Головна Новини Суспільство події Чи потрібно добудовувати Хмельницьку АЕС: чому це питання викликає суперечки
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи потрібно добудовувати Хмельницьку АЕС: чому це питання викликає суперечки

Думки експертів щодо добудови Хмельницької АЕС розділилися

сьогодні, 19:12
Поділіться публікацією:

В кінці грудня Верховна Рада відклала розгляд проєкту закону про добудову енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, які готові на 80% та на 25% відповідно. Сьогодні ж стало відомо, що в комітеті Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг підтримали закупівлю обладнання для добудови Хмельницької АЕС. Чому це питання стало наріжним каменем для парламентарів? Чи не виникає відчуття, що його свідомо затягують? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Чи потрібно добудовувати Хмельницьку АЕС: чому це питання викликає суперечки

Хмельницька АЕС

Для нас мають бути пріоритетом об'єкти маневрової генерації

Керівник аналітичного напряму мережі захисту національних інтересів ANTS Ілля Несходовський зазначив, що на даному етапі питання добудови енергоблоків Хмельницької АЕС є зовсім непотрібним. Тому те, що відбувається в Раді – це не питання затягування, воно не має бути прийнятим взагалі. Як мінімум зараз. 

"В Україні на сьогоднішній день є проблеми маневрової генерації, яка якраз дає змогу забезпечити себе електроенергією і не купувати її за кордоном. Тому що атомна енергія – це базова генерація, вона не може швидко зменшуватися, тобто зменшувати свою потужність і збільшувати свою потужність. Так вона працює. А ми для того, щоб забезпечити енергетичний баланс, маємо купувати електроенергію за кордоном. Тому на сьогоднішній день є потреба в побудові об'єктів маневрової генерації. Мова йде про електростанції, гідроелектростанції, газопоршневі електростанції, проведення ремонту тих, які пошкоджені. Тобто, іншими словами, це ті об'єкти, яких на сьогоднішній день найбільше потребує Україна. А те, що зараз пропонується з добудовою енергоблоків Хмельницької АЕС – це те, що зможе бути введено в експлуатацію в кращому випадку через 5 років. При цьому відсутня належна документація щодо цього. До того ж, досить значні кошти будуть акумульовані для такої побудови, а, відповідно, для маневрової генерації коштів не залишиться. Тому цей проект є абсолютно недоцільним і він не має бути проголосований", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".

Ілля Несходовський наголосив, якщо в нас є зайві кошти для інвестування, то вони мають бути спрямовані на побудову об'єктів маневрованої генерації малої потужності. 

"Тому в цьому контексті я не вважаю, що Верховна Рада затягує процес. Швидше це намагання свідомо уникнути недоцільного проекту, який є шкідливий для нашої економіки і бюджету в тому числі", – підсумував експерт.

Є дві групи тих, хто вступає проти добудови ХАЕС

Екс-редактор "Економічної правди" Сергій Лямець зазначив, що поточний склад Верховної Ради, найбільш нікчемний за всю історію України, виявився напрочуд вдалим для прихованого лобізму. Різного роду "еліти" таки вчинили вірно, напхавши до парламенту купу ноу-неймів. Нічого не здатні зробити для країни в цілому, ці депутати вже шостий рік поспіль штампують дикі хотєлкі на зразок "реформ" грального бізнесу чи відкриття ринку землі.

