У Берліні обговорюють план відновлення України: чому це важливо – чи дадуть такі зустрічі результат
Вже зараз Україна має отримати чіткі гарантії від союзників щодо відновлення після війни
Сьогодні, 25 жовтня, лідери провідних країн зібралися в Берліні для обговорення "плану Маршалла" щодо відновлення України після завершення війни, розв'язаної Росією наприкінці лютого. Чому такі зустрічі важливо проводити вже зараз? До чого вони можуть призвести? Що важливо розуміти для України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
План Маршалла 2.0 ще має бути розроблений у тісній співпраці ЄС та України
Президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло впевнений, що міжнародна підтримка є дуже важливою для України сьогодні – і буде необхідною для забезпечення динамічного процесу повоєнного відновлення на сучасних засадах.
План Маршалла 2.0, продовжує Ярослав Жаліло, ще має бути розроблений у тісній співпраці ЄС та України. Цей план, за словами експерта, має вибудовувати комунікації України як майбутнього члена та інших країн ЄС, передбачати конкретні ролі європейського бізнесу у відновленні (чим розширювати коло симпатиків єврочленства України), вбудовувати нашу країну у європейські програми та вирішення загальноєвропейських проблем.
Те, що раніше було презентовано Україною у швейцарському Лугано, не сприймається західними партнерами як певний план
Співзасновник Українського інституту майбутнього та Центру економічного відновлення Анатолій Амелін розмірковує так:
Зараз, на цій конференції в Берліні, важливо, на думку експерта, презентувати хоча б драфт умовного Плану Маршалла.
ЄС – дуже різношерстий, пояснює він. Європейцям важко домовитися між собою, важко домовитися про майбутнє України, своє майбутнє.
Україні важливо отримати від партнерів сигнал, що вони готові брати участь в оновленні країни, яка переживе страшні соціально-економічні та інші втрати
Кандидат економічних наук, екс-директор з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев вважає, що такі зустрічі та обговорення, як сьогодні у Берліні, покликані вирішити низку завдань.
Перше - меседж Україні та всьому світу, що наші партнери (європейська спільнота на чолі з Німеччиною в даному випадку) декларують не лише підтримку Україні у боротьбі з російською агресією тут і зараз, а й майбутню – в оновленні країни, яка переживе страшні соціально-економічні та інші втрати.
Друге – приведення до спільного знаменника бачень – нашого та наших партнерів – якою має бути Україна майбутнього. Та країна, що повстане після попелу війни. На яких напрямках необхідно буде концентрувати основні зусилля, які інвестиції та як ми маємо отримати.
Третє – отримання чітких гарантій, зобов'язань від кожного із партнерів, які готові долучатися до відновлення України після воєнних дій. Оцінка загального потенціалу тих, хто хоче допомогти нам.
Читайте також на порталі "Коментарі" - у США підтвердили - Росія готує теракт у Херсонській області.