У МЗС пояснили, чому так і не заробив обіцяний США ленд-лізу
Наразі Україна безкоштовно отримує оборонну допомогу за іншими програмами, які не передбачають відшкодування вартості наданого озброєння.
Те, що не заробив ленд-ліз, не означає, що Україна отримує менше зброї від США чи зброю не такої якості, як хотілося. Не запустивши ленд-ліз США, йдуть на зустріч Україну, економлячи в майбутньому український бюджет. Сьогодні американська зброя надходить до України за іншими програмами. Як передає портал "Коментарі", про це розповів речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, пише "Громадське".
Український дипломат пояснив, що ленд-ліз, про який багато говорять, це не безоплатна передача зброї. Це передача озброєння двома шляхами – у найм чи умовах лізингу.
Олег Ніколенко зазначив, що головний плюс роботи ленд-лізу в тому, що зброя поставлятиметься набагато оперативніше, ніж, наприклад, це відбувається зараз. Не буде жодної бюрократичної тяганини. Відпаде необхідність голосування за кожний пакет допомоги Україні у Конгресі США. Мінус у всій цій історії в тому, що обсяги отриманої Україною зброї безпосередньо залежатимуть від можливостей українського бюджету та спроможності України покрити у майбутньому всі ці витрати.
Спікер МЗС уточнив, що сьогодні вся допомога, яку Вашингтон надає Україні, фінансується США із власного федерального бюджету. У результаті, Київ безкоштовно отримує допомогу у сфері безпеки та оборони як мінімум за трьома програмами, що передбачено законом США про додаткові асигнування: Ініціатива сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), зовнішнього військового фінансування (Foreign Military Financing, FMF) та поповнення запасів зброї США (Replenishment of US weapons stocks). Ці програми, на відміну від ленд-лізу, не передбачають відшкодування Україною вартості наданого озброєння.
Читайте також на порталі "Коментарі" – у вівторок, 20 грудня, виповнюється 300 днів з початку широкомасштабного російського вторгнення . Які основні висновки можна зробити на цьому етапі? Як події можуть розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.