Головна Новини Суспільство події Чи справді США виходять з Європи: про що говорять заяви Макрона
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи справді США виходять з Європи: про що говорять заяви Макрона

Трамп своїм поспіхом і надагресивним веденням переговорів, якщо їх можна так назвати, спонукав поспішати і інших

20 лютого 2025, 11:47
Поділіться публікацією:

Європейські партнери України мають єдину та чітку позицію щодо розв'язаної Росією війни, підтримуватимуть Україну і надалі і візьмуть на себе відповідальність за мир та безпеку в Європі, заявив президент Франції Еммануель Макрон після екстреної зустрічі з колегами з ЄС, а також із Канади, Ісландії та Норвегії. Про що говорить така реакція об’єднаної Європи на "миротворці ініціативи" Трампа? Чи справді США можуть вийти з Європи? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Чи справді США виходять з Європи: про що говорять заяви Макрона

Дональд Трамп та Еммануель Макрон. Фото: з відкритих джерел

Заява Макрона – один з сигналів, що без відповіді агресивний менеджмент Трампа не лишиться

Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає, що реакція Макрона – це і є зворотній бік агресивної спішки Трампа з отриманням хоч якогось результату. Тактично це, може, і виправдано: спробувати отримати тимчасовий тріумф, мати що пред’явити своїм виборцям... Але, коли в пошуку швидких досягнень ти виходиш вже на сітку стратегічних рішень і при тому через поспіх не передбачаєш і не враховуєш всіх наслідків, то рано чи дуже рано стикаєшся з неочікуваними зустрічними реакціями. 

"Трамп своїм поспіхом і надагресивним веденням переговорів, якщо їх можна так назвати, спонукав поспішати і інших. І та реакція на активність американського президента, яка мала сформуватись десь навесні, з’явилась вже зараз. Заява Макрона – один з сигналів, що без відповіді агресивний менеджмент Трампа не лишиться, інші гравці таке не ігноруватимуть і з реакцією не затягуватимуть. Франція, Велика Британія, Німеччина та інші європейські країни – серйозні гравці самі по собі. А ще є збірний потенціал ЄС як об’єднаної структури. І отак ламати всіх через коліно, як хоче Трамп, вирішуючи внутрішні американські задачі через зовнішньополітичні треки, без спротиву точно не вийде. Це поза тим, що американські виборці його не розуміють. Горде нагинання невеликої України десь там на іншому континенті, баталії з жадібними і хитрими європейцями – це прекрасно, але от зростання вартості яєць на 15%, до 7-11 доларів, за перший місяць правління Трампа (і на 70% з минулого року; орієнтовно до 30 грн за штуку) – воно ближче і важливіше", – зазначив експерт. 

За його словами, Трамп може скасувати плату за проїзд на Мангеттен, може скасувати суди для заколотників в Капітолії, але от конкретно забезпечити яйця на традиційний сніданок за нормальною ціною не зміг. А за нього ж і голосували власне через невдоволення зростанням цін і інфляцією. Розчарування  достатньо швидко накриває Америку. І навіть негайний якийсь тріумф Трампа-миротворця на іншому континенті навряд чи цьому зарадить. Яйця важливіші в системі цінностей середнього американського виборця.

Європа в шокованому стані

Політичний експерт Володимир Горбач говорить, що за всіма ознаками, США геополітично виходять з Європи. 

"На Мюнхенській конференції з безпеки ця трансатлантична тріщина показала себе як достатньо глибока, я б навіть сказав – ціннісна. Ба більше, європейські еліти були фактично атаковані віце-президентом США Венсом. І цей шоковий стан Європи повинен так чи інакше повертати її з летаргійного сну. Об'єктивно Європа відтепер мала б виконувати роль противаги і функцію стримування вже не лише проти російської агресії, але й проти деструктивної поведінки адміністрації Трампа на міжнародній арені. Але з усвідомленням цього є поки що проблеми. Інтелектуальним лідером відродження стратегічного лідерства і суб'єктності Європи є Маріо Драґі з його планом радикальних змін, оголошеним у доповіді восени минулого року. Нагадаю, що у ньому йдеться насамперед про відродження економічної конкурентоспроможності ЄС через інвестиції в 800 млрд євро", – зазначив експерт.

За його словами, усвідомлення є, плани є, справа за виконанням і вже політичним, а не інтелектуальним лідерством.

"Чому взагалі сформувалась така позиція Штатів? Як на мене, ця політика команди Дональда Трампа – тут і їхнє бачення ролі США в світі, і відмова від морально-етичних цінностей як виміру геополітики, натомість перехід на суто комерційні, меркантильні відносини — це така форма геополітичного і політичного божевілля. Звісно, це не може не викликати розчарування в усіх колишніх чи теперішніх союзників і партнерів США у всьому світі. В першу чергу, на європейському континенті. Але варто розуміти, що наслідки дій Дональда Трампа і його команди в Європі будуть протилежними тим, на які сподіваються. Вони, до речі вже є – це процес поляризації пішов. Світ стає багатополярним прямо у нас на очах. І цей процес невідворотний, як сказав китайський міністр Ван Ї. Але що це означає? Це означає, що будуть формуватися кілька світових субглобальних об’єднань. Лідерство, вочевидь, матимуть США та Китай. Також це може бути і Євросоюз, якщо він збереже свою внутрішню єдність та згуртованість. В майбутньому це може бути й Індія. І на цю роль, звичайно, претендує Росія", – зазначив Володимир Горбач.

Читайте також на порталі "Коментарі" — у Великобританії та Франції свій план щодо України: у чому його суть.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини