Рубрики
МЕНЮ
Недилько Ксения
Діти, які народилися у тій чи іншій країні, можуть стати її громадянами за правом народження. Цей список достатньо великий по всьому світу, але в кожній країні є свої нюанси. У яких країнах дають громадянство за правом народження у 2025 році – у публікації порталу "Коментарі".
У яких країнах дитина може отримати громадянство там, де вона народилася: актуальний перелік 2025 року
Так, новонароджені діти можуть успадкувати громадянство батьків на підставі кровних зв'язків (jus sanguinis) або отримати його за місцем народження (jus soli). У другому випадку держава відразу надає громадянство всім новонародженим, незалежно від громадянства батьків, хоча у деяких випадках потрібно дотримання низки додаткових умов.
Принцип надання громадянства за місцем народження (jus soli) застосовується тією чи іншою мірою більш ніж у 60 країнах світу.
Це країни, де народження на території автоматично дає громадянство, навіть якщо батьки — іноземці без статусу:
США — За принципом jus soli всі діти, народжені на території США, автоматично отримують громадянство на підставі довідки з пологового будинку, а пізніше — сертифіката про народження та паспорту. (Зазначимо, що незважаючи на періодично обговорювані пропозиції щодо обмеження цього права, на даний момент 14-та поправка залишається основою автоматичного громадянства.) Також, коли дитині виповниться 21 рік, вона зможе подати заяву про возз'єднання сім'ї для набуття громадянства батьками. У 2025 році право закріплено 14-ю поправкою, а спроби обмежити його поки що заблоковані судами.
Канада та Мексика — традиційні приклади "чистого" jus soli.
Більшість країн Латинської Америки: Аргентина, Бразилія, Уругвай, Чилі, Перу, Болівія, Венесуела та інші.
Карибський регіон: Барбадос, Ямайка, Антигуа та Барбуда, Сент-Кітс та Невіс, Сент-Люсія, Домініка.
Деякі країни Африки та Океанії: Чад, Танзанія, Лесото, Фіджі, Тувалу.
Пакистан – jus soli діє із застереженням: не поширюється на дітей дипломатів.
Тут громадянство за народженням дитина може отримати при виконанні певних умов (наприклад, батьки повинні мати дозвіл на проживання або проживати в країні кілька років):
Франція — якщо батько чи мати проживає в країні або сама дитина залишається до повноліття.
Німеччина – при народженні у батьків, які проживають у країні не менше 8 років.
Ірландія — якщо батько чи мати легально перебували у країні не менше трьох з останніх чотирьох років.
Португалія – за наявності у батьків легального проживання не менше 2 років.
Великобританія – якщо один із батьків є громадянином або має постійний статус.
Інші країни Європи: Бельгія, Греція, Люксембург, Іспанія, Фінляндія, Мальта, Кіпр застосовують змішані моделі.
Латвія — з 2020 року діти автоматично набувають громадянства, якщо хоча б один із батьків — резидент чи "негромадянин" Латвії.
Чому більшість країн відмовляються від чистого jus soli
Більшість країн світу, особливо в Європі та Азії, спираються на принцип jus sanguinis, щоб уникнути так званого "туризму для народження". Цей підхід допомагає регулювати міграцію та зберігати контроль над демографічною ситуацією.
На початку 2025 року президентський указ спробував обмежити право на громадянство для дітей батьків без ПМП. Однак цей указ заблокований судами, і право народження, як і раніше, діє.
Нагадаємо, портал "Коментарі" писав , що Президент США Дональд Трамп в ефірі телеканалу RSBN заявив, що не завадило б депортувати і деяких громадян США.
"У нас також багато поганих людей, які живуть тут вже давно, люди, які б'ють людей по голові бейсбольною битою ззаду, коли вони не дивляться, і вбивають людей, які заколюють вас, коли ви йдете по вулиці. … Багато хто з них народився в нашій країні. Я думаю, що нам слід вивезти їх звідси до бісової матері, якщо ви хочете знати правду", – сказав він, маючи на увазі ідею депортації громадян США, засуджених за злочини, про що він заговорив раніше цього року.