Заява спікерів Кремля про готовність провести "референдуми" на захоплених територіях може бути елементом шантажу України, яка відмовляється йти на переговори на умовах РФ
Росія до кінця цього тижня може підтвердити проведення референдумів щодо приєднання на територіях України, які контролює армія РФ. Про це заявив представник Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. Чи піде Кремль на такий крок? Як події можуть розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Розрахунок Росії простий: оголосити окуповані території "своїми" та спробувати шантажувати Захід ядерною зброєю
Виконавчий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, аналітик Петро Бурковський розмірковує так:
"Росія планувала організувати маріонеткові окупаційні уряди на більшій території України. Це було відомо західним та українським спецслужбам ще до початку війни. Проведення псевдореферендуму мало закріпити поділ України на окремі держави. Про це влітку 2021 року Владислав Сурков (колишній радник президента РФ, екс-куратор окупованих Росією територій, один із ідеологів проекту "Новороссия" - прим. ред.) відкрито розповідав західним медіа. Те, що ми бачимо, – це рух щодо інерції плану окупації всієї України, який провалився".
Проте, наголошує експерт, для внутрішнього користування Кремлю потрібні ці "референдуми", щоб показати "перемогу спецоперації".
"Зрозуміло, що у разі продовження активних партизанських дій зробити це буде важко, – наголошує Петро Бурковський. – Однак розрахунок Росії простий: оголосити ці території "своїми" та спробувати шантажувати Захід ядерною зброєю, якщо постачання зброї Україні триватиме".
На думку аналітика, мінімальна мета цього шантажу – реалізувати перемир'я та закріпити захоплені території. Максимальна – вигратити час та послабити Україну до нового наступу.
"Яку мету обрати, Росія вирішуватиме, спостерігаючи за реакцією США та ЄС. Якщо візи для росіян скасують, заборонять весь технологічний експорт в РФ, почнуть накладати санкції на компанії, які там працюють, тоді є шанс, що нічого в країни-агресора не вийде. Найбільшою неприємністю для Росії будуть новини про постачання Україні західними партнерами ракет малої дальності (до 500 км) та бойових літаків. Лише прагнення уникнути неминучої поразки на полі бою змусить Кремль вийти з війни", – упевнений Петро Бурковський.
На материковій частині України явно готується якийсь цирк
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова наголошує, що псевдореферендуми як початкові плани РФ вже неодноразово переносилися. Конкретної дати немає й досі.
"Те, що озвучують США, треба брати до уваги, але це не обов'язково – константа. Також треба розуміти, що псевдореферендум не означає якогось умовного "розлучення" тих чи інших територій з Україною. І не імунітет даних територій від воєнних дій, від настання ЗСУ. Серпневі "бавовни" ("бавовна") у Криму показали, що такого імунітету у жодній незаконній анексії немає", – зазначає експерт.
Але якщо з Кримом, продовжує вона, росіяни намагалися дотриматися хоча б видимості законності (що не скасовує незаконності їхньої дії та не визнання Криму російською жодною цивілізованою державою), то на материковій частині України явно готується якийсь цирк. Без навіть мінімальної спроби надати цьому шапіто вигляду хоч якоїсь легітимності.
"Одна річ, якби місцевому населенню такі "референдуми" гарантували припинення бойових дій та відносну стабільність. Нічого подібного! Такі території будуть вводитися в ще більшу ізоляцію, складності та труднощі. Отже, це гіпотетичне фейкове "народовиявлення" точно не на руку місцевому населенню", – вважає Олександра Решмеділова.
Вона нагадує про чутки, що збирання персональних даних на тимчасово окупованих територій проводиться, щоб підв'язати "референдуми" з єдиним днем голосування – 11 вересня, коли в РФ відбудуться виборчі кампанії різного рівня.
"Але все залежатиме від ситуації на фронтах, від активності партизанського руху. Тому й не повідомляються конкретні дати, – пояснює аналітик. – Видача паспортів, банківських карток і так далі, щоб інтегрувати тимчасово окуповані території до російського простору, відбувається і так. Жодних "референдумів" окупантам для цього не треба. Я не виключаю, що фактор референдумів (загроза їх проведення) може використовуватися росіянами як шантаж. Переговорні процеси завмерли. А РФ, зважаючи на все, дуже хотіла б переговорів – на своїх умовах. Тож у хід пішли всі козирі – і атомний шантаж, і референдумний".
Читайте також на порталі "Коментарі" - переговори та перемир'я з РФ: Зеленський пояснив, чому ні Україні, ні Європі це не потрібно.