"Можу впевнено констатувати: проект добудови двох енергоблоків ХАЕС навмисно валять. Хто це робить? Кому це вигідно? Я не вірю в жодну версію про "позицію Євросоюзу" чи "незгоду західних партнерів". Це таке саме бла-бла, як і казка Железняка про підвищення тарифів заради добудови ХАЕС. Позиція Євросоюзу щодо атомних станцій насправді доволі позитивна. Так, є Німеччина, яка у 2023 зупинила останню АЕС. Але є Франція та Італія, які вирішили будувати нові блоки та активніше залучати атомну енергію. Є також ініціатива Atoms4NetZero під головуванням МАГАТЕ, мета якої – масова розбудова атомної енергетики. До 2050 року у різних країнах світу мають з'явитися нові 750 ГВт потужностей АЕС, на додачу до вже існуючих майже 400 ГВт. Свої підписи під ініціативою поставили США, Британія, Франція, Японія, ОАЕ та Канада, а загалом – 31 країна. Серед підписантів є Україна. До того ж, Україна вже знайшла партнера, який вестиме добудову. Це американська корпорація Westinghouse, яка вже багато років постачає ядерне пальне на наші АЕС. Енергоблок #3 ХАЕС готовий на 80%, а енергоблок #4 — на 25%. Можна дуже швидко (для АЕС) ввести їх в експлуатацію, і одним кроком вирішити проблему нестачі електроенергії в Україні. Справа лише за рішенням Офісу президента та, як наслідок, парламенту", – зазначив журналіст.

За його словами, коли деякі нардепи розповідатимуть про незгоду Євросоюзу чи якихось там партнерів, сміливо можна маркувати ці розповіді, як пропаганду. Не російську, внутрішню – але пропаганду.

Стосовно того, хто насправді "топить" добудову двох атомних енергоблоків, то Сергій Лямець зауважує, що за розповідями про феєричних партнерів стоять наші, українські бізнесмени. Саме вони блокують добудову двох атомних блоків. Їхня мотивація дуже проста. Вони воюють за свої гроші.

"Цих бізнесменів можна поділити на дві великі групи. Перша – це десятки власників раніше побудованої альтернативної енергетики (переважно сонячної та вітрової), які отримують "зелений тариф". До цієї ж групи я включу так звану "зелену металургію". Друга група – це десятки інвесторів, що будуть нову хвилю так званої "розподіленої енергетики". Спочатку про першу групу — яка отримує "зелений тариф". Мова не про родини, які поставили в себе на ділянці сонячні панелі. Мова про великі проекти. Можливо, ви помітили, як днями Верховна Рада розподілили 10 млрд грн коштів "Укренерго", на це знадобився окремий закон. Депутати вирішили, що 45% від суми піде на погашення заборгованості за "зеленим тарифом". Але цього замало, бо заборгованість "Укренерго" перед держпідприємством "Гарантований покупець" (ДП "ГарПок") станом на жовтень 2024 року складала 28,44 млрд грн. А заборгованість ДП "ГарПок" перед виробниками з "зеленим тарифом" складала велетенські 35,8 млрд грн. За січень-серпень 2024 "ГарПок" розрахувався лише на 63,4%, за 2023 — на 90,5%, за 2022 – на 61,2%, за 2021 – на 99,7%. Отже, затримка платежів у чотири роки! За цей час сталися вторгнення, інфляція та девальвація. Кожен мільярд гривень вже коштує втричі менше, ніж у 2021 році", – зазначив Сергій Лямець.

Він продовжує, ця статистика свідчить, що в Україні не вистачає грошей, аби платити за "зелену" електроенергію. На словах, ми йдемо у Європу, і чиста енергія начебто дуже-дуже потрібна. Але в дійсності вона потрібна безкоштовно, бо дозволити її собі Україна не може. Тож власники цих станцій мислять у такий спосіб: якщо на цю жахливу ситуацію накласти ще і добудову двох енергоблоків ХАЕС, то розрахунки геть зупиняться. Тож вони намагаються забрати усі доступні гроші собі. Та, що дуже важливо, постійно тиснуть на уряд, аби підвищити тарифи.

"Нагадаю, що тарифи постійно зростають. У травні 2024 уряд вдруге за час війни підвищив тариф на електроенергію для населення на 64%. А у листопаді 2024 регулятор схвалив проект постанови про підвищення тарифу на передачу електроенергії (з нього "Укренерго" збирає головні свої кошти) на 2025 рік на 25,8%. Отже, тарифи підвищуються не через добудову атомних станцій, як вигадує нардеп Железняк. Вони підвищуються через власників альтернативної енергетики. Ось це — факт, а не припущення", – зазначив журналіст.

