Tzeva Adom: Коли вже запрацює ізраїльська система оповіщення в Україні

Ізраїльську систему оповіщення про повітряну небезпеку спочатку встановлять як пілотний проєкт в одному з міст

Розповідаючи про свій діалог з міністром закордонних справ Ізраїлю Елі Коеном посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук в інтервʼю The Times of Israel сказав, що підкреслював міністру недостатньо вдалі терміни запуску нової системи, пишуть "Коментарі".

"Слухай, у нас зараз жорстока війна. Ми говоримо про отримання системи публічно пів року. Це не те, про що ми говоримо таємно. Нам обіцяли її, але цього досі не відбулось", — сказав посол.

Також дипломат повідомив, що спершу розгортання буде пілотним і в кращому випадку охопить таке місто, як Київ. Якщо все працюватиме добре – згодом систему поставлять і в інших регіонах України. Зі слів Корнійчука, це та ж сама технологія, яку давно використовують в Ізраїлі. Але систему оповіщення "Червоний колір", також відому як Tzeva Adom, спеціально адаптують під наші реалії.

"Ця система створена для виявлення ракет, а також безпілотників. Траєкторію руху відстежують за допомогою радарів, що відслідковують повітряний простір у напрямку територій, із яких зазвичай проводиться обстріл. Також система прораховує час наближення — сирена дає спеціальний сигнал, який вказує, скільки хвилин/секунд є у людей, щоб сховатися", - пояснює посол.

Одна із заявлених переваг цієї системи – здатність вираховувати відносно точний час та місце влучання запущених ракет, що дозволяє локалізувати площу роботи системи оповіщення до конкретного міста. Проте умови роботи і можливості цієї системи в Україні відрізнятимуться через особливості озброєння, яке застосовує Росія проти України.

"Під час терористичних атак на Ізраїль зазвичай використовують некеровані балістичні ракети до РСЗВ БМ-21 "Град" та саморобні "Кассам". Такі ракети незмінно летять увесь час по балістичній траєкторії, тому можна завчасно вирахувати їхній напрямок руху та місце влучання", - розповів Євген Корнійчук.

Умови російсько-української війни вирізняються тим, що основний засіб терору росіян – крилаті ракети, які за своєю конструкцією більше нагадують класичний літак та можуть неодноразово виконувати маневри та змінювати напрямок польоту. Тому вирахувати місця їхнього влучання неможливо.

"Наразі за виявлення потенційних повітряних загроз в Україні відповідають Повітряні сили ЗСУ. Для цього вони використовують різні джерела, але основні – це радіолокація, дані української розвідки та країн-партнерів", - розповів речник ВПС Збройних сил України Юрій Ігнат.

Військові визначають місце запуску ракети, її можливий тип і дальність ураження. Також прогнозується приблизний курс, що дає змогу визначати області, яким загрожує небезпека.

"Між моментом фіксації загрози в небі та запуском сирени може минати від декількох секунд до хвилин. Фактично це один телефонний дзвінок по спецзв’язку. Після чого сирену в потрібних регіонах вмикає місцева влада", — пояснив Ігнат.

Як писали "Коментарі" раніше, ізраїльське суспільство досить активно підтримує Україну.