Рубрики
МЕНЮ
Добжанская Божена
У Києві відбувається 52-й міжнародний кінофестиваль «Молодість». Фото з відкритих джерел.
Найвідоміший у Європі український фестиваль "Молодість" та водночас свято кінематографічних прем'єр, на яке так чекали українські кіномани, проходить у Києві з 21-го по 29-те жовтня. Повноцінний фестиваль із десятком нових імен у програмі, що відриває світові нові молоді таланти, відбудеться у столиці в 52-й раз.
Незважаючи на війну в Україні та вимоги до безпеки глядачів, організаторам на чолі із незмінним керівником "Молодості", відомим українським кінопродюсером Андрієм Халпахчі, вдалося запустити фестиваль у повному обсязі. І це за обмеженого бюджету, коли державне фінансування було мінімальним, а київська влада взагалі забула про таку важливу міжнародну подію, як "Молодість".
Звичайно, він поступається конкурсам мирного часу у видовищності та помпезності, кількості закордонних гостей – лише 25 учасників замість 150 кінодіячів, як раніше. Натомість вражає списком із понад 150 фільмів довгого та короткого метра, представлених на суд живого професійного журі (торік було онлайн), до якого увійшли оператор із Німеччини, актриса з Греції, медіаексперт із Болгарії, а також 2 представники від України. До речі, всього на фестиваль було подано понад 2 тисячі заявок! Такий масштаб і розмах дає сьогодні повне право назвати "Молодість" одним із найбільших кінофестивалів Східної Європи, причому за версією Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів – FIAPF.
Головний приз фестивалю – статуетка "Золотий скіфський олень" та 5 тисяч доларів. Цікаво, що переможця національного конкурсу повного метра вже визначили на початку жовтня на Міжнародному кінофестивалі у Гамбурзі – Filmfest Hamburg, у програмі якого був наш конкурс. Такий "сценарний хід" ще минулого року вигадали спеціально, щоб привернути увагу Європи до української культури та кіномистецтва. Тепер ця співпраця стане новою традицією "Молодості". Цікаво, що коли журі відібрало найкращі роботи для повнометражного конкурсу, не акцентуючи уваги на гендері авторів, виявилося, що 10 із 12 картин знято жінками.
На урочистій церемонії відкриття у Києві оплески для переможця – соціальної драми "Як там Катя?" та його режисера Крістіни Тінькович – прозвучать двічі. До речі, у Німеччині Крістіна отримала ще й заохочувальний приз для режисера 2,5 тисяч доларів. Життєва історія, яка лягла в основу першої повнометражки Тінькович, створена за підтримки Державного агентства України з кіно, розповідає про звичайного українського лікаря Ганну, яка працює на швидкій допомозі. У цьому цинічному та недосконалому світі Ганна намагається знайти справедливість і робить все, щоб винних у смертельній ДТП, де загинула її дочка Катя, було покарано. Головну героїню зіграла відома українська актриса театру та кіно Анастасія Карпенко, а її партнером по фільму стали Заслужені артисти України Віктор Жданов (двічі отримував приз кінопремії "Золота дзига") та Олена Хохлаткіна.
Головний конкурс фестивалю поділено на три секції: перші короткометражні роботи, зроблені студентами-випускниками кіношкіл, професійні роботи та перші повнометражні ігрові стрічки. В окрему програму виділено конкурс повнометражних дебютів у документалістиці. Також є національний конкурс короткого метра та дитячий конкурс із дитячим українським журі. Окрім цього, "Молодість" представить позаконкурсну програму з 9-ти картин "Фестиваль фестивалів". Це фільми, які стали переможцями різних міжнародних фестивалів. Продовжує список спеціальна програма з назвою "Forma", яка виділяє тих, хто експериментує, активно шукає нові форми в кіно і з пристрастю знімає неординарні оригінальні картини.