За його словами, окремо варто сказати про "зелену" металургію – вдалий проект, який свого часу запустив Віктор Пінчук, аби платити менше за електроенергію для своїх металургійних заводів та продавати продукцію до Європи. Варто звернути увагу, що у 2025 році тариф на послуги з передачі електричної енергії для підприємств "зеленої металургії" понижений на 1,4%. Так, вони отримали свою знижку за рахунок того, що усі інші платитимуть більше. Якщо подивитися на перелік цих підприємств, то можна отримати для себе ще одну силу, яка блокує добудову АЕС.

"Друга група тих, хто блокує добудову, — це інвестори у так звану "розподілену енергетику". Це доволі нова схема, часів війни. У серпні 2024, напередодні відставки, тодішній голова "Укренерго" Володимир Кудрицький провів два аукціони. Державна корпорація "Укренерго" закупила майбутнє постачання електроенергії в десятків компаній. Термін контрактів — на 5 років наперед. Ціни закупівлі гарантовані у євро. Усе разом, це і є так звана "розподілена енергетика", яку вирішили побудувати замість теплових електростанцій, знищених росіянами. Головне – під ці контракти компанії лише МАЮТЬ ПОБУДУВАТИ нові електростанції та засоби зберігання енергії. У проекті взяли участь як місцеві еліти з різних кутків України, так і доволі відомі у Києві персонажі — зокрема, Ігор Мазепа. Отже, просто зараз будуються десятки нових електростанцій, які у наступні роки продаватимуть енергію державі. Докладніше про цю схему, і до чого тут скандальний екс-голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв. До чого тут два енергоблоки ХАЕС? До того, що вони становлять пряму загрозу бізнесу "розподіленої енергетики". Бо енергія з двох добудованих енергоблоків буде дешевшою, та її буде більше. Тож коли закінчиться війна, держава купуватиме енергію перш за все у атомних електростанцій. А ось енергія від "розподіленої енергетики" буде дорожчою, і далеко не факт, що її купуватимуть. Окупність цих проектів аж надто розтягнеться у часі, а це погано для грошей. Тож нічого особистого, лише бізнес. Ще до того, як відбулися аукціони "Укренерго", майбутні власники "розподіленої енергетики" почали торпедувати добудову двох енергоблоків АЕС. Як я можу собі уявити, послуги народних депутатів коштують не надто багато. Навіть не гроші – якийсь натяк на майбутнє. За це вони готові розповідати казки про підвищення тарифів, про незгоду європейців та поганих міністрів. Це — друга група тих, кому невигідна добудова енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій атомній електростанції. Разом із отримувачами "зеленого тарифу" та власниками "зеленої енергетики" вони складають потужну силу, яка використовує не лише народних депутатів, а і медіа", – зазначив Сергій Лямець.

Журналіст зауважує, що цим двом групам відверто байдуже, що проект ХАЕС-3 та ХАЕС-4 насправді дуже потрібен економіці України. Бо він дасть багато дешевої енергії та швидко подолають проблему відключень. Ці дві групи бізнесменів захищають свої майбутні доходи, і все.

"Скажу вам, що станеться, якщо вони остаточно заблокують добудову атомних блоків. І "зеленка", і "розподіленка" гарні з усіх боків, проте мають одну велику ваду. Вони виробляють ДОРОГУ електроенергію. Держава не має грошей, аби купувати цю енергію. Аби не повторювати долю "зелених", рано чи пізно вони вимагатимуть в держави піднімати тарифи для населення, щоб населення гарантувало їхні прибутки. Ті самі люди, які сьогодні лайкають казки железняків про підвищення тарифів, платитимуть більше за свої оселі. Але не через добудову АЕС, а саме через те, що два енергоблоки не побудували", – підсумував Сергій Лямець.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чому в Мінфіні заговорили про відмову від банківської таємниці: що це означає для українців.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини