РФ хоче відновити зв'язок з SWIFT або заблокувати зернову угоду: чи може на це піти Захід

Українським партнерам варто настоювати, що санкції не мають зворотної сили, поки йде війна

Європейський Союз розглядає можливість піти на вимоги москви та скасувати частину санкцій для "Россільгоспбанку" (що дозволить відновити рф зв'язок із міжнародною фінансовою мережею Swift) задля продовження зернової угоди. Як оцінюєте перспективи такого кроку та продовження Чорноморської (Стамбульської) угоди, термін дії якої спливає 17 липня? Чи варто йти на російський шантаж? Чи є шанс якось по-іншому продовжити домовленості? Портал "Коментарі" з цими питаннями звернувся до експертів.

Світ і зокрема Європа мають бути жорсткішими, зайняти тверду позицію і не торгуватися з рф

Експерт з питань аграрної політики, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук підкреслює:

"Дія Чорноморської зернової ініціативи – це не лише про продовольство, це про безпеку світу. Питання слід розглядати не лише в рамках Cтамбульської угоди, а з позицій безпеки руху у Чорному морі".

На думку експерта, світ і зокрема Європа мають бути жорсткішими, зайняти тверду позицію і не торгуватися з рф.

"Натомість, слід підтримати ЗСУ зброєю та, можливо, думати про конвой: (гуманітарний, чи військовий) для комерційних кораблів, якщо росія буде й надалі погрожувати суднам в Чорному морі", – зазначає Денис Марчук.

Росіяни просто блефують, їм ця зернова угода потрібна більше ніж Україні

Економіст, член товариства фінансових аналітиків, екс-член Ради НБУ Віталій Шапран вважає, що у росіян відсутні шанси не продовжити зернову угоду.

"В них накопичилось доволі багато зерна старого врожаю, яке вони вже не можуть продати у арабські країни, бо там з липня зерно минулого вражаю перестають купувати. В ісламських країнах доволі серйозні санітарні норми, які не дозволяють купувати старе зерно, – пояснює експерт. – Тож росіяни просто блефують, їм ця зернова угода потрібна більше ніж Україні".

Те що відбувається зараз, на думку Віталія Шапрана, – спроба з боку рф виторгувати собі прийнятні умови для ведення торгівлі не тільки зерном, а і ймовірно продукцією подвійного призначення.

"Думаю що нашим партнерам варто настоювати, що санкції не мають зворотної сили, поки йде війна. А угоду щодо зернового коридору росіяни мають підписати без додаткових умов, бо отримають нові санкції у відповідь, які не дозволять продати зерно нового врожаю. Переговори з росіянами з приводу зернового коридору потрібно вести з позиції сили, без будь яких поступок", – констатує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - чому розпад РФ неминучий - як розуміти обережну поведінку Заходу.