Чи справді Казахстан відходить з-під впливу РФ: що стало ключовою причиною
Казахстан знаходить можливості відходити з-під впливу РФ, тому що Росія слабшає через війну проти України
Російський диктатор Володимир Путін днями побував у Казахстані, де РФ має намір збудувати першу атомну електростанцію. При цьому лідер Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, в імені якого заплутався Путін, звернувся до представників російської делегації казахською мовою, чим явно здивував московитів. Що слід розуміти про російсько-казахські відносини зараз? Чому це важливо і для України? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Казахам складно балансувати між Заходом, Китаєм та Росією
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров'я) Віталій Кулик розмірковує так:
Незважаючи на те, що на даний момент у Казахстану, інших країн регіону вузький коридор можливостей уникати РФ, це стає можливим, тому що Росія слабшає через війну проти України, пояснює експерт. І загалом, і в Центральній Азії. Там чудово відчувають ці тенденції. І намагаються лавірувати, зміцнюючи той самий показовий політичний нейтралітет. У тому числі щодо війни в Україні.
За його словами, казахам складно балансувати між Заходом, Китаєм та Росією. Але вже зараз у військово-технічному аспекті Китай, а не РФ, як раніше, посідає перше місце для Казахстану та інших країн Центральної Азії. Плюс – китайці дедалі більше витісняють росіян із регіону економічно. Займаючи лідируючі позиції щодо товарообігу, потенціалу.
Але, акцентує він, навіть у такій неоднозначній ситуації, при показному нейтралітеті, при тому, що на вимогу Кремля центрально-азіатські лідери постійно приїжджають до РФ на різні саміти і форуми (Путін практично ні з ким більше не зустрічається і нікуди не їздить, окрім країн Центральної Азії, імітуючи бурхливу діяльність, рукостискання), той же Токаєв може собі дозволити сказати, що ніколи не визнає окупації Росією українських територій, включаючи Крим. А підбиваючи підсумки візиту Путіна до Астани – виступити казахською мовою.
На думку експерта, для Токаєва як китаїста (фахівець у галузі китаїстики, китаєзнавства; китаєзнавець), причому дуже глибокого, символи та певні меседжі через символи – дуже важливі для побудови політики.
Повільними кроками, не поспішаючи, країни Центральної Азії уникають Росії, констатує експерт. Але це процес неквапливий, неоднозначний, який не виключає два кроки вперед і три – назад.
На відміну від тієї ж Білорусі, Казахстан має простір для маневру
Глава Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш зазначає, що Казахстан останнім часом демонструє явний крен до Заходу та Китаю. У тому числі тому, що відчуває небезпеку з боку РФ. Проектує те, що Росія творить в Україні. І не безпідставно.
При цьому, продовжує Сергій Гармаш, Токаєв, як кадровий дипломат, дуже акуратно веде цю політику, не припиняючи діалогу з Москвою. Але вибудовуючи відносини вже на рівних умовах, а не в статусі підлеглого, яким Росія довгий час бачила Казахстан.
Він не виключає, що якісь спільні казахстано-російські проекти можуть бути реалізовані. У тому числі у сфері атомної енергетики.
Але, зазначає він, сам візит, то як Путін помилявся у виголошенні імені Токаєва, то, як Токаєв заговорив казахською, та ще й постійно нагадував про договір про добросусідство (тобто підкреслював рівний статус двох держав), показав, що відносини між двома країнами та лідерами не можна назвати теплими.
Казахстан може більш позитивно розглядати пропозиції Франції чи Штатів
Глава Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин поділився такою думкою:
Водночас, на думку експерта, потрібно продовжувати зусилля щодо поширення міжнародних санкцій на "Росатом".
Якщо це станеться, Казахстан позитивніше розглядатиме пропозиції Франції чи Штатів, упевнений Ігор Черкашин.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чи можуть у 2024 році розпочатись переговори України та РФ: що стане вирішальним чинником.