Головна Статті Суспільство події Рівень життя у Європі: чи зможе Україна наздогнати європейські держави після вступу у ЄС
commentss Cтатті Всі новини

Рівень життя у Європі: чи зможе Україна наздогнати європейські держави після вступу у ЄС

Україна всіма силами прагне стати членом Європейського Союзу. Проте чи зможе вона вивести життя в країні на європейський рівень

31 травня 2024, 06:30
Поділіться публікацією:

Наша країна прагне європейського майбутнього та платить за це велику ціну, але в цій меті є й багато прагматики: країни ЄС характеризуються, насамперед, високим рівнем життя своїх громадян. Чи вдасться Україні в осяжному майбутньому наздогнати західних сусідів та як вплине вступ в ЄС на економіку нашої держави та добробут людей, про це піде мова в нашій статті.

Рівень життя у Європі: чи зможе Україна наздогнати європейські держави після вступу у ЄС

Європейське майбутнє України

Рівень життя в Україні та інших країнах Європи

Україна, на жаль, тривалий час залишалася на задвірках європейського економічного прогресу. За даними Міжнародного валютного фонду, в 2024 році країна займає останнє місце в Європі за показником ВВП на душу населення з показником 5,6 тис. доларів. Ситуація, в якій опинилася країна після розпаду СРСР та невдалої спроби переходу до ринкової економіки, привела до масштабної бідності та економічних негараздів для населення.

Зокрема, проблеми, з якими стикнулася Україна, включають корупцію, слабку інфраструктуру, а також російську агресію, яка почавшись у 2014 році з анексії Криму переросла у 2022 році  у повномасштабну війну. Так, у 2022 році економіка втратила майже 30%  ВВП, що стало найбільшим спадом за всі роки незалежності.

У рейтингу ВВП на душу населення серед країн Європи у 2024 році навіть Косово випереджає Україну з показником показник 6,3 тис. доларів, далі йдуть інші колишні республіки СРСР — Білорусь та Молдова з 7,4 тис. доларів для обох країн.

В контексті європейського простору найбіднішими країнами є ті, які знаходяться поза ЄС, включаючи Північну Македонію, Боснію і Герцеговину, Албанію, Сербію та Чорногорію. Водночас, найбіднішою країною-членом ЄС у 2024 році стала Болгарія з показником ВВП на душу населення у 17 тис. доларів, що все ж у 2 рази перевищує показник України.

На протилежному кінці рейтингу знаходиться Люксембург, який з показником 131 тис. доларів у 2024 році займає позицію найбагатшої країни не тільки Європи, а й світу. Ірландія та Швейцарія з результатом у понад 100 тис. доларів також входять до групи найбагатших держав.

Тому, перед Україною стоїть складне завдання наздогнати своїх європейських сусідів, проте з оптимістичними прогнозами та планами євроінтеграції є всі підстави вірити, що з часом країна зможе реалізувати свій потенціал і досягти вищих стандартів життя для своїх громадян.

Як досягнути рівня життя країн ЄС: 2 сценарії розвитку України

Зараз Україна стоїть перед можливістю здійснити історичний крок у напрямку покращення рівня життя своїх громадян та наздогнати по основних показниках європейські держави.

Існують 2 оптимістичних сценарії розвитку – консервативно-оптимістичний та максимально-оптимістичний. Кожен із них передбачає різні перспективи для майбутнього країни.

Консервативно-оптимістичний сценарій базується на ідеї євроатлантичної інтеграції, що передбачає вступ до ЄС та НАТО та проведення необхідних реформ для досягнення цієї мети.

Ці реформи мають забезпечити верховенство права, сприяння конкуренції, зниження рівня корупції, завершення судової реформи та інші структурні зміни, що дозволять Україні зблизитися з європейськими стандартами в усіх сферах. Така інтеграція має бути підкріплена конвергенцією правового поля та фінансової системи з ЄС.

Максимально-оптимістичний сценарій виходить із досвіду країн, яким вдалося стрімко просунутися у класифікації країн Світового банку – зокрема, Панами та Китаю. Україна може сподіватися на подібні темпи зростання, які будуть засновані не на розвитку традиційних галузей, а на створенні нових, принципово важливих для сучасної економіки секторів, таких як ІТ, аграрний сектор, військово-промисловий комплекс, медицина, наукові дослідження та біотехнології.

