Головна Статті Суспільство події Донецький клан у фармацевтиці: Бахтєєва та Богатирьова на ринку здоров'я українців
commentss Cтатті Всі новини

Донецький клан у фармацевтиці: Бахтєєва та Богатирьова на ринку здоров'я українців

Ліки – один із небагатьох товарів, які будуть потрібні людині завжди. І особливо попит на них зростає у воєнний час, зокрема, з боку держави. Ось і настає «золота пора» для різноманітних бізнесменів від медицини

27 квітня 2024, 06:45 comments1451
Поділіться публікацією:

Свого часу вихідці з Донецька у цій галузі були дуже помітні та представлені виключно жінками, які створили "міністерський" та "депутатський" клани. "Коментарі" вирішили з'ясувати, як живуть і працюють компанії, створені свого часу главами цих кланів – екс-міністром охорони здоров'я часів Януковича Раїсою Богатирьовою та колишньою нардепом та головою парламентського комітету з охорони здоров'я Тетяною Бахтєєвою.

Донецький клан у фармацевтиці: Бахтєєва та Богатирьова на ринку здоров'я українців

Фармбізнес


Міністерські – майже 2 млрд грн за 10 років


Безперечно, найбільш прибутковим періодом для "міністерського" клану донецьких у фармацевтиці були 2012-2014 роки. Це пояснювалося тим, що його голова Раїса Богатирьова була міністром охорони здоров'я в уряді Миколи Азарова саме в цей час. Опорна структура Богатирьової – ТОВ "Людмила-фарм" заробила за цей період на державних тендерах понад 1,2 млрд. грн. або близько 150 млн. дол.


Після зміни влади ситуація для "міністерських" змінилася – Богатирьова не лише втратила міністерський портфель, а й оголошено в міжнародний розшук за підозрою у розтраті 340 млн грн. із держбюджету.


Після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського екс-міністр навіть повернулася в Україну і відразу ж була заарештована і поміщена в СІЗО, але вийшла звідти через 24 години. А вже за кілька днів після цього колишній міністр охорони здоров'я України Уляна Супрун заявила ЗМІ, що Богатирьова повертає свій вплив через колишнього радника Дмитра Подтуркіна. На той час він був помічником першого заступника Комітету ВР зі здоров'я нації Валерія Дубіля.


Збіг чи ні, але вже наступного 2020 року "Людмила-фарм" виграла за даними аналітичного сервісу YouControl держтендерів на суму майже в 5 разів більше, ніж у 2019-му – 331 млн грн проти 67 млн грн. При цьому власний виторг компанії залишився на колишньому рівні – близько 200 млн грн. Тобто приріст доходів міністерського клану збільшився більш ніж удвічі за рахунок саме перемог на тендерах, що говорило про вплив Раїси Богатирьової в галузі.


Втім, це було все ж таки менше, ніж у 2015-му році – 411 млн грн, та й у 2021-му позиції "Людмила-фарм" на тендерах впали – їм вдалося перемогти на 185,6 млн грн. Втім, у 2022-2023 роках. ці суми зросли та становили 269 млн і 259 млн грн відповідно. Вже цього року ТОВ "Людмила-фарм" святкувало перемогу на держтендерах на суму 63,5 млн. грн.


Загалом же, з 2015 року й досі за даними YouControl "Людмила-фарм" перемогла на державних тендерах на загальну суму 1,98 млрд грн. З урахуванням зміни курсу долара з 2014 року це у найкращому разі половина від колишніх доходів.


Своя рука у ДП "Медичні закупівлі" та Інституті серця


Але набагато цікавіше подивитися на деякі переможні для ТОВ "Людмила-фарм" невеликі тендери – суми на них коливаються від кількох мільйонів до кількох десятків мільйонів гривень. І виявиться, що найбільші такі тендери фірма виграє переважно у двох замовників – Інститут серця МОЗ України та ДП "Медичні закупівлі".


Наприклад, Інститут серця закупив у ТОВ "Людмила-фарм" 23 жовтня 2023 року ліків на суму 5 млн 277 тис. грн. Цей тендер цікавий тим, що конкурентів у компанії не було, і її пропозиція була єдиною.


23 березня 2024 року Інститут серця провів тендер на закупівлю ліків на понад 34 млн грн, і перемогу здобула "Людмила-фарм". На цей раз компанія стала переможцем лише тому, що пропозицію її конкурента відкинули, а рішення про перемогу – скасували. Зауважимо, що компанія-конкурент "Людмила-фарм" – ТОВ "СТМ-Фарм" просила за свій товар на 458 тисяч гривень менше, але чиновники віддали перевагу переплаті.