А оскільки "Молодість" — міжнародний фестиваль, то буде окрема іспанська програма "Фокус", зібрана завдяки посольству Іспанії в Україні, "Скандинавська панорама" зі стрічками північноєвропейських авторів, а також насичена італійська програма. Сторіччю від дня народження легендарного італійського режисера театру, опери та кіно Франко Дзеффіреллі буде присвячено ретроспективний показ його відомої картини 1968 року "Ромео та Джульєтта" з красунею Олівією Хассі у головній ролі, нині їй 72 роки. Фільм завоював два "Оскари" та три "Золоті глобуси".
У програмі "Спеціальні події" також буде представлено художній біографічний фільм "Енніо" відомого італійського кінорежисера Джузеппе Торнаторе. Кіно, в якому знялися Роберт Де Ніро, Квентін Тарантіно, Клінт Іствуд та інші популярні актори, розповідає про знаменитого Енніо Морріконе – геніального сучасного композитора, який написав саундтреки, що стали хітами, до відомих фільмів.
Ще одна італійська картина – документальна стрічка "Нотатки війни", знята в Україні, демонструватиметься на секції "Спеціальна подія". За словами Андрія Халпахчі, сьогодні дуже важливо, щоб іноземні режисери приїжджали до нас та фіксували все, що відбувається на нашій землі, а потім показували правду про цю жахливу війну усьому світу.
Темі війни присвячено і 25 картин національного конкурсу короткометражок. У їхньому фокусі – поранені долі, непрості особисті історії, у тому числі біженців та переселенців, які розгортаються на тлі подій в Україні чи за її межами.
"Молодість" — це завжди яскраві, креативні та багатообіцяючі дебюти молодих авторів, які тільки розпочинають свій шлях у кіно, але вже так багато хочуть сказати та прокричати світу. Наприклад, іспанська стрічка "20 тисяч видів бджіл" режисера Естібаліc Урресоли Солахурен розповідає про 8-річну дитину-трансгендера. Дівчинка, незважаючи на тиск сім'ї та суспільства, починає шукати себе та усвідомлювати, що вона не хлопчик на ім'я Айтор.
Непроста доля і у героїні фільму "Дальва" француженки Емманюель Ніко: 12-річна бунтарка, яка зазнала насильства, у зовнішності та поведінці намагається копіювати образ дорослої жінки. Втікши з дому, вона знайомиться із соціальною працівницею, яка їй співчуває. Дружба з дорослою людиною дає їй сили повернутись у дитинство і почати своє життя з чистого аркуша.
Про розтоптане дитинство розповідає фільм шведки Мікі Густафсон "Рай палає": сестри Лаура, Міра та Штеффі, кинуті матір'ю, самі живуть у робочому районі. Влітку їхнє безтурботне життя сповнене ейфорії та свободи. Коли соціальні служби призначають зустріч, старшій Лаурі доводиться шукати якусь жінку, котра б видала себе за їхню матір. Інакше дівчаток-підлітків доведеться розділити та забрати у різні прийомні сім'ї.
Самотність у великому місті – така тема фільму "Ніжність. Кохання. Турбота" польки, що мешкає в Британії, Калини П'юліт. Її героїня – незаміжня 30-річна жінка, яка живе у Лондоні без друзів та знайомих. Бажання спілкуватися призводить до того, що обговорює фільми зі своїм лікарем та веде із оператором колл-центру бесіди про реінкарнацію.
До сліз торкається історія маленької курдської дівчинки у фільмі "Речі, про які ми не чули" турецького режисера Рамазана Кіліча. Вона намагається повернути усмішку на обличчя своєї бабусі, яка засмучена зникненням телевізора – її єдиного вікна у світ.
Кіноманам, які цікавляться повнометражним українським кінематографом, буде цікаво подивитися фільм "Степове" Марини Вроди та картину "Залишайся онлайн" Єви Стрельникової. А тим, кому близька документалістика, напевно, сподобаються картини "Переступаючи кордони" та "Поема для маленьких людей". Словом, у "Молодості" завжди є, що запропонувати шанувальникам справжнього щирого кіно, які думають і соціально небайдужі.
Новини