Україна готова повернути південь: які терміни – як Путін уже почав готуватись

Російські війська розуміють, що Україна готується до контрнаступу - саме тому в Кремлі заявили про оперативну паузу і перепочинок для своїх військ

Президент України доручив вищому військовому керівництву розробити план деокупації прибережних районів півдня, які мають життєво важливе значення для економіки країни, повідомив міністр оборони Олексій Резніков. А віце-прем'єр із реінтеграції Ірина Верещук закликала українських громадян покинути підконтрольний Росії південь країни через плани розпочати контрнаступ. Коли і за яких умов цей контрнаступ може виявитися успішним? Чому важливо враховувати фактор битви за Донбас? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Якщо верховний головнокомандувач прийняв таке рішення, то сили та засоби зберуть до потрібного моменту

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко міркує так:

"Досить складно, з одного боку, вести оборонні дії на Донецькому напрямку (особливо в районі Бахмута, Слов'янська, Краматорська), а з іншого – здійснювати контрнаступальні операції у напрямку того ж таки Херсона. Це потребує відповідних сил та засобів. Але, гадаю, якщо верховний головнокомандувач прийняв таке рішення, то їх зберуть до потрібного моменту".

Природно, під час активних бойових дій у цих районах ми прагнемо, щоб українські громадяни були максимально в безпеці. Тому і просимо на цей час або залишити ті чи інші райони, або перебувати у сховищах, пояснює генерал.

За його словами, важливим внеском у ухвалення рішення про підготовку контрнаступу є допомога сучасними озброєннями з боку союзників, що посилюється.

"З останнього – нові постачання систем реактивного залпового вогню (РСЗВ), зенітно-ракетних комплексів (ЗРК), запасних частин для авіації та боєприпасів. Крім того, не лише Великобританія, а й США, низка інших союзників проводять навчання наших військовослужбовців на новій техніці, – акцентує Ігор Романенко. – Після формування відповідних оперативних резервів, на мою думку, виникне можливість проведення контрнаступних дій на тому самому Херсонському напрямку".

Визволення Донбасу від рашистів, як і деокупація прибережних районів території півдня України, визначаються як пріоритетні завдання для української армії

Політолог, експерт із питань російської агресії проти України Віктор Каспрук вважає, що битва за Донбас може стати вирішальним чинником у війні Росії з Україною. Це, на його думку, добре розуміють як у Києві, так і в Москві.

"Тому звільнення Донбасу від рашистів, як і деокупація прибережних районів території півдня України, визначаються як пріоритетні завдання для української армії. Можливо, зараз і не варто було б говорити про це публічно. Але в Кремлі і так прекрасно розуміють, які головні пріоритети українського керівництва. Крім того, не треба недооцінювати наших ворогів, які хоч і прокололися з необдуманим вторгненням в Україну, але не є повними ідіотами, – наголошує Віктор Каспрук. – За всіма демаршами російських політиків та заявами московських штатних пропагандистів стоїть одне – вони вишукують слабкі місця в українській обороні, і готові завдати ударів туди, де їх найменше очікують".

На думку експерта, терміни контрнаступу ЗСУ, швидше за все, ще не визначені. Можна теоретично багато про що говорити, але в нас ще не накопичено достатньо озброєння та живої сили для того, щоб розпочати цей контрнаступ, упевнений Віктор Каспрук.

"Російський диктатор Путін тому і почав говорити про перепочинок у спробах наступу терористичних російських військ, що РФ хоче встигнути підготувати свої резерви для відбиття українського наступу, а ми ще не готові розпочати його без достатньої переваги. Тобто зараз виникає ситуація відносного паритету, за якої Росія робитиме спроби, використовуючи приховану мобілізацію, підготуватися до нового наступу на Україну. А українці готуватимуть свої війська для того, щоб, зібравши їх у бойовий кулак, пробити оборону росіян і почати їх гнати з усіх окупованих українських територій", – прогнозує експерт.

У цьому сенсі, продовжує він, треба враховувати те, що Москва робитиме спроби спровокувати Україну на передчасний контрнаступ.

"Впевнений, що українці та наші союзники на Заході враховують цей момент – і діятимуть відповідно до ситуації на фронтах, а не тими чи іншими бажаннями. Тож звільнення Донбасу та півдня України від рашистів може бути дещо перенесено у строках. Адже нам не просто необхідно вигнати окупантів остаточно з українських територій, а й при цьому мінімізувати втрати серед особового складу ЗСУ, – пояснює Віктор Каспрук. – Водночас, якщо супротивник зосередить усі свої зусилля на повній окупації Донецької області, це відверне його сили від півдня України. І якщо навіть Путіну вдасться дещо просунутися на цьому напрямі, то після повного звільнення Херсонської та Запорізької областей звільнення Донбасу може стати значно легшим завданням".

Очевидно, резюмує експерт, що сучасна військова стратегія та тактика не є прямолінійною. Тому, воюючи за стандартами НАТО, українська армія зважає на всі нюанси розвитку подій. У тому числі при розробці контрнаступу.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Олексій Резніков підтвердив інформацію про те, що Зеленський наказав звільнити південь України.