Потенційні наслідки цих сценаріїв вказують на те, що Україна має всі шанси досягти рівня життя країн, які вже встигли здійснити великий прогрес, таких як Румунія та Хорватія. Більш того, якщо Україна зосередить зусилля на активній роботі над реформами, за 30 років вона може наздогнати країни Балтії та наблизитися до рівня доходів країн Старої Європи, таких як Франція чи Бельгія.

Така перспектива вимагатиме не лише виконання "домашнього завдання" у рамках євроатлантичної інтеграції, але й "факультативних завдань", що дозволять Україні стати конкурентоспроможною на світовій арені. Залучення інвестицій та інтеграція в глобальні ланцюги вартості стануть визначальними факторами успіху в цьому питанні.

Урядовий план економічного росту України в контексті євроінтеграції

План розвитку української економіки, відомий як Ukraine Facility, що був оприлюднений урядом, відкриває нові горизонти для країни, яка прагне досягти економічного рівня деяких своїх європейських сусідів. Згідно з позитивним сценарієм, Україна має всі шанси вийти на рівень Румунії 2021 року за ВВП на душу населення до 2033 року. Цей сценарій передбачає імпресивне середньорічне зростання реального ВВП на 6,2%, що може забезпечити досягнення показника в 13,6 тис. євро на одну особу.

Україна та Румунія, країни, які починали свій незалежний шлях із схожих економічних умов, мали різні траєкторії розвитку. Юрій Павлов, Head of PR Unex Bank, зазначає, що до 2004 року обидві країни демонстрували ідентичні криві номінального ВВП та чисельності населення, але подальші події внесли корективи. Розвиток Румунії після вступу до ЄС значно прискорився, тоді як Україна, переживши короткий період економічного пожвавлення, зіткнулася з руйнівною кризою та війною, яка призвела до масштабної депопуляції.

Три сценарії, розроблені урядом, відрізняються за ключовими параметрами, такими як продуктивність праці, обсяги зовнішньої допомоги та міграційні процеси. Базовий сценарій передбачає часткове впровадження реформ, необхідних для інтеграції до ЄС, і виходить з отримання офіційного фінансування від міжнародних донорів у сумі 73 млрд євро на період з 2024 по 2034 роки. Він також передбачає поступове повернення вимушених мігрантів, хоча важка демографічна ситуація буде відчуватися і надалі.

Помірний сценарій пропонує додаткові заходи, направлені на забезпечення ефективного використання іноземної допомоги, передбачаючи більший приплив мігрантів, що сприятиме економічному зростанню, і залучення більш великого обсягу іноземних інвестицій.

Найбільш амбітний, позитивний сценарій, передбачає залучення 266 млрд євро іноземних інвестицій та повне повернення мігрантів, що створить сприятливі умови для швидкого зростання української економіки.

Історичний досвід країн, які вже пройшли шлях інтеграції до ЄС, підтверджує, що вступ до союзу може стати потужним стимулом для економічного розвитку. Згідно зі звітом НБУ, країни, які приєдналися до ЄС у 2004 році, зокрема Румунія та Польща, відчули економічний ефект від можливості вступу вже за кілька років до фактичного приєднання.

Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру, впевнений, що Україна має всі шанси наздогнати Румунію і навіть досягти економічного рівня Польщі за наступні 9 років. Він акцентує на великому потенціалі України, який може бути реалізований за умови вступу до ЄС, навіть попри триваючий воєнні дії, що може стимулювати зростання ВВП через розвиток військово-промислового комплексу.

"Україна значно сильніша за Румунію чи Угорщину. У нас близько 60% ВВП у тіні. Якщо наша економіка вийде з тіні та стане білою, ВВП вже продемонструє велике зростання", — зазначає економічний аналітик.

Оптимізм уряду ґрунтується на отриманні чіткого сигналу про вступ України до ЄС, що безумовно призведе до прискорення економічних процесів в країні. Україна може розраховувати на втілення оптимістичного прогнозу та на досягнення значного рівня життя, порівнянного з сучасними європейськими стандартами, якщо вона зможе успішно виконати необхідні реформи та інтеграційні кроки.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: comments.ua
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини