Захід уже демонструє готовність постачати важке озброєння Україні, але в тих обсягах, яких для перемоги над агресором недостатньо
У зверненні президента України ввечері 17 січня Володимир Зеленський наголосив на підготовці до нової зустрічі у форматі "Рамштайн" (стартує 20 січня в Німеччині), а також на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі, який вже розпочав роботу. Обидва ці майданчики можуть посилити Україну в рамках протистояння російській агресії. Чого в цьому ракурсі чекати від наших традиційних партнерів, а можливо, і нових соратників? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Єдине завдання, яке Герасимов виконати здатний – це поховати в Україні якнайбільше росіян
Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков наголошує, що не випадково війну, розв'язану проти нас Росією, називають повномасштабною. Тут масовість має вирішальне значення.
"Тому десять найсучасніших танків і навіть п'ятдесят роблять на перебіг битв значно менший вплив, ніж триста радянських модернізованих броньованих машин, – пояснює він. – І ці триста з лишком пострадянських танків нам уже передають. А щодо "Леопардів", "Челленжерів" чи "Абрамсів", то це добре, але замало. І сподіватимемося, що до весни, коли очікують найголовніші битви цієї війни, наші союзники нас підтримуватимуть не гомеопатичними дозами наступальної зброї, а повномасштабно, відповідно до характеру війни", – наголошує експерт.
Щодо цілей, які Путін ставить перед своїм поплічниками (типу до березня захопити весь Донбас), то це профанація найчистішої води, упевнений Олександр Кочетков.
"Той самий Путін перед тим же Герасимовим вже ставив завдання захопити Україну за тиждень. І що? І весь Донбас на наступному етапі він наказував йому захопити за два місяці. І де? Якщо ставити нереальні завдання, то хоч весь російський Генштаб розстріляй перед строєм, вони не виконані. Єдине завдання, яке Герасимов виконати здатний – це поховати в Україні якнайбільше росіян, а потім зробити перегрупування та жест доброї волі у бік свого кордону", – констатує експерт.
Нам потрібні потужні дрони, ракети великої дальності, ударні гелікоптери та літаки
Спікер Міжнародної волонтерської спільноти "InformNapalm", боєць ЗСУ Михайло Макарук розмірковує так:
"Прориви вже пішли. Поляки, насамперед через неквапливість Старої Європи, передають нам "Леопарди". Одні з найкращих танків у світі. Британці заявили, що також дадуть нам танки. Французи не стоять осторонь. Я очікую, що на "Рамштайні", де будуть присутні основні розпорядники та користувачі "Леопардів" (Німеччина, Іспанія, Польща, Туреччина, Швеція і не лише), ухвалять рішення про виділення їх Україні у значних обсягах. А обсяги, які потрібні нам для перемоги, у грудні озвучував головком ЗСУ генерал Залужний в інтерв'ю
The economist. Мова про 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. Сподіваюся, партнери забезпечать нам цим усім як мініум у зазначених кількостях".
За словами експерта, приємно, що Канада вже заявила, що передасть Україні ЗРК NASAMS, які закупить у США. У нас на підході, нагадує він, франко-італійська система ППО SAMP/T Mamba, яка не гірша за вже отримувані нами німецькі системи IRIS-Т. А в останньому пакеті американської допомоги є сотня бронетранспортерів М-113. Так багато нам ще ніколи не давали. Тепер говорять про те, що ми можемо отримати більш сучасні БТР – Stryker, Bradley.
"Але ми сподіваємось на інше військове обладнання, – наголошує Михайло Макарук. – Нам потрібні потужні дрони, які є у США, Великій Британії, Франції, Німеччині. Нам потрібні ракети великої дальності. Нам потрібні ударні гелікоптери. Нам потрібні літаки".
Немає приємних очікувань ні від "Рамштайну", ні від "Давосу"
Голова Українського аналітичного центру економіст Олександр Охріменко зізнався, що нічого особливо не чекає ні від "Рамштайну", ні від "Давосу".
"Річ у тому, – пояснює він, – що у форматі "Рамштайн" зібрано дуже багато людей (міністри оборони країн НАТО – партнери, союзники). Як наслідок – надто багато думок, політики. Тому дуже багато безглуздих суперечок. І елементарні речі вирішуються у результаті дуже довго. Так, якісь рішення ухвалюються і будуть ухвалені. Але коли нам катастрофічно не вистачає озброєнь, щоб переламати хід війни, нам дають усе це з неймовірним запізненням. А за ці затримки ми платимо загибеллю своїх громадян, черговими руйнуваннями".
Щодо форуму в Давосі, то на нього експерт особливих надій не покладає.
"В умови війни говорити про економіку – безглуздо, – вважає Олександр Охріменко. – Будь-яка зміна ходу війни, виплескування її за межі України у тих чи інших аспектах – б'є по економіках. У Давосі порушують тему санкцій проти РФ. Але санкції, які вели минулого року, показали слабку ефективність. Ми бачимо це за результатами роботи російської економіки за 2022 рік. ВВП у країні-агресорі впав лише на 2%. Дуже слабо. Якби 20% падіння – інша справа. А так…".
На думку економіста, щоби санкції завдавали реальних збитків росіянам, ЄС допалений грати не за правилами, як це робить РФ.
"Поки Європа намагається грати з Росією у шашки, Путін грає у "чапаєва". В результаті – санкції провалюються, – зазначає Олександр Охріменко. - Тупо РФ через Грузію, Туреччину женуть підсанкційні товари туди-сюди - і всі заплющують очі. Перекрити всі лазівки неможливо, зокрема через низку політичних моментів. Якби європейці чи американці почали заарештовувати російські танкери з нафтою – це спрацювало б. Але на таке вони не підуть".
Читайте також на порталі "Коментарі" - у Байдена прокоментували вимоги РФ до України визнати "нові територіальні реалії".