Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Ще з перших днів повномасштабної війни українці вподобали Німеччину, як країну для тимчасового проживання. Цю країну виділяють як одну з тих, що створили найкомфортніші умови. "Коментарі" поспілкувались з українцями, які проживають тут вже понад півтора року. Розповідаємо, яку допомогу отримують, як ситуація з роботою та чи планують повертатись додому.
Українські біженці в Німеччині. Фото з відкритих джерел
За даними ООН станом на 11 жовтня 2023 року, понад 1 млн 16 тис. українців отримали документи про тимчасове право на проживання в Німеччині. Чимало людей переїхали в цю країну з Польщі.
Тернополянка Наталя (прізвище не вказуємо за проханням співрозмовниці прим. ред.)з чоловіком та чотирма дітьми в Німеччину приїхали у березні 2022-го. Жінка каже, що рішення покинути Україну далось їм нелегко.
Наталя каже, що процес реєстрації був тривалим, адже оформлення документів у цій країні — процес доволі бюрократичний. Але дозвіл на перебування в країні тут видали одразу на два роки. А вже за місяць після прибуття діти пішли в німецьку школу. Малюкам легко вдалось адаптуватись в новій країні, не виникло в них і проблем з мовою.
Сімʼя поселилась в містечку де, доволі багато українців. А в перші місяці повномасштабної війни, емігранти, котрі жили тут до, обʼєднались заради допомоги тим, хто прибував в Німеччину. Разом ж почали організовувати волонтерську допомогу для підтримки України.
Жінка говорить, що основне місце, де зустрічаються українці — церква. І хоча їм доводиться долати чималий шлях, щоб потрапити на недільні служби, саме тут гуртується українська спільнота.
Щодо роботи, то за словами вимушеної емігрантки, знайти її нелегко.
До всього ж додається неабияка тяганина з документами. І тут ситуація виглядає доволі безвихідно: з одного боку влада наче спонукає працевлаштовуватись, з іншого — процес офіційного оформлення складний та тривалий.
На запитання чи планує жінка повертатись в Україну, відповідь однозначна: так.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про те, як живуть, чим допомагають Україні та чому планують повертатись додому українці в Ірландії. Більше читайте в інтервʼю з волонтеркою Ольгою Чекмаєвою "Через війну опинились на острові і будують тут діаспору: про проблеми і радості українців в Ірландії".
Окрім соціального житла для українців, Німеччина надає і грошову підтримку. Кошти виплачують в залежності від віку. Найбільшу суму – 502 євро отримують дорослі самотні особи та батьки одинаки. Повнолітні українці можуть розраховувати на 451 євро щомісяця, а найменші виплати за дітей віком до 5 років – 318 євро.
Представники округів Німеччини закликають до скорочення допомоги для майбутніх біженців з України. Таку заяву зробив голова окружної ради Райнхард Загер, зазначивши, що Вищий комітет 294 німецьких округів уже погодив цю позицію. Як повідомляє портал "Коментарі", про це пише Welt.de. Серед змін йдеться й про те, що грошову допомогу надалі можуть замінити на пільги.
Проте, станом на жовтень 2023-го року, влада країни оприлюднила порядок продовження дозволу на перебування для українців ще на рік. Його можна переглянути на сервісному порталі Берліна. Аби залишитись в країні ще на рік, біженцям доведеться зібрати пакет документів та пройти співбесіду.
Нових біженців тут продовжують приймати та забезпечувати житлом. Хоча, через дефіцит житла, деякі регіони країни закриті. За посиланням можна переглянути адреси, де працюють центри для шукачів притулку. Їх оприлюднив портал uahelp.
Нагадаємо, раніше "Коментарі" розповідали, що чотири країни Європи, які приймали біженців, готові платити їм за повернення додому. Які це країни читайте у матеріалі "Тисячі євро за повернення додому".
Наразі фахівці запевняють: за інформацію, оприлюдненою в звіті НБУ за жовтень 2023 року, повернення мігрантів з-за кордону розпочалось у ІІІ кварталі цього року. Але воно відбувається повільніше, ніж прогнозувалось раніше.
За прогнозами, у 2024 році в Україну планує повернутись не більше 100 тис. осіб. У 2025-му — 700 тис. Значна частина зовнішніх мігрантів планує повернутись в Україну, але частка тих, хто бажає залишитись в країні-реципієнті, особливо серед тих, хто добре адаптувався, наразі зростає.
Основною причиною неповернення надалі залишаються високі безпекові ризики, — кажуть експерти у звіті. За іншими даними, до завершення війни в Україну планують повернутись 30% українських біженців, а після перемоги – 68%.
Новини