Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
В Україні є міста, яких більше не знайти на мапі. Колись живі міста й селища сьогодні нагадують про себе тишею, руїнами або водною гладдю. Це не просто зниклі міста, це символи змін, які пережила Україна за останні десятиліття. Портал "Коментарі" підготував 5 історій про міст-примар в Україні.
5 покинутих міст-привидів України. Фото: comments.ua
Покинуті міста України: Прип’ять
Прип’ять була побудована у 1970 році як зразкове місто для працівників Чорнобильської атомної електростанції, яка знаходилася за два кілометри. Це був зразок радянської урбаністики з сучасними будинками, інфраструктурою, дитячими садками, школами та парками атракціонів. За 15 років існування чисельність міста зросла майже до 22 тис. людей.
26 квітня 1986 року все змінилося. Після вибуху на ЧАЕС Прип’ять стала епіцентром найбільшої техногенної катастрофи в історії людства. Місто було покинуте та виселене за лічені дні, залишившись назавжди зоною відчуження. За переписом 2001 року у покинутому місті Прип’яті не проживало жодної людини.
Однак з часом залишене людьми місто стало туристичною меккою. Лише у 2021 році в Прип'яті офіційно побували близько 75 тис. туристів.
Зниклі міста України: Орбіта
Ще одним містом-привидом України стало селище Орбіта біля Чигирина. Воно будувалося, як майбутнє місто-супутник для працівників Чигиринської атомної електростанції. Проєкт розроблений на початку 80-х передбачав 20 тис. мешканців з сучасним житлом, лікарнями, магазинами, школами та садками. Однак після Чорнобильської катастрофи проєкт скасували.
Сьогодні у напівзруйнованому місті майже без комунальних послуг залишилося близько 160 людей. Вони живуть у двох п’ятиповерхових будинках. З майже 200 житлових квартир заселені 80, переважно пенсіонерами.
Якщо Прип’ять неможливо заселити через радіацію, то Орбіта має шанси на відродження. У 2024 році Міненерго повідомило про плани завершення будівництва Чигиринської АЕС для збільшення вітчизняної генерації атомної енергетики.
Зниклі міста України: Бакота
Якщо попередніми містами-примарами України можна поблукати, то з Бакотою це неможливо. Вона знаходиться глибоко під водою, як і три інші літописні міста Студениця, Калюс, Ушиця.
Бакота була важливим центром княжої доби, столицею Пониззя з відомим чоловічим скельним монастирем заснованим ченцем Антонієм, який також побудував Києво-Печерську лавру. Але в 1981 році Бакота зникла. Її затопили заради будівництва Дністровського гідровузла. Людей примусово виселили, а замість села з’явилося Дністровське водосховище. Затоплення торкнулося понад 7 тисяч родин у регіоні.
Однак сьогодні місце під назвою Бакота переосмислене. Це мальовнича місцина, яка приховує трагедію зниклого світу під товщею води та намулу. Бакота вабить численних мандрівників та паломників, які можуть насолодитися краєвидами Дністровського водосховища, яке інколи називають "Галицьким морем".
Міста-примари України: Бахмут знищений війною
Бахмут — це одне з найстаріших міст Донбасу, засноване козаками у 17 столітті. До війни місто славилося солеварнями, культурними ініціативами та відносним спокоєм. Але після 2022 року Бахмут перетворився на символ спротиву та оспіваний, як місто-фортеця.
Битва за місто тривала від серпня 2022 до травня 2023 років – дев’ять місяців. У результаті російської агресії місто зруйноване на понад 80%. До початку повномасштабного вторгнення Бахмут населяло понад 70 тис. людей. Сьогодні – 0.
Покинуті міста України: Мар'їнка
Містечко Мар’їнка бере початок із запорозьких займищ 17 століття. У сучасній історії України це передмістя Донецька, яке потрапило під російську окупацію ще у червні 2014 року. Однак вже у серпні того ж року було звільнене українськими силами.
Після початку повномасштабного вторгнення російські війська вдруге окупували Мар’їнку. 19 квітня 2022 року місто було знову звільнене, і з того часу на півтора року стало ареною неперервних боїв. Сьогодні від 10-тисячного міста залишилися лише руїни без людей. Це ще один символ того, як війна та "рускій мір" в прямому сенсі слова стирає міста.
Покинуті міста існують по всьому світу. Вони виникають через економічний занепад, вичерпання ресурсів, руйнування від війни, екологічних катастроф та стихійних лих. Однак історія знає чимало прикладів, коли покинуті міста, отримували другий шанс. Іноді вони відроджуються як культурні символи, туристичні атракції, або поверталися, як повноцінні життєздатні населені пункти.
Наприклад, австралійське містечко Волгалла майже спорожніло після закриття золотої шахти в 1914 році, але сьогодні стало прикладом того, як туризм може повернути життя в місто-привид. Своєю чергою міста Ріаче в Італії та Муньотелло в Іспанії, знайшли нове життя завдяки мігрантам і біженцям.
Україна також може відновити свої міста, або перетворити їх на щось нове. Прип’ять після Чорнобильської катастрофи трансформувалося у туристичну Мекку. А завдяки серіалу HBO "Чорнобиль" та грі S.T.A.L.K.E.R. інтерес до міста лише зріс. Натомість залишена Орбіта може відродитися з відновленням будівництва Чигиринської АЕС.
Затоплене під час створення Дністровського водосховища село Бакота, сьогодні приваблює туристів тишею, краєвидами та історичною спадщиною. Попри те, що село офіційно не існує, сюди їдуть мандрівники в пошуках нових емоцій.
Повоєнна історія знає багато прикладів того, зруйновані війною міста знову поставали. Знищена під час Другої світової війни Варшава була відбудована з дотриманням історичних архітектурних форм. Також відбудували знищений Дрезден, хоч і з меншим дотриманням автентики.
Зруйнований війною та відбудований Дрезден
Натомість Роттердам зробив ставку на сучасність. Після майже повного знищення центр міста не відновлювали, а побудували з нуля перетворивши місто на один з найбільш інноваційних архітектурних центрів Європи.
Знищений центр Роттердаму, де залишилася стояти лише церква
Сучасний Роттердам — знищене місто, яке було відбудоване після війни
Історія міст-привидів показує, що навіть найбільші руйнування не є вироком. Українські міста, зруйновані під час повномасштабної війни, можуть бути не просто відновлені, а й переосмислені. Вони мають шанс стати осередками нової архітектури та культурного відродження.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, куди з України зникло Амадоцьке озеро, про яке писав Геродот і яке зображено на багатьох картах Середньовіччя.
Також "Коментарі" писали про поселення в центрі пустелі Сахари, яке залишило після себе таємничі руїни Ксар Драа.
Новини