Індія та Пакистан вважають регіон Кашмір своєю територією, вони контролюють різні частини цього району. Суперечка за землю забрала життя десятків тисяч людей протягом останніх трьох десятиліть. Хоча напруга між країнами спала за останні роки, але стрілянина цього тижня знову призвела до ескалації. Сторони вже заявляють про готовність вступити у війну. Які може мати наслідки потенційна війна між Індією та Пакистаном? Що це значить для України, якщо конфлікт таки розгориться? Видання "Коментарі" розбиралося в цій темі, зібравши думки експертів.

Конфлікт між Індією та Пакистаном
Важливо, щоб Індія не вийшла з угоди 60-х років
Директор Центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос відразу зауважив, що це не перша війна між цими двома країнами. Було вже три великих війни і безліч прикордонних сутичок, тому в даному випадку немає нічого нового.
"Щодо того чи можлива повномасштабна війна, то, на мою думку ймовірність невисока. Тому що є багато стримуючих чинників. Ключовий чинник – це те, що сторони володіють ядерною зброєю. І цієї зброї достатньо, щоб одномоментно або достатньо швидко знищити величезну кількість населення в двох країнах. І це не може не стримувати. Але прикордонні сутички можливі. І власне те, що ми зараз спостерігаємо в значній мірі говорить про те, що вони вже почалися. Ключовим питанням станом на зараз є звісно питання води для Пакистану. Тому що вихід або призупинення угоди 60-го року значно посилює ризики великого конфлікту. Я думаю тут, якщо знайдуться посередники, то вони мають докласти зусиль, щоб Індія остаточно не вийшла з цієї угоди. І, щоб ті дії, які зараз демонструє Індія не стали Casus belli", – зазначив співбесідник порталу "Коментарі".
Що стосується впливу даного конфлікту на Україну, то експерт зазначив, що звісно в разі його розгорання велика увага буде прикута до цього регіону, але це також створить додатковий тиск на американців, які зараз хочуть якомога швидше закінчити війну в Україні. Відповідно можливо у США зменшиться тиск на нас і багато чого іншого може відбутися, але це опосередковані дії.
"Якщо говорити в прямому сенсі, то Пакистан продає нам зброю. Індія цього не робить. І, відповідно, нам би не хотілося, щоб Пакистан перестав це робити. Якщо почнеться повномасштабний конфлікт, то шанси на те, що Пакистан продовжуватиме продавати нам зброю будуть мінімальними. До того ж подібні конфлікти вимагають від країн визначатися, кого вони підтримують. Звісно, що більша частина країн, як от по аналогії з російсько-українською війною, займуть позицію, що вони проти війни і за мирне врегулювання. Очевидно, що офіційна позиція України буде десь приблизно такою ж. Вона не буде відрізнятися оригінальністю. В нинішніх умовах, коли нам потрібно зберегти максимум підтримки, для української дипломатії буде завдання доволі складне. Адже росіяни дуже уважно слідкуватимуть за заявами Києва", – підсумував Ігор Семиволос.
Потенційна війна між Індією та Пакистаном не омине Китай
Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран зазначив, що ескалація між цими країнами триває останні тижні, з кожним днем градус напруги зростає.
"Потенційна війна між Індією та Пакистаном – матиме серйозні економічні, логістичні та геополітичні наслідки для регіону, і це не омине Китай. Чому? Ну, по-перше, на фоні тарифної війни це несе їм логістичні загрози. Китайсько-Пакистанський економічний коридор (CPEC) – ключова частина проєкту “Один пояс – один шлях”, проходить через контрольовану Пакистаном частину Кашміру. Війна автоматично ставить цю артерію під загрозу. Морські шляхи через Аравійське море та Гвадар також можуть бути заблоковані або стати нестабільними. Окрім того це вдарить по зовнішній торгівлі Китаю, який є основним торговельним партнером обох країн", – зазначив політтехнолог.
Він продовжує, втрата ринків збуту, порушення поставок сировини, особливо в Пакистані, проблеми з транзитом до Західної Азії через нестабільний регіон – далеко не повний перелік проблем. І це все на фоні тарифної війни з США.
"Ну й будуть геополітичні наслідки. Китай ймовірно буде змушений, явно чи не явно, зайняти бік Пакистану, зіпсувавши таким чином остаточно відносини з Індією та їх союзниками, а це у свою чергу поглибить альянс Індії з США, Британією та Японією. Тож Китаю доведеться надовго відкласти мрії про світову гегемонію, а те, що погано для Китаю, то погано для росії, а отже добре для України. Тож уважно спостерігаємо за перебігом подій у цьому регіоні", – констатував Віктор Таран.
Читайте також на порталі "Коментарі" — що відбувається на кордоні Пакистану та Індії: чи справді світ за крок до нової війни.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.