім залетіли дрони СБУ до бухти Севастополя, знищивши частину Чорноморського флоту РФ. Нічого у відповідь не трапилося. Медведєв прибрав свій твіт, що ще раз нагадує, що страшилки Росії – це блеф", – зазначив Тарас Загородній.

Щодо ситуації на Близькому Сході, то, на думку експерта, головним інтересантом загострення є Росія. Їй цікава нафта по 200 доларів за барель. Тому вона активно взаємодіє з Іраном, підштовхуючи Тегеран до дій, щоб розгорілася велика війна.

"Але це нецікаво Китаю. І тут у Пекіна з Москвою великі протиріччя. Тому що Китай є імпортером нафти і йому не потрібна нафта по 200 доларів за барель. Ось і виходить, що є інтерес у одних країн і не має інтересу в інших. Недаремно Іран вже закидає такі тези, що можна м'якше вирішити конфліктну ситуацію", – зазначив Тарас Загородній.

Читайте також на порталі "Коментарі" — таки війна: США готують перекидання на Близький Схід додаткових бойових літаків.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини