Як війна могла закінчитися за 2 місяці: основні положення мирної угоди між Україною та РФ
Уперше опубліковано текст мирної угоди з РФ 2022 року, що не відбулася
Як інформує портал "Коментарі", рейтингове німецьке видання "WELT" вперше опублікувало витримки з тексту мирного договору, який було узгоджено під час кількох раундів переговорів між Україною та РФ навесні 2022 року. Журналісти стверджують, що "оригінал документа" є в їхньому розпорядженні, але витяги з нього наводяться текстом, а не фотокопіями.
Йдеться про проект договору, який обидві воюючі сторони погодили станом на 15 квітня 2022 року. "Відкритими" залишалися лише кілька пунктів. Їх мали обговорити особисто Володимир Путін і Володимир Зеленський на зустрічі у верхах, яка так і не відбулася.
Автори матеріалу зазначають, після того як українська армія зуміла нанести серйозний удар по окупантах на полі бою, Росія відступила від своїх максималістських вимог, і сторони розпочали розробку проекту угоди.
Що ж до основних положень, то згідно з проектом мирного договору, Україна зобов'язувалася: дотримуватися "постійного нейтралітету", тобто відмовитися від членства у військовому союзі, включно з НАТО. Також Київ мав відмовитися від виробництва і отримання ядерної зброї, не дозволяти іноземним військам заходити в країну і не пропускати зброю. Не надавати свою інфраструктуру, включно з аеродромами і морськими портами, іншим країнам. Утримуватися від проведення військових навчань з іноземною участю і від участі в будь-яких військових конфліктах. Законодавчо заборонити "фашизм, нацизм і агресивний націоналізм".
Пропозиції путінського режиму були такими: більше не нападати на Україну; у разі нападу на Україну країни-гаранти були б зобов'язані підтримати Україну протягом 3 днів; РФ була не проти гарантій безпеки Україні від інших країн, цей пункт був схожий на п'яту статтю НАТО; окуповані частини Донецької та Луганської областей частково залишалися б за Росією. Крим і порт Севастополь виключалися з гарантій безпеки, що, фактично, означало б передачу контролю над півостровом РФ. Росія також хотіла включити в договір Білорусь, а Україна - Туреччину.
Читайте також на порталі "Коментарі" - що відбувається на фронтах: яке значення має допомога США.