У Берліні обговорюють план відновлення України: чому це важливо – чи дадуть такі зустрічі результат

Вже зараз Україна має отримати чіткі гарантії від союзників щодо відновлення після війни

Сьогодні, 25 жовтня, лідери провідних країн зібралися в Берліні для обговорення "плану Маршалла" щодо відновлення України після завершення війни, розв'язаної Росією наприкінці лютого. Чому такі зустрічі важливо проводити вже зараз? До чого вони можуть призвести? Що важливо розуміти для України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

План Маршалла 2.0 ще має бути розроблений у тісній співпраці ЄС та України

Президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло впевнений, що міжнародна підтримка є дуже важливою для України сьогодні – і буде необхідною для забезпечення динамічного процесу повоєнного відновлення на сучасних засадах.

"Про це потрібно говорити вже зараз – це дозволяє бачити повоєнну перспективу як українцям, так і європейським партнерам, щоб після перемоги розпочати відновлення якнайшвидше, зменшивши гуманітарні втрати нашої країни. У той же час, - зазначає експерт, - зараз часто помилково називають Планом Маршалла Нацплан відновлення, який розробляється українським урядом. Проводячи історичні аналогії, слід зрозуміти, що післявоєнний План Маршалла для Європи не був суто фінансовою програмою відновлення. Він відновлював економічні комунікації всередині Європи, що заклало базис для майбутньої євроінтеграції; відбудовував бізнес-механізми всередині країн (як переможців, так і тих, хто програв), встановлював економічні комунікації між Європою та США".

План Маршалла 2.0, продовжує Ярослав Жаліло, ще має бути розроблений у тісній співпраці ЄС та України. Цей план, за словами експерта, має вибудовувати комунікації України як майбутнього члена та інших країн ЄС, передбачати конкретні ролі європейського бізнесу у відновленні (чим розширювати коло симпатиків єврочленства України), вбудовувати нашу країну у європейські програми та вирішення загальноєвропейських проблем.

"Складається враження, що європейці поки що не мають єдності саме в такому розумінні "Плану Маршаллу" для України, тому його потрібно вибудовувати, – пояснює Ярослав Жаліло. – У тому числі – і на таких самітах".

Те, що раніше було презентовано Україною у швейцарському Лугано, не сприймається західними партнерами як певний план

Співзасновник Українського інституту майбутнього та Центру економічного відновлення Анатолій Амелін розмірковує так:

"Такі зустрічі є критично важливими, щоб розуміти пріоритети у відновленні та модернізації України. Хто може бути партнером у таких програмах відновлення. Ну і – зберігати Україну на порядку денному. Зрозуміло, що одних заяв недостатньо. Потрібно проговорювати конкретні плани. Те, що раніше було презентовано Україною у швейцарському Лугано, не сприймається західними партнерами як план. Це, швидше, був перелік "хотелок". Але не системний документ, який би показував пріоритети, форму партнерства, даючи відповідь на запитання – навіщо це нашим донорам, інвесторам тощо".

Зараз, на цій конференції в Берліні, важливо, на думку експерта, презентувати хоча б драфт умовного Плану Маршалла.

"І, знову ж таки, якщо ми використовуємо аналогії післявоєнного часу, то нагадаю, що "План Маршалла" щодо відновлення зруйнованої війною Європи створювався однією країною (США) і їй фінансувався. А те, що обговорюється зараз у Берліні – це колективна історія, в яку я вірю набагато менше", – зізнався Анатолій Амелін.

ЄС – дуже різношерстий, пояснює він. Європейцям важко домовитися між собою, важко домовитися про майбутнє України, своє майбутнє.

"І я буду скептичний – не вірю у грандіозні історії з боку ЄС щодо відновлення нашої країни. Швидше вірю у формат, який пропонували свого часу американці. Їхній варіант "Плана Маршалла", довгострокове партнерство. І наявність одного суб'єкта, з яким ми вистоємо такий місток, буде в рази ефективнішою, ніж спроба в ЄС роками обговорювати можливі пріоритети та вичленування з європейського бюджету певних крихт для України", – підсумовує експерт.

Україні важливо отримати від партнерів сигнал, що вони готові брати участь в оновленні країни, яка переживе страшні соціально-економічні та інші втрати

Кандидат економічних наук, екс-директор з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев вважає, що такі зустрічі та обговорення, як сьогодні у Берліні, покликані вирішити низку завдань.

Перше - меседж Україні та всьому світу, що наші партнери (європейська спільнота на чолі з Німеччиною в даному випадку) декларують не лише підтримку Україні у боротьбі з російською агресією тут і зараз, а й майбутню – в оновленні країни, яка переживе страшні соціально-економічні та інші втрати.

Друге – приведення до спільного знаменника бачень – нашого та наших партнерів – якою має бути Україна майбутнього. Та країна, що повстане після попелу війни. На яких напрямках необхідно буде концентрувати основні зусилля, які інвестиції та як ми маємо отримати.

Третє – отримання чітких гарантій, зобов'язань від кожного із партнерів, які готові долучатися до відновлення України після воєнних дій. Оцінка загального потенціалу тих, хто хоче допомогти нам.

"І тоді вже попередньо розподілити зони відповідальності кожного із партнерів чи груп партнерів перед Україною, – зазначає Андрій Рязанцев. – Нам слід розуміти, що й самій нашій країні доведеться проходити певні трансформації. Бути абсолютно прозорою у своїй політиці, включаючи економічну. Чітко дотримуватись принципів цивілізованого світу у всіх сферах життєдіяльності".

Читайте також на порталі "Коментарі" - у США підтвердили - Росія готує теракт у Херсонській області.