Також прихильні до фірми, яку пов'язують із Раїсою Богатирьовою у держпідприємстві "Медичні закупівлі" — 9,4 млн грн на тендері у жовтні 2023 року та майже на 21 млн грн. 25 жовтня. Але куди цікавіший тендер від 31 жовтня того ж року.


ТОВ "Людмила-фарм" обійшла свого конкурента ТОВ "Бізнес Центр Фармація", запропонувавши ціну на ліки лише на 52 копійки нижче на партії препарату Нілотиніб для онкохворих. Саме ця різниця дозволила компанії "Людмила-фарм" виграти тендер на суму 20 млн 286 тис. 416 грн. Збіг або чиясь невидима допомога, але факт залишається фактом – 52 копійки вирішили долю контракту на десятки мільйонів.


Зауважимо, що поки "Людмила-фарм" виграє тендер і отримує гроші з держбюджету, сама Раїса Богатирьова навіть уникла санкцій.


"Королі швидких" – 6 мільярдів для братів Фісталей


"Депутатський клан" — так називали свого часу групу компаній, зав'язаних на голову Комітету з питань охорони здоров'я з 2002 по 2014 роки Тетяну Бахтєєву. За своє життя політик пройшла довгий шлях від пересічного лікаря до одного з найвпливовіших людей у цілій галузі – фармацевтиці.


І як писали "Коментарі", цим сповна скористалися земляки екс-нардепа, брати Володимир та Герман Фісталі – діти всесвітньо відомого донецького лікаря-хірурга Еміля Фісталя. Хоча останній залишився у Донецьку та зайняв проросійську позицію, його синам ніщо не заважає не лише жити в Україні, а й заробляти мільярди гривень державних коштів.


ТОВ "Автоспецпром" — під такою назвою ховається "перлина" бізнес-імперії братів Фісталей, що спеціалізується на продажу спеціального медичного транспорту, насамперед "швидких".


За підрахунками YouControl, власність фірми майже порівну поділена між Германом Фісталем та його племінником Артемом Фісталем, сином Володимира. А цій фірмі є що ділити, адже лише грошей від перемог на держтендерах "Автоспецпром" заробив 6 млрд 50 млн грн. І що цікаво, найбільш прибутковими для компанії виявилися 3 роки:

2019 – 931 млн грн;

2020 — 1 млрд 179 млн грн;

2021 — 1 млрд 673 млн грн.


А вже за наступні 2022-2023 роки. "Автоспецпром" отримав лише 573 млн. грн., при цьому за 2015-2018 це були 406 млн. грн.

Як неважко зауважити, з приходом до влади Володимира Зеленського справи братів, як то кажуть, пішли вгору. Навіть Тетяна Бахтєєва почала з'являтися у громадському просторі. Але все ж таки вважати братів Фісталей членами саме "донецького" клану у фармацевтиці, мабуть, уже не варто. Причина цього – їхній вражаючий фінансовий успіх на держтендерах, за якого брати досі залишаються на волі.


Контракт не виконано, але гроші отримано: "дах" "Автоспецпром"


Ще у 2021 році ТОВ "Автоспецпром" уклав з ДП "Медичні закупівлі України" 18 договорів про постачання 815 "швидких". Перед постачанням авто фірма отримала 1 млрд. 342 млн. грн. за всіма контрактами, але станом на серпень 2023 року не доставила за ними 77 авто. Ще 15 швидких ТОВ не передало замовнику за контрактами 2023-го.


Офіс Генерального прокурора України розслідує кримінальне провадження, щоправда, останні документи щодо нього у відкритому доступі датуються травнем 2023 року, і на якій стадії йде слідство – невідомо.


Але судячи з того, що "Автоспецпром" продовжує постачати державі "швидкі", причому іноді через суд вже після скасування рішення тендеру, участь братів здійснює хтось із нинішньої влади. Сама ж Бахтєєва для цього такого впливу не має. Про неї, власне, останнім часом у публічному просторі немає навіть згадок.


На тлі мільярдів гривень "Автоспецпрому" інші доходи фірм Фісталей на тендерах – ТОВ "Медікал-груп Україна" (128,2 млн грн) та ТОВ "НПК "Крас" (88,6 млн грн), здаються зовсім незначними.


поділили між собою приблизно 5 компаній, частина з яких виробляють ліки, а інші – продають.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини