Захід задіяв ще не всі важелі для покарання Росії – чого боїться Путін

Незважаючи на всі звірства, які влаштовує путінський режим в Україні, ні Європа, ні Штати не хочуть йти на те, щоб визнати РФ країною-терористом

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що після масивних російських атак на інфраструктуру нашої країни, додаткові аргументи для визнання РФ державою-спонсором тероризму не потрібні. На його думку, Москва сама довела, ким є насправді. Які заходи проти Росії може (має) тепер вжити Захід? Чи зважиться він на жорсткі кроки? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Показовою є заява про готовність країн ЄС допомогти нам пройти зимовий період, покривши частину наших потреб

Голова Центру політичних студій "Доктрина", політичний консультант Ярослав Божко впевнений, що для Заходу такі варварські кроки країни-агресора відсувають будь-яку можливість серйозно говорити про переговори з РФ.

"Це – ключовий наслідок, який спричинив ракетні удари росіян по українській критичній інфраструктурі. І на тлі спроб РФ через президента Туреччини Ердогана запропонувати переговорний формат із чотирма західними державами (в обхід України) виглядає абсолютно недоречно та безрозсудно", – пояснює експерт.

Водночас, продовжує він, очевидно та очікувано, що така агресія спровокувала додаткові дружні кроки з боку Заходу щодо України.

"Показовою є заява про готовність країн ЄС допомогти нам пройти зимовий період, покривши частину наших потреб. Це серйозний крок з огляду на те, що самі країни Європи перебувають у ризикованому становищі цієї зими", – зазначає Ярослав Божко.

На його думку, щодо РФ повинен бути застосований підхід у відповідь: ескалація у відповідь на ескалацію.

США варто не тільки передавати нам сучасні системи ППО, про які вчора говорив Байден, але й прискорити вирішення питання про постачання наступальних високоточних озброєнь, таких як ATACMS (MGM-140 ATACMS – американський оперативно-тактичний ракетний комплекс виробництва Lockheed Martin з балістичною ракетою малої дальності), впевнений експерт, він вважає, що лише за такого розкладу РФ буде прораховувати свої наступні кроки вже виходячи з фактів, що ескалація призводить до посилення можливостей Києва на лінії фронту, отже, ретельніше зважуватиме питання "а чи варто?".

Найкраще, що може зробити Захід – надати нам все можливе озброєння, якого ми потребуємо

Адвокат, юридичний експерт Тетяна Матяш упевнена, що можливостей у Заходу ще багато. Можна сказати, вважає вона, що той ще до ладу навіть не починав тиснути на країну-агресора.

"Але що точно не зроблять ні Європа, ні Штати – це не визнають РФ терористом (спонсором тероризму), – вважає експерт. – Оскільки після цього не можна буде купувати в Росії нема чого. Ні сільськогосподарської продукції, ні добрив, ні палива. Нікому. Хто купить – автоматично сам стає спонсором тероризму та підпадає під санкції".

Є у цій ситуації ризики і для нас, зазначає Тетяна Матяш. І те, що зупиниться прокачування ГТС – найменше з наслідків.

"Росія за такого розкладу розірве угоду щодо вивезення зерна, обстрілюватиме як порти, так і кораблі. І найболючіше: зупиняться переговори щодо обміну полоненими, – прогнозує експерт. – На мою думку, найкраще, що може зробити Захід – надати нам усе можливе озброєння, якого ми потребуємо. Зняти обмеження щодо території застосування такого озброєння. Ну і повністю вимкнути, нарешті, країні-агресору SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів)".

Читайте також на порталі "Коментарі" - у США розповіли, чи загрожує Україні "спільне розгортання військ" Росії та Білорусі.